Katselin aamu-TV:n ohjelmaa. Siinä annettiin kuva siitä, että lestadiolaisten kesäjuhliin eli Suviseuroihin on tulossa noin 80'000 osallistujaa.
Kuinka usein viime aikoina komujen tupailtoihin on saatu yli 80 osallistujaa tai kenttäkokouksiin vaikka vappuisin yli 800?
Kuitenkin tälläkin palstalla on nimitelty Sipilää lessuksi ja muillakin siihen viittaavilla nimityksillä. Suomen kansa kuitenkin näyttää suuremmalta osin kunnioittavan lestadiolaisuutta kuin kommunismia, miksihän noin on?
Olisiko kommunismin syytä harkita muuttaa oppiaan Lauri Leevi Lestadiuksen näkemysten suuntaan ja lisätä siten kannatustaan? Ei se Marx vainaan saarnaaminen ainakaan näytä lisäävän kannatustanne, joten suosittelen harkitsemaan!
Kuinka usein viime aikoina komujen tupailtoihin on saatu yli 80 osallistujaa tai kenttäkokouksiin vaikka vappuisin yli 800?
Kuitenkin tälläkin palstalla on nimitelty Sipilää lessuksi ja muillakin siihen viittaavilla nimityksillä. Suomen kansa kuitenkin näyttää suuremmalta osin kunnioittavan lestadiolaisuutta kuin kommunismia, miksihän noin on?
Olisiko kommunismin syytä harkita muuttaa oppiaan Lauri Leevi Lestadiuksen näkemysten suuntaan ja lisätä siten kannatustaan? Ei se Marx vainaan saarnaaminen ainakaan näytä lisäävän kannatustanne, joten suosittelen harkitsemaan!
Vastaukset 6
Vanhimmat
Sipilää ei tarvitse nimitellä lessuksi.
Hän on lestadiolaisen kristinuskon maksava jäsen, tiettävästi syväuskoinen.
Suomessa ihmisellä on oikeus uskoa vääriinkiin maailmankuviin.
Kuka se sanoo mikä maailmankuva on väärä?
Moni vaan on nimitellyt Sipilää hänen uskontonsa vuoksi tietämättä mitä se oikeasti tarkoittaa. Jotta tietää on syytä osallistua uskovana muutaman vuoden ajan heidän elämäänsä.
Noin yleisesti ajatellen tuo 80'000 on määrä jonka perin harva uskonnollinen tai poliittinen liike saa liikkeelle vuosittain Suomen maassa. Sikäli kunnioitettavaa!
Vai niin hyvän ajatuksen sait kerrankin jotta piti alkaa ihan monistamaan samaa?
Ei tuo nyt itsestään selvyytenä ja kaikkien tiedossa olevana ole sen arvoinen!
Onko komuloisen liian vaikeaa verrata suosittua lestadiolaisuutta oman uskontonsa häviämiseen näkyvistä?
Eikö löydy yhtäkään hyvää selitystä siihen miksi lestadiolaisten Suviseuroihin tulee 80'000 osallistujaa mutta SKP:n vappumarssille ei edes 80:tä marssijaa?
Onko SKP:n uskonto päässyt livahtamaan pois siitä mitä ihmiset haluavat? Miksi ei kommunismi kuuntele vaan pyrkii vaatimaan omien huonoksi todettujen uskonkappaleidensa ehdotonta seuraamista?
Kristinuskossahan sentään edes väitetään jotta sen pykälät ovat tulleet "korkeammalta" taholta mutta komupykälät on jokainen sorvattu ihmismielissä eikä kukaan edes väitä niiden muualta tulleen.
Ihmiset tekevät alvariinsa virheitä joten komupykälienkin korjaaminen on pelkkää inhimillistä toimintaa. Nyt vaan vauhtiin ja kun korjaatte niin huomaattekin olevanne Kokoomuksen linjoilla!
Ihminen toki saa uskoa vaikka mayojen lentävään sulkakäärmeeseen.
Ahdasmieliset haittapersuloiset olkoot seurakunnassa vaiti. Jos uskovat helluntaijumalaan niin se on uskojan asia.
Haittapersuloisilla on turha parjata islaminuskoa. Samaa juutalaisuskon alkuperää sekin on kuin lestadiolaisuus.
Komuloinen on perusteltavissa ja sen olen teille kykenemättömille moneen kertaan jo perustellut!
Ahdasmielinen "haittaperusloinen" taas on sinulta perustelematta! Sinä ja muutama muu Anaalilyyli vain matkitte minun perustellen aikanaan lanseeraamaani komuloista liittämällä siihen eri etuliitteitä. SE osoittaa teidän päänne todella tyhjäksi!
Et edes ymmärtänyt tai halunnut ymmärtää tai ymmärsit vaan et kyennyt oikeasti vastaamaan siihen miksi lestadiolaisten Suviseuroihin tulee alkuun luvatun 80'000 sijaan jopa uutisten mukaan 85'000 osallistujaa kun komuloisten vappumarssilla ei näe sataakaan? Tämähän se oli minkä piti teidät herättää komu-uskonpuhdistukseen eli siirtymään Kokoomuksen riveihin. Kokoomushan on tänään ainoa linja jossa todella ollaan työläisen asialla.