Moottoriveneellä piihin

Purjeveneet voivat halutessaan mennä piihin myrskyn niin vaatiessa. Kuinkahan on on meidän moottoriveneilijöiden. Kuinka reagoida äkilliseen kelin muutokseen, myrskyn alle jäämiseen. Edellyttäen, ettei mahdollisuutta ole hakeutua esim. suojasatamaan.

Mitkä ovat moottoriveneilijän piihin hakeutumisen keinot ?
6120
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Jos tarve on pysyä suunnilleen paikalla ja kunnossa, esimerkiksi ukkoskuuron ajan: Siksak-ajo kohti aaltoja/tuulta, tai passiivisemmin ajoankkuri keulasta. Jälkimmäistä ei ole tullut kokeiltua, ja toivon että ei tarvitse. Ei varmasti ole mukavaa.

Äänestä

En suosittele avaamaan tuota edellisen jutun linkkiä.

Äänestä

Kuinkahan suuren aallon pitää olla, että keulasta hörppää ja sen kautta kaataa veneen oli vene sitten ankkurin nokassa tai pienellä vauhdilla sivuvastaiseen ajettaessa.

Äänestä
  • Umpikantinen vene niin ei hörppää. Ja kansilta kaikkialta muutenkin nopea veden pois pääsy. Jos autopilotti ja riittävästi tilaa ympärillä ( niin kun nyt tuossa tilanteessa oletettavasti on...) niin kytkee sen pitämään suunnan vastatuuleen ja kaasua juuri sen verran että suunta pysyy ja tarvittaessa kokka sopivasti koholla.

    Äänestä

  • Entäpä jos vene ei ole umpikantinen vaan siinä on iso avotila?

    Valmistaja lupaa, että 6-metrinen vene on suunniteltu sietämään enintään 3,4-metrisiä aaltoja. Tämä vastaa 2-metristä aallokkoa merkitsevänä aallonkorkeutena.

    Äänestä

  • Ensinnäkin aalto ei ole vaarallinen vaikka se olisi kuinka korkea jos se ei ole riittävän jyrkkä tai murtuva. Sanotaan että sivulta tuleva murtuva aalto joka on 1/3 osa veneen pituudesta kaataa veneen. Tämä nyt perustuu varmastikkin monenlaisiin yleistyksiin ja ei varmasti ole yleispätevä mutta joteensakkin käy silti järkeen. Iso murtuva aalto pitäisi ottaa mahdollisimman suoraan keula edellä ohjailunopeus säilyttäen. Riskitilanne syntyy jos ojausnopeutta ei kyetä säilyttämään ja aalto kääntää veneen poikittain. Allon murtuminen veneen sisään avoveneenkeulasta riippuu paitsi allon jyrkkyydestä niin myös keulan lastauksesta/painosta ja keulan muodosta/kantavuudesta. Oikein lastatulla avoveneellä en pitäisi tätä riskiä niin suurena kuin kaatumista mutta jos vene ottaa vettä on seuraukset huonot sillä vene menettää tällöin vakavuutensa seurauksena on kaatuminen jo pienenkin kallistusmomentin seurauksena. Voi tientenkin varotoimena miettiä voiko keulan peittääjo ennakkoon riittävän tukevalla pressulla riskin pienentämiseksi.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Purjeveneet voivat halutessaan mennä piihin myrskyn niin vaatiessa. Kuinkahan on on meidän moottoriveneilijöiden. Kuinka reagoida äkilliseen kelin muutokseen, myrskyn alle jäämiseen. Edellyttäen, ettei mahdollisuutta ole hakeutua esim. suojasatamaan.

Mitkä ovat moottoriveneilijän piihin hakeutumisen keinot ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu