Kauhavan Alahärmässä valtatie 19:llä sattui aikaisin tiistaiaamuna liikenneonnettomuus, jossa menehtyi 57-vuotias mieshenkilö, kertoo Pohjanmaan poliisi.
Traktorinkuljettaja oli ollut leikkaamassa tien piennarta, kun samaan suuntaan ajanut puoliperävaunuyhdistelmä törmäsi traktorin perään. Törmäyksen seurauksena molemmat ajoneuvot vaurioituvat pahoin. Traktorinkuljettaja menehtyi välittömästi törmäyksen johdosta. Yhdistelmäajoneuvon kuljettaja toimitettiin sairaalaan. Hänen tilansa on vakaa.
Tapahtumapaikka on noin kaksi kilometriä Alahärmän keskustasta pohjoisen suuntaan. Molemmat ajoneuvot olivat matkalla pohjoisen suuntaan. Näkyvyys tapahtumapaikalla oli hyvä. Myös keliolosuhteet olivat hyvät. Ilmoitus onnettomuudesta tuli poliisille ja pelastusviranomaisille klo 1.34.
Poliisi tutkii asiaa törkeänä liikenneturvallisuuden vaarantamisena ja kuolemantuottamuksena. Tie onnettomuuspaikalla on ollut poikki raivaustöiden johdosta.
Käsittämätön peräänajo ?
4
180
Vastaukset
Kannattaisi ehkä vähän tarkastella rekan ajopiirturin tietoja ja merkkejä sen sormeilusta. Kuljettaja saattoi olla kaksitoista tuntia putkeen ajanut zombi.
- Anonyymi
Luulempa hänen katsoneen jotakin mielestään hyvää TV-sarjaa tai elokuvaa.
- Anonyymi
Niin moni ajaa maantiellä oletuksena että mitään ei tapahdu sekunnissa ja kahdessa.
Voi aivan huoletta juoda vettä, näppäillä puhelinta yms.
Näinhän se on , itselläkin usein tuntuu siltä että on tyhmää olla aina valppaana ja miettiä mahdollisia onnettomuusriskejä.
Ei aivan turhaa ole se olut, 54 ajovuoden aikan on ollut 3 pahaa paikkaa.
Yhdessäkin tapauksessa todella kaukana edessä ohitus epäonnistui, perui ohituksen liian jyrkästi ja alkoi heittelehtimään. Me emme nähneet sitä kun heittelehti rekka-auton taakse jääneenä. Tilanne vain eskalisoitui meidän lälellä, heti rekka-auton jälkeen.
Meidän jonossa jossa oli ajeltu hyvillä turvaväleillä 20-30 km, kolahti. Jonon toinen suistui ojaan ensimmäisen jarruttaessa, minä kolmas jarrutin onnistuneesti, samoin 4. ja 5. onnistui jonon viimeinen ajoi pellolle/tolppaan ja ympäri. Vieressä istuja oli ainoa kuolunuhri.
keli oli loistava iltapäivä tie kuivaa ja hieman pilvistä, kesää, noin vuonna - Anonyymi
Uneton häjyy yömyöhäl baarumilla ilman vilkkuvaloa!
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1055731Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
- 1241097
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
- 66857
- 75798
Salailu jatkuu, poliisi tutkii
Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää17741