Minä vaan kysyn.
Mikä Pankalamiilla haisee?
Anonyymi
5<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Politiikka?
Sinä. Laita suu kiinni nii ei haise.
Kävin viikko sitten kuvaamassa siellä Viskarin kerrostalon ja reesin nauruun. Luvaton asuinrakennusoikeus alakertaan oli perusteltu rinnetontilla. Tontti oli täysin tasainen, mutta olivat ajaneet maa-ainesta pienen kukkulan yhdelle talon sivuista ja hyväveli hyväksyi kaavan rakennusoikeuden ylittävän asunnon. No siitä olisi tietysti vähimmillään pitänyt kaupungin saada oikeutettu korvaus, mutta ilmaiseksi taisi mennä.
Joku valtuutettu taisi siitä huomauttaa, mutta rappariveljet vaikenevat?
IsoJone
Onko siellä viskari rakentamia taloja? Tulee pakosti mieleen mitä oli seuraukset esim. Sulkavalla jossa pamppuhenkilön avustuksella saivat hyvät rakennusoikeudet edullisesti ja tarkastukset kevyesti. Tuloksena rakennusvirheitä ja paskavedet Saimaaseen.
Sellaista liiketoimintaa harjoittaa yritys joka tekee aiheettomia tutkintapyyntöjä arvostekijoistaan ja kotiporukkansa riehuu täällä arvostelemassa henkilöitä jotka ovat sitä mieltä että lait, sopimukset ja säädökset koskevat heitäkin.
Uhkaavat lähteä Mikkelistä? On kuitenkin vielä esin entisen Suomen pankin kehitys kesken.
Lisärakennusoikeuksia kaavamuutoksen nimissä hakee myyjä, että ei viskareihin kiinnitetä huomiota. viskari omistaa ja rakentaa kuitenkin. Hyvä, mutta miksi aina heillekin rakennusoikeuksia jaetaan lähes ilmaiseksi? Kunnon kilpailutus olisi kaupungin etu.
Kohta rakennetaan kerrostaloa lähes ilmaiseen ostorakennusneliömetihintaiselle maa-alueelle kun joku kaveri antaa rakennusoikeutta. Pankkitalolle veikkaan kaveriensa kirjoittavan laajat käyttöoikeudet asumiskäyttöön. Tietysti kerrostalo viereen ja ei maksa rakennusoikeus paljoa.
Sellaista se on. No kunhan veikkailen, eihän suhmurointia ole Mikkelissä.
IsoJone
Tullooha sieltä raitista ilmaaki.