Tuota fraasia olen saannut kuulla päivästä päivään erityisesti Vantaan Koivukylän City-Marketissa asioidessani. Siellä on muutama kassaneiti jotka jankuttavat jatkuvasti papukaijamaisesti : "ONKO SINULLA KORTTIA". Minä kun en suostu tuollaiseen jankuttamiseen vastaajaksi ja mielikuvamainonnan uhriksi, niin peijaakkaat kassat ovatkin ryhtyneet kutsumaan vartiointiliikkeen vartijan ja majakan kokoisen City-Marketin ylivartijan häätämään minut pois kaupasta ja antavat vielä porttikielloin. Poliisia eivät suostu paikalle tilaamaan. Mutta taistelu ei lopu tähän, sillä olen nauhoittanut kaikki keskustelumme, ja uskoisin minulla olevan riittävästi todisteita jatkuvasta ja häiritsevästä mainnonnasta rahalla maksavia asiakkaita kohtaan.
Kuulostaako tululta : ONKO SINULLA KORTTIA
5
111
Vastaukset
- Anonyymi
Ei se plussakortin kysyminen mikään rikos ole. Vastaat asiallisesti ei ja jatkat elämääsi. Jos et tähän kykene, niin ei varmaan kannata asioida ihmisten ilmoilla.
- Anonyymi
:Kuulostaako tululta : ONKO SINULLA KORTTIA
:Tuota fraasia olen saannut kuulla päivästä päivään erityisesti Vantaan Koivukylän :City-Marketissa asioidessani. Siellä on muutama kassaneiti jotka jankuttavat :jatkuvasti papukaijamaisesti : "ONKO SINULLA KORTTIA".
Kysyvät koska ketjujen kassavalvonta tarkastaa että tiedonkeruu kortteja
Kysytään. Koska monet työntekijät tulee Barona & co tahoilta jolla myös valvontaa on turvallisinta olla papukaija. Muuten vuorot katoaa vuorosivustoilta.
Voit vastata itse kassalle papukaijana että korttia ei ole koska et halua olla järjestelmän valvottavana. Muista myös aina maksaa käteisellä että osto jälkiä ei jää.- Anonyymi
Minä vastaan mitä haluan ja tuollaiset neuvot voit pitää omana tietonasi. HPP.
- Anonyymi
Siinä Sittarin naapurissa eli S-Marketissa kyselivät että onko eskorttia. Eihä minulla ole. Minun oli pakko vastata että ajan Volvolla.
- Anonyymi
Juu aikoinaan kyselivät "onko sinulla es-korttia". Manne siihen, ei kun minulla on mersku. Mutta tosiasiassa s-marketissakin nykyisin kysyvät, että "onko sinulla korttia". Ja tuo esitetään noin, koska se ei ole häiritsevää mainontaa kun fraasissa ei yksilöidä mitä mainostetaan ja markkinoidaan. Moni ei vaan ymmärrä kuinka pirullinen mainostustekstin pätkä tuo "onko sinulla korttia". Siinä on kaikki Göbbelsin metodit käytössä. Eli kuulija tekee omassa päässään päätelmän, että sitä kaupan korttiahan tuossa kysytään. Mutta itseasiassa ei Baronan mulkoilevaa akkaa muu kiinnosta kuin se, että että ovat luoneet mielikuvan asiakkaan päähän kortista. Toinen seikka tuossa on, että se saa asiakkaan reagoimaan kassajankuttajan puheeseen. Eli tulevaisuudessa voimme kenties nähdä entisten pankkineitien tapaan lisää pakkomarkkinointia kassoilla.
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 811426
Toivotko koskaan mies...
Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.1121345Tämän päivän puukotusuutinen
Epäillyn tuntomerkit? Nisti vai matu? Laittaisin betsit jälkimmäiselle.181120- 211016
Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta
Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne114878Olisin valmis salaisiin tapaamisiin
Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet46868- 18806
Olisit voinut olla...
....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n65777- 40677
YT skoda Transtech
Noin 200 saa potkut. Saksikäsipetturi ajoi suomen konkkaan ja tarkkikselle. Totaalinen Petosjytky..72662