Sitoutuminen kaksikieliseen Suomeen ei edellytä pakkoruotsia

Anonyymi

Virallinen kaksikielisyys ei edellytä sitä, että kaikkien kansalaisten olisi osattava ruotsia.

Etenkin demarit käyttävät usein ilmaisua "olemme sitoutuneet kaksikieliseen Suomeen". Tätä ilmaisua käytetään perusteena pakkoruotsille: "koska Suomi on kaksikielinen maa, niin kaikkien pitää osata ruotsia".
Demarien lisäperusteina pakkoruotsille tulevat esille "yhteiset pohjoismaiset arvot ja pohjoismainen hyvinvointivaltio", joihin sitoudutaan nimenomaan pakkoruotsin välityksellä.
Miten "yhteiset pohjoismaiset arvot" liittyvät pakkoruotsiin? Eivätkö islantilaiset, tanskalaiset tai norjalaiset jaa "yhteisiä pohjoismaisia arvoja", kun heillä ei ole pakkoruotsia? Miten arvot ylipäänsä voivat olla yhteydessä johonkin tiettyyn kieleen?

Hyvinvointivaltio luotiin työn avulla, ei pakkoruotsilla. Kun suomalainen kansakunta vaurastui sotien jälkeen, ei maassa vielä edes ollut pakkoruotsia. Nyt hyvinvointivaltion hiljalleen rapistuessa ja Suomen velkaantuessa on selvästi nähtävissä, että pakkoruotsi on äärimmäisen suuri taloudellinen ja henkinen rasite maallemme.

260 000 ruotsinkielistä tulee todella kalliiksi Suomelle.

9

51

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      "Virallinen kaksikielisyys ei edellytä sitä, että kaikkien kansalaisten olisi osattava ruotsia."

      Kaikkien kansalaisten ei tietenkään tarvitse osata ruotsia - onhan meillä paljon töitä, joissa ruotsia ei kysytä. Mutta koska ruotsin on englannin jälkeen kysytyin kieli työmarkkinoilla, niin kaikkien on syytä opiskella ruotsia, jotta he voivat tarvittaessa osoittaa kielitaitonsa. Ei ruotsi työelämästä ole mihinkään katoamassa.

      Ruotsi voisi ehkä kuitenkin mielestäni olla vapaaehtoinen tietyillä alueilla Suomessa. Itä-Suomessa ruotsin voisi korvata venäjällä. Tosin en tiedä, suostuisivatko itäsuomalaiset tähän, mutta venäjästä olisi siellä suuri hyöty.

      • Anonyymi

        Kyllä veikkaan että ruotsi tulee vähitellen katoamaan myös työelämästä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä veikkaan että ruotsi tulee vähitellen katoamaan myös työelämästä.

        katoaa joka paikasta.


    • Anonyymi

      "Hyvinvointivaltio luotiin työn avulla, ei pakkoruotsilla. Kun suomalainen kansakunta vaurastui sotien jälkeen, ei maassa vielä edes ollut pakkoruotsia."

      Eli meinaat, että kansakoulun käyneet loivat hyvinvoinnin Suomeen. Oppikoulua käyneillä ei ollut mitään tekemistä hyvinvoinnin luonnin kanssa, he vain lusmuilivat ja lukivat ruotsia !

    • Ei suomen hyvinvoinnissa oie paljonkaan ruosinkielestä hyötyä, Ruotsin hyvinvointia on kyllä luoneet suomenkieliset

    • Anonyymi

      "Mutta koska ruotsin on englannin jälkeen kysytyin kieli työmarkkinoilla, niin kaikkien on syytä opiskella ruotsia, "

      Miksi se kysytyin kieli eli englanti ei ole kaikille pakollinen?

      Miksi vain toiseksi kysytyin kieli on pakollinen, outoa!

      • "Miksi se kysytyin kieli eli englanti ei ole kaikille pakollinen?"
        Så som skolorna i Finland har valt är engelskan i praktiken obligatorisk.

        Miksi vain toiseksi kysytyin kieli on pakollinen, outoa!
        Så som folket i Finland har valt är svenskan obligatorisk. 100 % stöd.


      • Anonyymi

        Englanti ei ole pakollinen, koska on haluttu tarjota oppilaille mahdollisuus lukea muitakin vieraita kieliä 1. kielenä. Näin lapsi oppii englannin lisäksi toisenkin kielen. Kahden kielen osaaja on aina parempi kuin pelkän englannin osaaja, tällainen henkilö on kysytty työmarkkinoilla.


      • Anonyymi
        Peppu-Reino kirjoitti:

        "Miksi se kysytyin kieli eli englanti ei ole kaikille pakollinen?"
        Så som skolorna i Finland har valt är engelskan i praktiken obligatorisk.

        Miksi vain toiseksi kysytyin kieli on pakollinen, outoa!
        Så som folket i Finland har valt är svenskan obligatorisk. 100 % stöd.

        Eipäs saa, sillä 74% vastustaa pakkoruotsia.


    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      84
      5237
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      28
      3498
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      39
      2842
    4. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      18
      2031
    5. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      58
      1830
    6. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1586
    7. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      285
      1581
    8. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      94
      1382
    9. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1366
    10. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      7
      1095
    Aihe