Ostin torilta (kärrystä) aitoa ,villiä,merilohta 17€ kilo.
Auton perässä oli kylmälaukku johon lohi sujahti.
Lohen graavasin kotiinpäästyäni (n.1o min ajomatka Ruosniemeen)
.Seuraavana päivänä lohi lensi roskiin ,haisi ja maistui vanhalta ,pilaantuneelta.
En taas muistanut että torimyyjät eivät ole niin tarkkoja laadun suhteen ,kunhan kauppa käy.
Jos ostaa esim. savusilakoita,muka tuoreita,just savustettuja niin mistä kumman syystä on aina semmosua lötköjä,tunkkasen makuisia mukana..ihan kuin pari päivää vanhoja .
Pitää alkaa suosimaan taas marketteja,kala on vaan siellä tuoreemapaa,
Kuten vihanneksetkin
Auton perässä oli kylmälaukku johon lohi sujahti.
Lohen graavasin kotiinpäästyäni (n.1o min ajomatka Ruosniemeen)
.Seuraavana päivänä lohi lensi roskiin ,haisi ja maistui vanhalta ,pilaantuneelta.
En taas muistanut että torimyyjät eivät ole niin tarkkoja laadun suhteen ,kunhan kauppa käy.
Jos ostaa esim. savusilakoita,muka tuoreita,just savustettuja niin mistä kumman syystä on aina semmosua lötköjä,tunkkasen makuisia mukana..ihan kuin pari päivää vanhoja .
Pitää alkaa suosimaan taas marketteja,kala on vaan siellä tuoreemapaa,
Kuten vihanneksetkin
Vastaukset 19
Vanhimmat
Selvä trollausyritys. Yritettiinkö parannella prismasta saatavaa ....
Marketeissa kalan kiertonopeus eri luokkaa mitä torilla. Torimyyjien pn pakko myydä vanhentunutta kalaa. Marketissa vanhaksi menossa palautetaan esim.Valtaselle takaisin.
Siis vanhenemassa, ei vanhoja.
Tori ja kauppahalli ovat ainoat kauppapaikat Porissa joista olen saanut pilaantunutta kalaa.
Riippuu ihan torista, myyjän "etiikasta" sekä etäisyydestä myyntipaikkaan... Pienellä torilla kerran vanhaa myynyt ei enää myyntiä saa ja päinvastoin myös, laadusta tarkka kerää jonoa...
Hävisi johonkin tuo kysymys. Mitä niille vanhenemassa oleville kaloille tapahtuu?
Marketeissa kunnon kylmäallas, torilla ei.Lisää tuohon kuuma keli niin tajuat miksi torilta ei kannata ostaa mitään herkästi pilaantuvaa ellei sitä osta heti aamulla kun kyseinen myyntpömpeli aukeaa.
Kumma juttu. Kun minä katselen joka päivä torin läpi kävellessäni niin näen kalatiskeillä jäämurskaa jossa kalat lepäävät. Kerroin tämän siksi että 13.05 kirjoittaja voisi pikkuisen tutkia asiaa ja kysyä jos ymmärrä.
Jäämurska ei ole sama asia kuin jääkaappi, varsinkin lämpimällä kelillä ja kun fisut makaavat siinä sun murskassa koko päivän..Kerron tämän siksi että 17';31 kirjoittelija voisi pikkuisen käyttää aivojaan jos sellaisia on ja kysyä vaikka viisaammiltaan jos ei ymmärrä.Oletkohan yksi niistä kauppiaista jotka jäämurskansa kanssa siellä helteessä koko päivän venailevat ostajia?
6.05 kirjoittaja luulee taas. Ei tänne kommentoidakseen tarvitse olla kalakauppias. Jäitä jäähdytykseen on käytetty koko minun elämäni ajan ja varmaan kauemminkin. Olen 68 vuotias oluttehtaan alueen kasvatti. Jäämurskan tarkoitus on jäähdyttää ja se on toiminut hyvin. Kauppaseuralla oli pihanperällä nk jääsuuli. Sieltä haettiin purukasasta jäitä herrojen grokeihinkin jo 50 luvulla. Kyllä jää on ja pysyy parhaana jäähdyttimenä- Luulo ei ole tiedon väärtti.
Enkä ole kalakauppias vaan koneahtaaja eläkeläinen.
68 vuotias tollo, pikkuisen jäitä kalan ympärillä ja kesäheltellä ulkona ei ole sama asia kuin jääkaappi.Luulisi tuon jo tajuavan 68 vuodessa mutta ilmeisesti se on kovin vaikeaa ahtailijalle.
tuokin voittaa norjalaisen viikoja vanhan jäteperunalla syötetyn
Kyllä se on tori, josta saa aitoa paikallista ja tuoretta kalaa. Tukkureiden brändillä myyty kala ei ilmaise mitenkään mikä on kalan alkuperä. Kerrottaisiin edes se, jos on kasvatettu Suomessa.
Tyhmältä on hyvä ottaa rahat pois. Lohen hinta on 10 € kilo
Ja myyntiaikaa markettien lohifileillä 2 viikkoa, onkohan käynyt mielessä mitä sen jälkeen tapahtuu, tiskillä myydään myös savustettua lohta...
Ostin Riuttalalta lohen. Tein siitä uunissa paistin ja perkeistä keiton. Sitä on vieläkin jäljellä. Syön loput tänään. Enkä anna naapurille. Syököön sitä HK:n sinistä leipää.
Kusetus...ei Porin torilta saa "aitoa" jäämeren lohta sen paremmin kun mistään muualtakaan 17€ kilo,se on varma puhutaan noin 50-60€ kilo,niin ollaan lähellä totuutta,meressä kasvatettu ei ole "aitoa".
Ja koska viimeksi ja missä olet nähnyt lohikalaa myynnissä 50- 60 Euroa/kg hinnoilla?
Esim. asuinpakkakunnallani eteläisessä suomessa kalastaja myy kerran- kaksi viikossa kalaa, ja toisinaan hänellä on ollut myös ns. villiä merilohta, siis Itämeren lohta myynnissä, mutta kyllä sen hinta on ollut ihan sama kuin kasvatetun ns. Norjan lohenkin.
Vain esim. graavatun ja siivutetun lohen hinta on siinä 40- 45 Euroa/kg, myös sen villilohen, silloin kun sitä on onnistuttu pyytämään, eli kun on ylipäätään sallittu pyyntiaika yms.
No tyyppi sekoitti markat ja eurot. Mutta minäpä olen saanut torilta aina tuoretta kalaa. Markettien haisevat kalat ei meidän keittiöön tule! Joten ostakaa tekin torilta tuoretta kalaa. Kyllä maistuu uusienperunoiden kera. Nam!
Minäpä saan suoraan Norjasta kraavia valmiiksi siivutetteuna. Tulee lentsikalla Ålesundista ehtoopäivällä. Harvinaista herkkua kun japsit yrittävät viedä kaiken.
Eihän Prisman lohikaan asiaa ymmärtävälle laadultaan kovin erinomaista ole, mutta sitä saa kuitenkin hieman edullisemmin ja jalostettuna lopputuotteessa ei suurtakaan eroa ole.
Lisäksi marketista ostettaessa tarvitsee maksaa ainoastaan ostoksestaan, eikä torimyyjän mielivaltaisesta hinnoittelusta, kuten Porin torilla.