Virallinen kaksikielisyys ei edellytä sitä, että kaikkien kansalaisten olisi osattava ruotsia.
Etenkin demarit käyttävät usein ilmaisua "olemme sitoutuneet kaksikieliseen Suomeen". Tätä ilmaisua käytetään perusteena pakkoruotsille: "koska Suomi on kaksikielinen maa, niin kaikkien pitää osata ruotsia".
Demarien lisäperusteina pakkoruotsille tulevat esille "yhteiset pohjoismaiset arvot ja pohjoismainen hyvinvointivaltio", joihin sitoudutaan nimenomaan pakkoruotsin välityksellä.
Miten "yhteiset pohjoismaiset arvot" liittyvät pakkoruotsiin? Eivätkö islantilaiset, tanskalaiset tai norjalaiset jaa "yhteisiä pohjoismaisia arvoja", kun heillä ei ole pakkoruotsia? Miten arvot ylipäänsä voivat olla yhteydessä johonkin tiettyyn kieleen?
Hyvinvointivaltio luotiin työn avulla, ei pakkoruotsilla. Kun suomalainen kansakunta vaurastui sotien jälkeen, ei maassa vielä edes ollut pakkoruotsia. Nyt hyvinvointivaltion hiljalleen rapistuessa ja Suomen velkaantuessa on selvästi nähtävissä, että pakkoruotsi on äärimmäisen suuri taloudellinen ja henkinen rasite maallemme.
260 000 ruotsinkielistä tulee todella kalliiksi Suomelle.
Sitoutuminen kaksikieliseen Suomeen ei edellytä pakkoruotsia
9
57
Vastaukset
- Anonyymi
"Virallinen kaksikielisyys ei edellytä sitä, että kaikkien kansalaisten olisi osattava ruotsia."
Kaikkien kansalaisten ei tietenkään tarvitse osata ruotsia - onhan meillä paljon töitä, joissa ruotsia ei kysytä. Mutta koska ruotsin on englannin jälkeen kysytyin kieli työmarkkinoilla, niin kaikkien on syytä opiskella ruotsia, jotta he voivat tarvittaessa osoittaa kielitaitonsa. Ei ruotsi työelämästä ole mihinkään katoamassa.
Ruotsi voisi ehkä kuitenkin mielestäni olla vapaaehtoinen tietyillä alueilla Suomessa. Itä-Suomessa ruotsin voisi korvata venäjällä. Tosin en tiedä, suostuisivatko itäsuomalaiset tähän, mutta venäjästä olisi siellä suuri hyöty.- Anonyymi
Kyllä veikkaan että ruotsi tulee vähitellen katoamaan myös työelämästä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä veikkaan että ruotsi tulee vähitellen katoamaan myös työelämästä.
katoaa joka paikasta.
- Anonyymi
"Hyvinvointivaltio luotiin työn avulla, ei pakkoruotsilla. Kun suomalainen kansakunta vaurastui sotien jälkeen, ei maassa vielä edes ollut pakkoruotsia."
Eli meinaat, että kansakoulun käyneet loivat hyvinvoinnin Suomeen. Oppikoulua käyneillä ei ollut mitään tekemistä hyvinvoinnin luonnin kanssa, he vain lusmuilivat ja lukivat ruotsia ! Ei suomen hyvinvoinnissa oie paljonkaan ruosinkielestä hyötyä, Ruotsin hyvinvointia on kyllä luoneet suomenkieliset
- Anonyymi
"Mutta koska ruotsin on englannin jälkeen kysytyin kieli työmarkkinoilla, niin kaikkien on syytä opiskella ruotsia, "
Miksi se kysytyin kieli eli englanti ei ole kaikille pakollinen?
Miksi vain toiseksi kysytyin kieli on pakollinen, outoa!"Miksi se kysytyin kieli eli englanti ei ole kaikille pakollinen?"
Så som skolorna i Finland har valt är engelskan i praktiken obligatorisk.
Miksi vain toiseksi kysytyin kieli on pakollinen, outoa!
Så som folket i Finland har valt är svenskan obligatorisk. 100 % stöd.- Anonyymi
Englanti ei ole pakollinen, koska on haluttu tarjota oppilaille mahdollisuus lukea muitakin vieraita kieliä 1. kielenä. Näin lapsi oppii englannin lisäksi toisenkin kielen. Kahden kielen osaaja on aina parempi kuin pelkän englannin osaaja, tällainen henkilö on kysytty työmarkkinoilla.
- Anonyymi
Peppu-Reino kirjoitti:
"Miksi se kysytyin kieli eli englanti ei ole kaikille pakollinen?"
Så som skolorna i Finland har valt är engelskan i praktiken obligatorisk.
Miksi vain toiseksi kysytyin kieli on pakollinen, outoa!
Så som folket i Finland har valt är svenskan obligatorisk. 100 % stöd.Eipäs saa, sillä 74% vastustaa pakkoruotsia.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I1533410Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk832952Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva582440Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro412330Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?502243Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä1152235Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.1512149Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja
Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,162041Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.121526Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville291503