Parkkipaten kasvu taittunut

Anonyymi

Näköjään kasvu aika heikoissa kantimissa

https://www.finder.fi/Parkkihalli parkkitalo parkkipaikka/ParkkiPate Oy/Helsinki/yhteystiedot/3093712

Firma saataisiin helposti konkkaan, jos vain ihmiset jättäisivät nuo aiheettomat maksut maksamatta.

Miten saataisiin tarpeeksi laajalle tiedotettua ihmisille, että laskua ei kannata maksaa? Tarvittaisiin organisoitua toimintaa ja nyt olisi hyvä hetki iskeä.

7

148

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hieno uutinen juhannus juhlan viettoon, kun ei ole edes hyttysiä enää Suomessa!

      • Anonyymi

        Paten riveissä verenimijät ovat lisääntyneet parillakymmenellä, mutta liikevaihto ei sen johdosta juuri lisääntynytkään. Tulos romahti tästä syystä puoleen.

        Eikö väärinpysäköijiä riittänyt suuremmalle valvojamäärälle, vai älyääkö useampi jättää maksamatta pilipalisakot?


    • Anonyymi

      Haluaisin jakaa sakkopapereita kokossa poltellessani, tarinan kanssanne. Suotteko?

      Tämä on fiktiivinen juhannustarina, päissään Saimaan laineilla tuherrettu.

      Olipa kerran paha Pate poika ja pirun kalliiksi käynyt "virhepysäköinti", jota valtakunnan Neuvos, kutsui Ms. Puhallukseksi..

      Puhallus pettyi pahaan poikaan ja tuikkasi pojan tehtaan roihuun puhalluksellaan, poika paloi pahoin tehtaan mukana, mutta kömpi kolostaan hiiltyneenä..

      Paha Pate poika oli ennen vanhaan limainen liikemies.
      Pahan Paten yrityksen paperintuotto oli suhteutettuna tulokseen, "epäilyttävän" alhainen. Kun tehtailua vertasi Öparkin ja Nordic Kurk Ay:n tilinpäätöstietoihin niin kysymyksiä heräsi kylän vanhimmillakin..

      Sama paperiala, samat kulut, aika jännää. Haltijamaassa kaikki on kuitenkin mahdollista. Jotain oli tehtävä..

      Poika tiesi konkurssin tulevan, kaikki keinot oli jo käytetyt. Yksi Puhallus ja sakkopaperitehdas, oli palanut rankaa myöden.

      Pate oli möhlinyt kaunottaren talousasiat ja kauhutarinan sai jatko-osasta olisi tuleva kassamagneetti.

      Poika oli kovin petollinen kaunottarelle, ennen tehtaan paloa. Törkeä petollinen, tilasi vielä Petollisuuskannon haltijamaan tuomioluolaan ja oikeinmurhauttaa koitti kaunottaren, Törkeitä asiakirjatuherruksia hyväksikäyttäen.

      Tuhannus oli pilalla Patelaaksossa, tuuli yltyi, kylän vanhin kehoitti olemaan puuttumatta asiaan, Pate oli haltijansuojaton vieraskasvi, se tuli kitkeä suojelun sijaan.

      Ketjupolttelun aloittaja saattaisi tosielämässä olla Pahan Paten omistajan kaltainen poika. Trust me.

      Mitä poika saattoi enää tehdä? No viisaat kuulat yhteen, kyllä jotain keksitään.. Tietomurtavaiennus ei ollut loistoideaanus, mutta ajamme Pate ry konkkaronkkaan ja jatkettaisimme toisella nimellä, Vou! Haltijailmatieteen laitokselle ja velholehden toimituksiin teleportattaisiin tietoa, kuinka epätodellinen Puhallus olikaan..

      Joku strategian mestari Pöllölaaksossa keksi kuitenkin tuhota ytimen.. Kitkeä pirut juurineen valvonta-maalta ja lähetettää haudattavaksi liiketoimintakieltomaahan!

      Mikä piru nyt sitten kitkeä juurineen, kas siinä ei pulmaa!:
      Tumen Aluepalvonta Ry, ABC Aluepalvonta Ry, Cityparakki ™ ja KCÖ Hinland Ry, kaikki saman haltijaperheen yrittämät ja tulevat bulhaanit, armoa antamatta.

      Make, Pera, Tomppa - Sama mies. Piru, joka toimi haltiavaltakunnassa monin nimin. Myös yritysleikkikentällä vaihtaen viisisataisia taskusta toiseen, kunnes tulos on kaikkien mielestä naurettava :-)

      Miten siis poistaa piru, kilttien kulutustavaraihmisten kimpusta?

      Pahin virhe olisi jättää maksamatta haltiayrittämän shikaanit sakot, sillä haltijaperheen oma laittomuussakotus ja voimaperintä saisivat haltuunsa rajattomasti haltijamaan kolikkoja, hankkiakseen uuden paperitehtaan.

      1. Raadot pitää saada arkkuun.

      Rikosilmoitusten ja tutkinnan pitää koskea ydintä, ei yksittäistä toiminimeä. Tämä onnistuu, kun esittää uskottavan näytön talousrikostutkijalle, tutkintapyynnön tekee "uskottava mies" ja etua on jos tuntee ja on hionut strategiaa henkilön kanssa, jonka nuijan alla on koko poliisimaanlaitos.

      2. Arkku pitää naulata

      Julkinen paine, eli mediahaltijoiden, tulee tutkinnan julkitultua kohdistettava paine asian ytimeen, pakottaen välillisesti yritykset, taloyhtiöt ja pysäköintialueiden omistajat irtisanomaan sopimukset ei luotettavien kuvitteellisten yrityksien kanssa.

      3. Arkku pitää vielä haudata!

      Se onnistuu suhteilla, lainsäädäntöön vaikuttamalla sisältä käsin. Se toki turmelee rehellistenkin yrittäjien tuloksen, mutta tästä Haltijamaan Malmin ryhäkkö, viis veisaa.

      Lopputulos: Karkkipate tai Cityparak, nimellä ei väliä - ydin on julkisen paineen ja raskaiden vastuiden myötä pantu teuraaksi! Sakkotulostimet tulostavat nyt vuoronumeroita aluelaakson piirivangintakeskukseen.

      Puhallus kuuli huhuja kivilinnasta , että kaunottaria suojelee jatkossa oikea laki, Vau!
      2021 nuija lyö kukat haudalle ja haltiamaassa on rauha, sotatilan jäljiltä.

      Mitä jos "tarina" menisikin näin.. Mitä jos?
      Olisipa ihana tarina :) Ei taida vaan olla Totta ;}

      Poika ei kuunnellut isänsä neuvoa ja malttanut olla ottamatta mitään kontaktia, Mitään kautta vaaralliseen satusetään. Poika ei kuuntele, poika on poika..

      Oi oi, ruma tarina, taidan olla ihan höpö höpö ukko.

      Hyvää juhannusta, pox Bollinger ;)

    • Anonyymi

      Ei hemmetti, nyt menee jännäks!
      Tää on se anyhelp keskustelun juttu ei voi olla muu.
      Aloittajan viesti paljastuu ihan uudessa valossa nyt.

      Lisää kiitos!!!!!

      • Anonyymi

        Mitä sekoilet?


    • Anonyymi

      Vittu kyllä ny meni levottomaks.

      Taitaapi olla jotain hampaankolossa satusedällä :)

    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      65
      2242
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      218
      2119
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      117
      1428
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1190
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      16
      1183
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      104
      1051
    7. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      949
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      84
      930
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      899
    10. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      875
    Aihe