tuliliskon altaasta...?

Cynops orientalis

1. Miten iso allas pitää olla kuudella tai seitsemällä Cynops orientalis(kiinankääpiötuliliskolla)?

2. Pitääkö kakilla tuliliskoilla olla oma piilopaikka? Vai riittääkö jos siellä on vaikka neljä piilopaikkaa?

3

335

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Zuuls

      1.Kyllä se tila on minimissään ajateltava niin, että kun 60l riittää kahdelle niin jokaista uutta kohti tulisi 10l lisää vähintään. 6kpl laittaisin itse 120l altaaseen ainakin, mutta mitä isompi sen parempi. Seitsemän taas sijoittaisin 140l altaaseen.

      2.Piilopaikkoja pitäisi olla niin paljon, että jokainen yksilö pääsee piiloon. Pohjalle esim. puuta/puita ja kasveja ajavat jo tätä asiaa. Jos ajatellaan isoa allasta ja tulareiden kokoa niin kasvit pohjalla jo yksinään luovat piilopaikkoja muutaman, että puuta tm. lisäksi niin piilopaikkoja on kaikille. Eli aika helppoa saada kaikille piilopaikat eikä tarvitse suunnitella neljälle erikseen. :)

      Samaten maa-alueen pitää olla niin iso, että sille mahtuu samaan aikaan jokainen yksilö, jos haluaa.

      • salamandra

        Ja mitä isompi allas, sitä helpompi hoitaa. Ei tarvitse vaihtaa vettäkään ihan niin usein kuin pienemmissä altaissa. Ja tokihan isompi purkki on myös upeamman näköinenkin. :)


      • zerti

        Silleen saa kivan piilopaikan tulareille, ku laittaa veteen korkin, ja sitten sen päälle vielä toisen pienemmän korkin (sellanen vähän kaareva, että jää tilaa), niin sinne väliin jää sellanen kiva rako , missä tularit voi oleilla ja kurkistella sieltä. Ylempään korkkiin vois vielä tehdä sellasen peukalon paksusen reiän, mistä tulari voi kurkistella. Kannattaa kumminkin varmistaa, ettei ylempi korkki pääse liikkumaan ja litsaamaan tulareita. Ja sitten vielä joku kiva pieni muovikasvi siihen johonkin, ni pitäs ainakin olla piilopaikkoja! Mulla on lamppu kiinnitetty jollain metallikejulla kattoon, ja se roikkuu n. 30cm akvaarion yläpuolella. Akvan päällä on vielä muutama muovikasvi lasin päällä. Näin akvaario on hiukan hämärämpi ja liskot tulee paremmin esiin! No toivottavasti joku sai selvää, jos kiinnosti. (: Onnea tulareiden kanssa, ovat aika hassuja otuksia!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      113
      4782
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3483
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2410
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      50
      1538
    5. Minulla on käsitys

      Ettet ole kovin se k s uaalinen ihminen.
      Ikävä
      36
      1473
    6. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      39
      1299
    7. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      14
      1192
    8. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      22
      1154
    9. On varmaan turn off

      Mutta olen tosi kokematon.
      Ikävä
      27
      1078
    10. Mitä sun kaltainen ihminen tekee tämmöisessä paikassa?

      Et kuulu tänne?
      Ikävä
      165
      1069
    Aihe