Päivän manna

Room. 3: 20. "Ei mikään liha tule Hänen edessään vanhurskaaksi lain teoista."

Luther: "Kun on kysymys synnin sovittamisesta, on siis tiedettävä, että yksi ainoa maksu synnistä on tapahtunut Jeesuksen Kristuksen kautta, joka otti kantaaksensa meidän syntimme, ja että se maksu tulee hyödyksemme, kun uskolla omistamme sen.
Jos vain säilytät tämän Kristuksen sovituksen ja maksun puhtaana ja sekoittamattomana, inhimillisiä ponnistuksia siihen lisäämättä, saat elää niin ankarasti kuin tahdot, tehdä kaikenlaisia hyviä tekoja, huolehtia kutsumuksestasi ja tehdä kaikkea sitä, mihin Jumalan Sana meitä käskee. Nämä teot ovat Jumalalle otollisia, ne kun vuotavat oikeasta lähteestä, nimittäin rakkaudesta Jumalaan ja vilpittömästä tahdosta noudattaa Jumalan käskyjä, eivät syntejäsi sovittaaksesi, vaan Jumalan kunniaksi ja lähimmäisen hyödyksi.
Mutta kuinka tekopyhät? Ne häärivät kaikenlaisissa teoissa ja harjoittavat ankaraa elämää. Ja missä tarkoituksessa? Ainoastaan siten Jumalaa sovittaakseensa! Mitä tämä kuitenkaan on muuta, kuin Kristuksen ansion kieltämistä, sen Jumalan pojan pilkaamista, herjaamista ja uudestaan ristiinnaulitsemista, joka kärsimyksellään ja kuolemallaan on sovittanut meidän syntimme, josta emme kyllin voi uskollamme ja teoillamme ylistää."

Selvää tekstiä. Olen saanut oppia ymmärtämään, että usko on yksinkertaista, kuten Lutherkin tuossa toteaa. Hyvät työt tulevat, kun herkällä korvalla kuuntelee Pyhän Hengen ohjausta hyviin tekoihin, ei ansion takia, vaan rakkaudesta Isään ja lähimmäiseen, kiitollisuudesta uskosta, jonka olen armosta saanut Häneltä.

8

208

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aamen! Nyt jos koskaan KAIKKIEN tunnustavien kristittyjen olisi syytä Päivi Räsäsen tavoin korottaa äänensä ilmoittamaan mikä on syntiä, ja mitä siitä seuraa.

    • Anonyymi

      Juuri näin. Kiitos Päivi ...

      • Anonyymi

        Kerrankin oli samaa tekstiä, kun minun mannaa kirjassa.
        -


    • Anonyymi

      Uskon täydestä sydämestä asian olevan noin, mutta uskon myös sen Lutherin selityksen, missä painokkaasti sanotaan sananpalvelijan tehtäviin kuuluvan sakramenttien toimittaminen, mikä tärkeintä, myös raamattu vahvistaa sen käskyllä opetuslapsille: opettakaa ja kastakaa ja monilla muilla paikoilla.

    • Pysyn silti katolilaisena.

      • Anonyymi

        Pysy vain siinä harhassa katolilaisten kirkon seinät ovat maalattu kristittyjen verellä punaisiksi.
        Antikristus on tapattanut hirvittävän määrän kristittyjä monina vuosisatoina.
        Luterialaiset jatkoivat ja jatkavat kristittyjen vainoa.


      • Nixon oli kveekari. Jefferson Davis episkopaali. Bill Clinton ja Jimmy Carter baptisteja.


    • Anonyymi

      Eikö voisi tehdä edes yhden aloituksen ilman lutteria, miten kahtaisi olla jos lakkaisitte siteeraamast atuota munkkia ja siirtyisitte Raamatun opin tarjoamiseen, häh !

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      164
      3014
    2. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      33
      2834
    3. Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin

      Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii
      Maailman menoa
      39
      1846
    4. Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki

      Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K
      Maailman menoa
      28
      1829
    5. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      190
      1731
    6. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      206
      1536
    7. "Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...

      ...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig
      Maailman menoa
      325
      1493
    8. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      103
      1466
    9. Toivottavasti myös pysyy häkissä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �
      Suomussalmi
      17
      1279
    10. Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa

      Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,
      Perussuomalaiset
      71
      1235
    Aihe