Etteikö ollut Marskia?

Ylipäällikkö Mannerheimilla oli erittäin suuret valtuudet. Jopa presidentin oli vaikeaa puuttua hänen toimiinsa, vaikka Ryti ei häntä koskaan ylipäälliköksi valtuuttanut.
Entä jos ei olisi ollut Marskia? Jospa hän olisi kuollut lentokoneeseen menomatkalla Sveitsiin huhtikuussa 1943?
Tai jos ryhmä johtavia kenraaleja olisi kissan poissa ollessa hypännyt pöydälle ja mennyt presidentin puheille vaatimaan uutta ylipäällikköä sairaalloisen ja monasti arvaamattoman vanhuksen tilalle? Ehkä presidentti itse apunaan tarpeellisn valtuuksin varustettu puolustusvoimien komentaja?

Perusteiksi kenraalit olisivat esittäneet lyhyen listan tarvittavista toimista:

1. Marskin muiston kunnioittaminen.

2. Päämajan ja kenttäarmeijan organisaation uusiminen.

3. Sotakokemusten kerääminen ja nopea ohjesääntöjen uusiminen.

4. Koulutus muuttuneen taistelun kuvaan mukaiseksi.

5. Materiaalihankinnat.

Kohta 1. on selvä. Mikäli Marski olisi palannut hengissä, hänet olisi voitu nimittää sopivaan kunniavirkaan varustettuna adjutantilla, edustusrahoilla ja jollain uudella ainutkertaisella kunniamerkillä vaikkapa Mannerheimristin ritarikunnan suurristillä miekoin, tammenlehvin ja timantein?

Hengissähän Marski olisi tullut ja presidnetin puhuttelun sekä eeppiseen raivokohtauksen jälkeen eronnut kaikista viroistaan ja lähtenyt omaistensa luo Ruotsiin. So what?

1

77

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 2. Päämajan ja kenttäarmeijan organisation uusiminen.

      Päämaja olisi ilman muuta jaettu alaesikuntiin esimerkiksi komento-, operaatio-, huolto-, hallinto-, linnoitus ja sotatalousesikuntiin. Komentoalalta olisi voinut vielä irrottaa koulutuksen omaksi alaesikunnakseen.

      Pääesikunnan päälliköksi itseoikeutettu olisi ollut K.L.Oesch ja alaesikuntien päälliköt Tuompo, Mäkinen,Isaksson, J. Heiskanen, Hanell ja Grandell. Koulutuspäälliköksi Laatikainen.

      Ylipäällikkö olisi siis ollut Ryti ja puolustusvoimien komentaja E. Heinrichs.

      Rytin sotilaskanslian päälliköksi olisi tullut Hägglund ja puolustusministeriksi Österman.

      Kyllä tällä porukalla olisi pärjätty. Luulisin...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas nuoren kuolema

      Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭
      Lapua
      136
      5126
    2. Elikkäs persuissa ovat pahimmat häiriköijät

      Koska sieltä tuli kaikkein kovin ulahdus. Persujen peesissä seuraa kokoomus js hajuraon päässä röhkii kepulaiset. Olipa
      Maailman menoa
      70
      3537
    3. "Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"

      Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin
      Maailman menoa
      107
      3421
    4. Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä

      Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma
      Maailman menoa
      50
      2718
    5. Ahdistelu ongelmaa vain vasemmistossa - ei oikeiston edustajissa

      Mutta demarit ovat tunnetusti sivistymättömiä, ja vähemmän fiksuja.
      Maailman menoa
      35
      2349
    6. Kuinka paljon teillä

      on ikäeroa?
      Ikävä
      117
      1681
    7. Trump asettaa Grönlannin kaappausta vastustaville Euroopan maille 10% tuontitullin

      Suomi mukana näissä maissa. Myöhemmin Trump aikoo nostaa tuontitullit 25%:iin kesäkuun alusta, jos Grönlannin kaappausta
      Maailman menoa
      359
      1192
    8. Sinusta kulta paljastuikin yllättävä

      taito. Vaikuttavaa. ❤️
      Ikävä
      49
      1166
    9. 49
      902
    10. PrimeTimen kaikkitietävä yli-ihminen taas superasiallisena

      Joku mistään mitään tietämätön antaa täysin vääriä ohjeita ihmisille. Onneksi maailmanhistorian ylivoimaisin yleisnero k
      Ähtäri
      59
      745
    Aihe