Paljonko lainaisivat?

Onko kellään tietoa, minkä verran lainaa talon ostoon voisi saada nuori aviopari:
- toisella vakituinen työpaikka, toinen loppuvaiheen opiskelija, jonka alalla paljon paikkoja auki
- kuukausitulot yhteensä hieman vajaa 3000€
- ei lapsia
- luottotiedot kunnossa
- vuokraa maksettu reilu 500 €/kk
- rahaa pistetty säästöön 200-500€/kk, joista muutamia tuhansia kertynyt

Minkälaisia takuita pankit vaativat?
Onko Nordea hyvä lainapankki ja onko kanta-asiakkuudesta hyötyä näissä asioissa?

Kehtaako tältä pohjalta mennä pankkiin edes lainasta tiedustelemaan?
21105
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

100000-150000 voisivat myöntää. Vakuuksia tarvitsette noin 30 %. Voi olla osittain valtion takaus, omia säästöjä, henkilötakauksia, vanhempien asunto vakuudeksi.

Kannattaa aloittaa pankkikierroksella. Käykää useassa eri pankissa. Kanta- ja etuasiakkaaksi pääsee heti kun on tarpeeksi lainaa. Vertailkaa saamianne tarjouksia huolella eri näkökulmista. Korko, marginaali, lainan maksuehdot, ennenaikainen lyhentäminen, lyhennysvapaat jaksot, lainanmyöntämiskulut, palvelumaksut.....

Älkää ottako liian isoa lainaa, varautukaa muutaman prosentin koron nousuun, laskekaa mitä se maksaisi teillä kuussa tai paljonko laina-aika pitenisi. Miettikää kannattaako osa lainasta sitoa kiinteään korkoon, vähän niin kuin vakuutusturvaksi. Miettikää kannattaako ottaa lainaturvaa, maksaa paljon, mitä todellisuudessa korvaa, jos sairastuu tai joutuu työttömäksi.

Käyttäkää aikaa ja vaivaa vertailuun, se kannattaa. Maksattehan lainaa kuitenkin takaisin todella pitkän aikaa. Selvittäkää mitä mikäkin termi tarkoittaa. Pankeilla on aika hyvin nettisivuillaan tietoa ja esim. makupalojen kautta saa paljon tietoa lainoista.

Sitten seuraavaksi taloa ostamaan. Se on sitten seuraava etappi, jossa tarvitaan todella paljon tietoa, jotta teette onnistuneet kaupat.

Äänestä

Onko tuo 3000 euroa siis taloutenne nettotulot kuukaudessa?
Pankit yleensä katsovat noin kolmanneksen nettotuloista hyväksyttäväksi lainanhoitomenoksi.
Pankkiahan kiinnostaa lähes vain tuo nettotulo, ei niinkään brutto.

Eli siis tapauksessanne tuhat euroa kuukaudessa. Jos olette esim. 25 vuotiaita niin 25 vuoden laina-aika on mielestäni realistinen vaihtoehto joka tarkoittaa "helposti" tuollaista 170 tuhannen lainaa.

Sattumoisin olemme itsekin nuori pari ja molemmat töissä, nettotulomme ovat myöskin kolme tonnia kuussa. Lyhennämme itse tällä hetkellä 660 euroa lainaa ja 160 euroa vastiketta yms.
Olemme kaavailleet tuollaista ~150 tuhannen lainaa ehkä noin vuoden sisällä ja lyhennyseräksi sellaiset 750-850 euroa kuussa 25v.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Talosta haaveilevat kirjoitti:

Onko kellään tietoa, minkä verran lainaa talon ostoon voisi saada nuori aviopari:
- toisella vakituinen työpaikka, toinen loppuvaiheen opiskelija, jonka alalla paljon paikkoja auki
- kuukausitulot yhteensä hieman vajaa 3000€
- ei lapsia
- luottotiedot kunnossa
- vuokraa maksettu reilu 500 €/kk
- rahaa pistetty säästöön 200-500€/kk, joista muutamia tuhansia kertynyt

Minkälaisia takuita pankit vaativat?
Onko Nordea hyvä lainapankki ja onko kanta-asiakkuudesta hyötyä näissä asioissa?

Kehtaako tältä pohjalta mennä pankkiin edes lainasta tiedustelemaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu