Mulla tulee huomenna täyteen 26 raskausviikkoa ja ainakaan vielä en omasta mielestäni ole tuntenut mitään harjotussupistuksia. Tai no mistä tiedän, kun en tiedä miltä ne tuntuu. Moni täällä vaan tuntuu aina välillä kertovan, että on jo 20 rv:n jälkeen supistellut jonkin verran. Vatsa menee päivittäin ns. kovaksi, mutta musta se tuntuu lähinnä siltä, että vauvaa tunkee itseään vaan eri asentoihin. Maha on ns. paikoitellen kova.
Miltä supistelu tuntuu?
Jutta
61086
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Mä tunnen supistukset nimenomaan siitä, että vatsa menee kovaksi. Supistuksen ero vauvan "nojailuun" on se, että supistuksessa koko vatsa tuntuu kovalta. Välillä supistus tuntuu vähän kiristävänä ja välillä taas pitää oikein kädellä koittaa ennen kun huomaan, että vatsa on kova. Sekava sepustus, mut toivottavasti sait selvää. :o) Voihan muuten olla, että sullakin alkaa supistella viikkojen lisääntyessä, mutta mun käsittääkseni kaikille ei tule ollenkaan harjoitussuppareita, jotka muuten on sitten ihan kivuttomia. Eli jos kipeästi supistaa niin heti soitto neuvolaan.
Nauti vielä siellä ettet tunne supistuksia, kyllä ne sitten aikanaan tulee ja ne ovatkin kyllä jo "polttoja" eikä supistuksia. Monikaan ei tunne supistuksia alkuaikoina, lopussa sitten. Hyvät jatkot.
edellisessä raskaudessani että minulla supisteli,kivuttomasti. luulin että vauva se vain siellä painaa ja haluu tulla navan läpi. mut nyt kun toistani odotan tiedän sanoa että silloinkin minua supisteli. voi olla että sinullakin näin,ensisynnyttäjä kun olet.jatkoja.
Hei,
minulla on supistellut kivuttomasti jo vko:lta 17 lähtien. Ja silloin luulin myös, että vaavi se siellä muljahtelee. Nyt kuitenkin kun olen alkanut tuntea vauvan potkuja, erotan supistukset ja muut liikkeet toisistaan. Eli supisteluja varmaan sinullakin.
Mä luulin supisteluja aivan toisenlaisiksi, eli nimi ei välttämättä anna oikeutta. Eilen tais ainakin ylläolevien kuvausten perusteella olla mun ekat supparit. Vatsaa kivisti, oli kova, kireä ja kipeä.
Mulla alkoi supistelut just tuossa rv 26 vaiheessa, ja nyt jo on ollut päiviä jolloin supistelee ehkä vähän liikaakin välillä.