Verenpaine laskenut yhtäkkiä liian alas

Anonyymi

Olen syönyt verenpainelääkkeitä (verenpainelääke ja lisäksi Bisoprolol) vuoden ja verenpaine laski tasolle 112-118/70. Minulla on munuaisten vajaatoiminta.


Nyt tässä kuussa verenpaine on alkanut olla yhtäkkiä 95/65 matalimmillaan. Seisomaan noustessa huimaa hetken ja olen todella väsynyt koko ajan. Voiko se johtua noista lääkkeistä, vaikka paineet ovat olleet jo vuoden tuolla tasolla 112/70? Oloni on aika huono. Olen alakuloinen/masentunutkin, väsyttää, ruokahalu on huono jne.

Krea on 130 ja parathormoni (lisäkilpirauhashormoni) 180 (raja-arvo taisi olla 70). Muut veriarvot on ihan hyviä. Anemia vaivaa välillä.

9

265

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olen 30 v. Se unohtui kertoa.

      • Anonyymi

        Syytä mennä lääkärin juttusille. Verenpaine on liian matala.


    • Anonyymi

      Kun tuo SRR on jo alle 100, lääke tauolle ja varaa aika lääkärillesi aika pian, 1-2 vk sisällä. Oireetkin sopii matalaan paineeseen. Varmaankin on myös tarkempi dg eli miksi mun.vajaatoiminta, hypertonia ? Ellei ole, syytä selvittä. T. sis.lääk.

    • Anonyymi

      Et kertonut pituuttasi ja painoasi. Ylipaino on vaarallinen terveydelle.

    • Anonyymi

      Olen 164 cm pitkä ja painan 143 kg.

    • Anonyymi

      Ylipainoa on reilusti. Laihduta väh 70 kg, uskon tämän auttavan verenpaineongelmaasi. Vaatii toki malttia ja kärsivällisyyttä, mutta ole luja.

    • Anonyymi

      Se mille voit heti nyt tehdä jotain eli alkaa auttaa itseäsi, on painon pudotus.
      Syö vain terveellisiä ruokia, makeat ja liian rasvaiset pois
      ja puoli tuntia lisää liikuntaa päivässä riittää laskemaan painoa tasaisen varmasti.
      Ei muuta tarvitse.
      Voi aloitta vartin kävelyllä päivittäin, jos ei jaksa enempää.
      Kunto nousee pikkuhiljaa pelkällä kävelylläkin ja se kuluttaa kaloreita.
      Olo alkaa parissa viikossa tuntua paremmalta.
      Tsemppiä !

      • Anonyymi

        Eiköhän se ole ihan ekana saatava verenpaine kuntoon. Noin runsas ylipaino ei ihan hetkessä vähene ja saa paineita normalisoiduksi.


    • Anonyymi

      On varmaan liian iso annos verenpainelääkettä. Onko kilpirauhanen tutkittu ja sitähän ei lääkärit ymmärrä. Onko painon nousu ollut äkillistä. Tarvitset lääkärin joka ymmärtää kokonaisuutta myös D, B vitam ja tärkeän Ferritiinin (rauta-arvo) jos Hb on jo alhainen. Vaadi tutkimuksia ja lue itse näistä se on ainoa oikea tie.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      271
      17593
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      188
      12491
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      73
      6222
    4. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      34
      5158
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      77
      5048
    6. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      57
      4184
    7. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      51
      3773
    8. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      100
      3702
    9. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      67
      3486
    10. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      146
      3169
    Aihe