Minkä lain mukaan puhelinmyynti sallitaan. Mielestäni se on jatkuvaa kotirauhan rikkomista !! Ei muuta !! Miksi tätä ei voida lailla kieltää. Uskomatonta että tätä vielä sallitaan. Usein päivän mittaan soittoja, joista ei tunnu pääsevän eroon. Ainoa tapa on sulkea puhelin kesken yhteydenpidon. Henkilökohtainen kielto ei riitä, koska kaikki puhelinmyyjät eivät näitä tunnusta. EN TODELLAKAAN KAIPAA NÄITÄ SOITTOJA !!!!
Puhelinmyynti
12
385
Vastaukset
- Anonyymi
Suomen lain mukaan kaikki toiminta, joka tuottaa voittoa, on sallittua. Myös ihmisten ammattimainen huijaaminen. Jatkuvasti ja ihan julkisesti. Päättäjien lähipiiri hyötyy.
- Anonyymi
Puhelinmyyntilaki 2 luku: Puhelinmyynti on rajoituksetta sallittu klo 06-21 viikon k,aikkina päivinä.
- Anonyymi
Puhelimia kylläkin myydään netissä ihan ympäri vuorokauden eli 24/7.
Juu, on se luvallista, mutta huomenna menen maistraatin ja kiellän kaikkien tietojani luovuttamista kelle tahansa.
Kun tein sitä jo vuosia siten toiselle puhelimellemme, ei siihen tule soittoja tuntemattomilta tahoilta. Ja hyvä niin, en minä kaipaan näitä. Näitä puheluja tule eteenkin sellaisesta numerosarjasta kuin 0409403....: , tiedoksi vain.
Kerran vaimo meni vippuun ja niin meillä tuli sopimus kotimaan energian kanssa, kolmen tunnin sisällä soitosta tuli tilausvahvistus ja lasku. Sitä kyllä oitis perutin. Kehtaisi se myyjä vaatia sosiaalitunnuksenkin, kaikkineen! Puhelimessa!yksi_ulkomaalainen kirjoitti:
Juu, on se luvallista, mutta huomenna menen maistraatin ja kiellän kaikkien tietojani luovuttamista kelle tahansa.
Kun tein sitä jo vuosia siten toiselle puhelimellemme, ei siihen tule soittoja tuntemattomilta tahoilta. Ja hyvä niin, en minä kaipaan näitä. Näitä puheluja tule eteenkin sellaisesta numerosarjasta kuin 0409403....: , tiedoksi vain.
Kerran vaimo meni vippuun ja niin meillä tuli sopimus kotimaan energian kanssa, kolmen tunnin sisällä soitosta tuli tilausvahvistus ja lasku. Sitä kyllä oitis perutin. Kehtaisi se myyjä vaatia sosiaalitunnuksenkin, kaikkineen! Puhelimessa!Lisäys: estolistaan on muuten kertynyt jo yli 20 numeroa parin kuukauden aikana. Soittivat ulkomaan lomapaikoille asti - niin suomalaiseen numeroon.
Yökättävä.- Anonyymi
yksi_ulkomaalainen kirjoitti:
Juu, on se luvallista, mutta huomenna menen maistraatin ja kiellän kaikkien tietojani luovuttamista kelle tahansa.
Kun tein sitä jo vuosia siten toiselle puhelimellemme, ei siihen tule soittoja tuntemattomilta tahoilta. Ja hyvä niin, en minä kaipaan näitä. Näitä puheluja tule eteenkin sellaisesta numerosarjasta kuin 0409403....: , tiedoksi vain.
Kerran vaimo meni vippuun ja niin meillä tuli sopimus kotimaan energian kanssa, kolmen tunnin sisällä soitosta tuli tilausvahvistus ja lasku. Sitä kyllä oitis perutin. Kehtaisi se myyjä vaatia sosiaalitunnuksenkin, kaikkineen! Puhelimessa!Ei auta tietojensa salaiseksi laittaminen. Kun olin nuorena puhelinmyyjä, meille tulostettiin pitkiä listoja numeroavaruudesta siten, että viivaat vain yli kaikki numerot, jotka eivät ole käytössä.
Listat oli tyyliin:
''' ''''001
''' ''''002
''' ''''003
jne.
Ei siinä mitkään estot auta. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei auta tietojensa salaiseksi laittaminen. Kun olin nuorena puhelinmyyjä, meille tulostettiin pitkiä listoja numeroavaruudesta siten, että viivaat vain yli kaikki numerot, jotka eivät ole käytössä.
Listat oli tyyliin:
''' ''''001
''' ''''002
''' ''''003
jne.
Ei siinä mitkään estot auta.Kuka hullu antaa henkilötietonsa jollekin tuntemattomalle soittajalle? Sanokaa AINA puhelinmyyjälle kohteliaasti, että sinussa on potentiaalia, tehdä aivan aikuisten oikeita töitä.
t. ex-puhelinhäirikkö - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kuka hullu antaa henkilötietonsa jollekin tuntemattomalle soittajalle? Sanokaa AINA puhelinmyyjälle kohteliaasti, että sinussa on potentiaalia, tehdä aivan aikuisten oikeita töitä.
t. ex-puhelinhäirikköTämä on hyvä.
Suositelkaa puhelimessa myyntityötä tekevää menemään OIKEISIIN TÖIHIN.
Ihmisten häiriköinti heidän vapaa- ja työajalla ei ole oikea työ. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tämä on hyvä.
Suositelkaa puhelimessa myyntityötä tekevää menemään OIKEISIIN TÖIHIN.
Ihmisten häiriköinti heidän vapaa- ja työajalla ei ole oikea työ.Ei päätarkoitus ole häiritä. Kyllä päätarkoitus on aina huijata jollakin tavalla. Jostakinhan kaikille on palkkarahat saatava. Joku ei aina tajua edes tulleensa huijatuksi ja maksaa kiltisti vuosikausia jostakin kestotilauksesta ja on ihan tyytyväinen.
- Anonyymi
Mun vanhempia ainakin kiusaavat ja koittavat teetättää yli 80vuotiaalla kaikki turhatkin taloremontit yms. kaupustelijat soittelevat monta kertaakin päivässä , eikö lakia saada noille aikaiseksi kun eivät puhetta usko !
- Anonyymi
Tärkeintä on, ettei anna noiden puhelinrobottien edes selittää asiaansa. Pitää olla itse koko ajan äänessä ja esittää niille mielipiteitä ja kysymyksiä epärehellisestä puhelinmarkkinoinnista ja -roboteista. Kannattaa pitää oma äänentaso niin korkealla, ettei niiden uikutusta edes kuule.
- Anonyymi
Numeroni on salainen, ja mainosten esto on hankittu. Ainoat tuputuspuhelut tulevat operaattoriltani DNA:lta, eikä niitäkään tule kuin kerran vuodessa.
Mainospuhelut taisivat loppua kokonaan sen jälkeen, kun ilmoitin, että suostusin katselmaan C Moren sarjoja ja elokuvia vain, jos minulle maksettaisiin siitä 100 euroa tunnilta.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju524337S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam1104154Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa
Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu374067Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko653917- 853364
Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt
viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta643238IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?
16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan1523221Kun aika on oikea niin
Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �171582- 451521
Jos sulla ei olis ollut tunteita
Tuskin olisit reagoinut niin voimakkaasti, mies? Vai oliko vetäytymiseen jokin muu syy kuin luulit ettei mua kiinnosta?1291120