ei päärynöitä

Anonyymi

Mulla on 2 päärynäpuuta, mutta ei ole tullut yhtään päärynää koskaan. Toinen on uusi 2-vuotias, lajia en muista. Toinen on ollut jo yli 5 vuotta, ja yli 3 metriä pitkäkin, laji Pepi. Kummatkin näyttää olevan ihan kunnossa, mutta hedelmiä ei vaan tule.

4

124

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Onko päärynäpuut kukkineet? Ensi vuonna, jos kukkivat, niin toimita itse mehiläisen virkaa. Puissa saattaa olla kukintoja aivan käden ulotuvillakin. Toisaalta kolmen metrin korkeuteen kiipustamisen voi olla työlästä.

    • Anonyymi

      Eipä taida olla kukkineetkaan :-(

    • Anonyymi

      Jospa lannoittaisit nyt heti syyslannoitteella (jos jostain löytyy) ja sitten vaikka syksyllä kalkitsisit. Jotta lannoite vaikuttaisi, niin pitää kastella lannoittamisen jälkeen.

    • Anonyymi

      Kärsivällisyyttä! Päärynät eivät yleensä tule satoikään yhtä aikaisinkuin omenat. Ensi vuonna luulisi tulevan jotain. Suosittelen myös leikkausta sille kolmemetriselle. Päärynät kasvaa yleensäkin isoiksi ja sato menee hukkaan jos ei pääse käsiksi aikanaan. Pohja hyvinmuodostuneelle ja tasapainoiselle puulle luodaan sen nuoruudessa eikä odoteta kymmentä vuotta että puu ensin kasvaa ja sitten aletaan leikata. Silloin on leikkaaminen paljon vaikeampaa. Ja tämä koskee myös omenoita.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      325
      3825
    2. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      128
      3550
    3. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      4
      2240
    4. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      112
      1674
    5. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      1558
    6. Typeryyttä

      Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik
      Ikävä
      124
      1309
    7. Martina mukana erikoisjoukossa

      Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      136
      927
    8. Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!

      Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit
      Maailman menoa
      99
      880
    9. Häneen rakastuminen oli sellaista

      että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta
      Ikävä
      78
      816
    10. Huonosti.

      Oletko kohdellut kaivattuasi huonosti? Miksi?
      Ikävä
      86
      751
    Aihe