EU: n rajavartiolaitos Frontex kuvasi salakuljettajia, kun he lastasivat laittomia maahanmuuttajia kalastusaluksesta pieneen puiseen purtiloon 10 km:n päässä Lampedusasta, Italian ulkopuolella. Kun 80 ihmistä pääsi veneeseen, kalastusvene poistui paikalta nopeasti Frontexin mukaan kohti Libyan rannikkoa.
https://www.youtube.com/watch?time_continue=5&v=3yHNVso_mfQ
Frontexin kuvamateriaalia siirtolaisten turvapaikkamatkasta
7
210
Vastaukset
- Anonyymi
Persut haluavat lakkauttaa EU:n ja sitä myötä myös EU:n yhteisen ulkorajavalvontaviranomaisen Frontexin. Minkähän vuoksi? Olisikohan se siksi, että jos Frontex lopettaa kokonaan matujen pääsyn EU-alueelle, niin persuille ei ole enää mitään virkaa?
- Anonyymi
voihan ne välimeren maat ottaa oman vastuun rajoistaan,itseasiassa kaikki voisivat ottaa rajavalvonnan takaisin niin tämä höpöttely asiasta loppuisi.
Anonyymi kirjoitti:
voihan ne välimeren maat ottaa oman vastuun rajoistaan,itseasiassa kaikki voisivat ottaa rajavalvonnan takaisin niin tämä höpöttely asiasta loppuisi.
Suomella taitaa olla pisin EU:n ulkoraja ja erityisen kökkötilanne Venäjän kauppapakotteiden takia.
- Anonyymi
Mitä virkaa tuollaisella frontexilla on, jos se vain kuvaa tapahtumia. Johan sille variksetkin nauraa.
- Anonyymi
Minkähänmoisesta Frontexin ilma-aluksesta tämä video on kuvattu, koska kuvanlaatu on yllättävän hyvä.
https://twitter.com/Frontex/status/1142373165076766720
Myös kuvan vakaus on hyvää tasoa, jos tämä olisi liikkuvasta lentokoneesta kuvattu. Pikkuinen nelikopteri ei voisi lillutella ilmassa 10...20 min pidempään. Kuvakulma myös vaihtelee monipuolisesti, veneen puolelta toiselle.
Frontexihan ei juurikaan ole tällaisia kuviansa julkaissut aikaisemmin. Voisiko tämä olla EU-voimin tehty propagandafilmi?
Nythän koetetaan ajaa läpi uudistusta, että EU ulkorajoja alkaisikin valvoa Frontexin 10.000 miehen vahvuiset rajajoukot. Kansalliset rajamiehet joko poistettaisiin, tai heidät asetettaisiin alisteiseksi Frontexin käskyvallalle.
Tällaisella Välimeren ilmavalvonnan filmipätkällä halutaan luoda mielikuvaa, että Frontex on tehokas valvoja niin merialueilla kuin EU-maarajoillakin.Hyvä pointti.
Minulle syntyi ensimmäisenä ajatus, että juuri tuonkaltaisen toiminnan takia jokainen veneellinen siirtolaisia tulee palauttaa takaisin Afrikan rannikolle perustettuihinn pakolaiskeskuksiin, että salakuljettajien bisnes saadaan loppumaan ja viesti kiirimään lähtöhalukkaille ihmisille, että sijoitus ei ole kannattava.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1671623
- 104941
- 75753
- 51645
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa18641ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann40547Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m164503Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..45498Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;189437- 26429
