Etteikö ollut Marskia?

Ylipäällikkö Mannerheimilla oli erittäin suuret valtuudet. Jopa presidentin oli vaikeaa puuttua hänen toimiinsa, vaikka Ryti ei häntä koskaan ylipäälliköksi valtuuttanut.
Entä jos ei olisi ollut Marskia? Jospa hän olisi kuollut lentokoneeseen menomatkalla Sveitsiin huhtikuussa 1943?
Tai jos ryhmä johtavia kenraaleja olisi kissan poissa ollessa hypännyt pöydälle ja mennyt presidentin puheille vaatimaan uutta ylipäällikköä sairaalloisen ja monasti arvaamattoman vanhuksen tilalle? Ehkä presidentti itse apunaan tarpeellisn valtuuksin varustettu puolustusvoimien komentaja?

Perusteiksi kenraalit olisivat esittäneet lyhyen listan tarvittavista toimista:

1. Marskin muiston kunnioittaminen.

2. Päämajan ja kenttäarmeijan organisaation uusiminen.

3. Sotakokemusten kerääminen ja nopea ohjesääntöjen uusiminen.

4. Koulutus muuttuneen taistelun kuvaan mukaiseksi.

5. Materiaalihankinnat.

Kohta 1. on selvä. Mikäli Marski olisi palannut hengissä, hänet olisi voitu nimittää sopivaan kunniavirkaan varustettuna adjutantilla, edustusrahoilla ja jollain uudella ainutkertaisella kunniamerkillä vaikkapa Mannerheimristin ritarikunnan suurristillä miekoin, tammenlehvin ja timantein?

Hengissähän Marski olisi tullut ja presidnetin puhuttelun sekä eeppiseen raivokohtauksen jälkeen eronnut kaikista viroistaan ja lähtenyt omaistensa luo Ruotsiin. So what?

1

61

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 2. Päämajan ja kenttäarmeijan organisation uusiminen.

      Päämaja olisi ilman muuta jaettu alaesikuntiin esimerkiksi komento-, operaatio-, huolto-, hallinto-, linnoitus ja sotatalousesikuntiin. Komentoalalta olisi voinut vielä irrottaa koulutuksen omaksi alaesikunnakseen.

      Pääesikunnan päälliköksi itseoikeutettu olisi ollut K.L.Oesch ja alaesikuntien päälliköt Tuompo, Mäkinen,Isaksson, J. Heiskanen, Hanell ja Grandell. Koulutuspäälliköksi Laatikainen.

      Ylipäällikkö olisi siis ollut Ryti ja puolustusvoimien komentaja E. Heinrichs.

      Rytin sotilaskanslian päälliköksi olisi tullut Hägglund ja puolustusministeriksi Österman.

      Kyllä tällä porukalla olisi pärjätty. Luulisin...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      98
      2191
    2. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      129
      1408
    3. Ammuskelua taas

      Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.
      Kokkola
      23
      1380
    4. Juniorivalmennus Jokereissa..

      Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau
      Nuorten jääkiekko
      29
      1318
    5. Päivämääriä

      Minä päivämääränä näit kaivattusi viimeksi?
      Ikävä
      68
      1233
    6. Introverttinä osastolla

      Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s
      337
      1048
    7. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      89
      975
    8. Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?

      Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?
      Ikävä
      56
      924
    9. 122
      807
    10. VIELÄKIN NAURATTAA

      Seurustelua haluais. 🤣🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      82
      786
    Aihe