Luottamusta siihen, että ymmärretään totuus ja jatketaan matkaan, kun se kerrotaan. Lempeyttä ymmärtää toista ja asettua myös hänen asemaan. Kovuus rikkoo valheilla ja hajottaa luottamuksen tulevaan. Lempeys hellii totuudella ja eheyttää luottamaan. Inhimillisiä ihmisiä toisillemme🌞
Lempeyttä enemmän toisia kohtaan
Anonyymi
6<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Myöhäistä se enää on kun luottamus ja elämä on tuhottu ja inhimillisyyttä ei koskaan näkynyt. Oli vain käskyjä , komentoja, vaatimuksia ja testejä. Missään kohtaa ei annettu olla oma itsensä. Vain kuolema voi auttaa.
Kuolemassa on myös harvemmin kerrottu puoli: siinä joutuu kokemaan/ saa kokea kaiken sen mitä on toisille aiheuttanut. Näkee ja tuntee toiselle aiheutetut joko hyvät tai huonot tuntemukset niin kuin tuo toinen on ne kokokenut.
Upseereilla , opettajilla ja psykiatreilla tulee sitten olemaan varmaan kivaa helvetissä. Inttävät varmaan siltikin olleensa oikeassa ja jumalan asialla.
Miten ne kokemukset sitten menee onko se vain hetkittäinen tuntemus vaiko kestääkö se yhtä kauan kuin mitä kokija joutunut kärsimään?
Naiselta miehelle selvästi, no en toisesta tiedä.
Kunnes aika on.
Nyt on aloittaja tainnut poltella jotain muuta kuin tupakkaa.
Perusnaismaista paskanjauhantaa.
Kova Suomessa pitää olla selvitäkseen, näin on aina ollut. Ja perkeleen kova olenkin.