Moilasen ihmisroskapu

Anonyymi

"Apu­lai­soi­keus­asia­mies pitää kau­pun­gin­val­tuu­tet­tu Moilasen ih­mis­ros­ka­pu­heen­vuo­roa "e­pä­asial­li­se­na, epä­kun­nioit­ta­va­na ja loukkaavana".

https://www.kaleva.fi/uutiset/oulu/apulaisoikeusasiamies-pitaa-kaupunginvaltuutettu-moilasen-ihmisroskapuheenvuoroa-epaasiallisena-epakunnioittavana-ja-loukkaavana/822535/

Apulaisoikeusasiamies pitää Oulun kaupunginvaltuutettu Riikka Moilasen (kesk.) viime syyskuussa valtuustossa käyttämää niin sanottua ihmisroskapuheenvuoroa "epäasiallisena, epäkunnioittavana ja loukkaavana".

Asia käy ilmi apulaisoikeusasiamiehen Maija Sakslinin tiistaina tekemästä ratkaisusta.

Apulaisoikeusasiamiehen mukaan kaupunginvaltuutettu Moilasen menettelyä arvioitaessa pitää ottaa huomioon se, "missä asiayhteydessä hän tätä loukkaavaa sananvalintaa käytti". Sakslinin mukaan Moilanen tarkoitti ihmisroskatermillä "niitä vähäosaisia ihmisiä, jotka käyttävät ammattimaisesti alkoholia, huumeita, päihteitä ja ovat ottaneet kadun nyt kodikseen". Hänen mielestään kyse ei siis ollut vain "yksittäisestä leimaavasta sanavalinnasta", vaan puheenvuoro oli "epäasiallinen, epäkunnioittava ja loukkaava", sillä se esitettiin kävelykatupintojen puhdistamista ja roskaisuutta käsiteltäessä.

5

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jotakin suvakkipelleilyä taas!

      Jos kokouksessa käsitellään katujen yleistä epäsiisteyttä, niin pultsareitako ei tarvitse ottaa ollenkaan huomioon kokonaisviihtyvyyttä arvioitaessa?

      Ei siinä sen kummemmasta ollut kyse! Ihmisroska oli pelkkä vertaus!

      Voi hyvää päivää tätä nykyistä superloukkaantujien aikakautta!

    • Anonyymi

      Tuollaisilta tehtävästään ihan pihalla olevalta ämmiltä pitäisi ottaa kokonaan virka pois!

      Tarkoitan tuolla apu­lai­soi­keus­asia­miestä!

    • Juoppo, deeku, spurgu, nisti, hamppari...siinä lista kiellettyjä sanoja!

      • Anonyymi

    • Anonyymi

      hyvin selittää oulu ongelmia matu raiskauksia eniten ym. somali heiluu kirveellä teurastaa lähiöpubissa jne.

      kepu oulussa ajattelee suomalaisia ihmisroskina mutta ulkomaisille asunnottomille tarjoaa kartano tason majoitusta??!!!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      34
      2735
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      36
      2581
    3. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      53
      2564
    4. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      96
      2084
    5. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      40
      1951
    6. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      312
      1732
    7. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      150
      1526
    8. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      73
      1388
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1158
    10. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      27
      1113
    Aihe