Kuulostaako tululta : ONKO SINULLA KORTTIA

Anonyymi

Tuota fraasia olen saannut kuulla päivästä päivään erityisesti Vantaan Koivukylän City-Marketissa asioidessani. Siellä on muutama kassaneiti jotka jankuttavat jatkuvasti papukaijamaisesti : "ONKO SINULLA KORTTIA". Minä kun en suostu tuollaiseen jankuttamiseen vastaajaksi ja mielikuvamainonnan uhriksi, niin peijaakkaat kassat ovatkin ryhtyneet kutsumaan vartiointiliikkeen vartijan ja majakan kokoisen City-Marketin ylivartijan häätämään minut pois kaupasta ja antavat vielä porttikielloin. Poliisia eivät suostu paikalle tilaamaan. Mutta taistelu ei lopu tähän, sillä olen nauhoittanut kaikki keskustelumme, ja uskoisin minulla olevan riittävästi todisteita jatkuvasta ja häiritsevästä mainnonnasta rahalla maksavia asiakkaita kohtaan.

5

72

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei se plussakortin kysyminen mikään rikos ole. Vastaat asiallisesti ei ja jatkat elämääsi. Jos et tähän kykene, niin ei varmaan kannata asioida ihmisten ilmoilla.

    • Anonyymi

      :Kuulostaako tululta : ONKO SINULLA KORTTIA
      :Tuota fraasia olen saannut kuulla päivästä päivään erityisesti Vantaan Koivukylän :City-Marketissa asioidessani. Siellä on muutama kassaneiti jotka jankuttavat :jatkuvasti papukaijamaisesti : "ONKO SINULLA KORTTIA".

      Kysyvät koska ketjujen kassavalvonta tarkastaa että tiedonkeruu kortteja
      Kysytään. Koska monet työntekijät tulee Barona & co tahoilta jolla myös valvontaa on turvallisinta olla papukaija. Muuten vuorot katoaa vuorosivustoilta.

      Voit vastata itse kassalle papukaijana että korttia ei ole koska et halua olla järjestelmän valvottavana. Muista myös aina maksaa käteisellä että osto jälkiä ei jää.

      • Anonyymi

        Minä vastaan mitä haluan ja tuollaiset neuvot voit pitää omana tietonasi. HPP.


    • Anonyymi

      Siinä Sittarin naapurissa eli S-Marketissa kyselivät että onko eskorttia. Eihä minulla ole. Minun oli pakko vastata että ajan Volvolla.

      • Anonyymi

        Juu aikoinaan kyselivät "onko sinulla es-korttia". Manne siihen, ei kun minulla on mersku. Mutta tosiasiassa s-marketissakin nykyisin kysyvät, että "onko sinulla korttia". Ja tuo esitetään noin, koska se ei ole häiritsevää mainontaa kun fraasissa ei yksilöidä mitä mainostetaan ja markkinoidaan. Moni ei vaan ymmärrä kuinka pirullinen mainostustekstin pätkä tuo "onko sinulla korttia". Siinä on kaikki Göbbelsin metodit käytössä. Eli kuulija tekee omassa päässään päätelmän, että sitä kaupan korttiahan tuossa kysytään. Mutta itseasiassa ei Baronan mulkoilevaa akkaa muu kiinnosta kuin se, että että ovat luoneet mielikuvan asiakkaan päähän kortista. Toinen seikka tuossa on, että se saa asiakkaan reagoimaan kassajankuttajan puheeseen. Eli tulevaisuudessa voimme kenties nähdä entisten pankkineitien tapaan lisää pakkomarkkinointia kassoilla.


    Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      191
      3125
    2. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      65
      2713
    3. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      203
      2250
    4. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      74
      1886
    5. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      102
      1803
    6. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1711
    7. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      106
      1529
    8. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      219
      1176
    9. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      81
      1140
    10. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      1089
    Aihe