Onkohan tällä huonekasvilla huonekasvilla joku muukin nimi,
kun kukaan ei oikein tiedä siitä kukkakaupoissakaan ?
Mistä saisi ostaa suutarinkukan ?
4
177
Vastaukset
- Anonyymi
Tarkoititko viheradiantumia?
- Anonyymi
Hei, kiitos vastauksesta, vaikka viheradiantmui ei ole etsimäni kasvi.
Tämä kasvi ei ole hentoinen eikä saniaisten sukua.
Osaisinko kuvailla kasvia:
Lehdet on suurimmillaan ehkä 5 cm halkaisijaltaan, pyöreähköt, pikkuisen "piparkakkureunaiset", yksiväriset keskivihreät, aavistuksen nurmikonvihreää tummemmat, eikä niin kirkkaanvihreät.
Se kasvaa vähän pehkomaisesti ja sitä voi pitää rönsyilemässä vaikka tason reunalta alaspäinkin. Sen voi antaa rönsyillä tai pitää leikkaamalla pehkomaisena.
Siihen tulee joskus mitättömän pieniä valkoisia kukkia kuin juorussa.
Varret eivät ole puumaisia vaan kun sen katkaisee, katkaisukohta on kostea.
Se lähtee helposti juurtumaan ja kasvaa aika nopeasti kuin "juoru",
mutta en tiedä onko se joku "juoru". Nyt en muista juorunkaan oikeaa nimeä...
"Ennen" se ei ollut ihan harvinainen kukka, nyt sitä ei näe missään enkä viherkasveja googlaamalla ole löytänyt sitä.
Siinä ei ole sinänsä mitään erikoista, se voisi olla vaikka rikkakasvi, mutta se
on helppo ja rehevä, kasvaa nopeasti ja sitä voi lisätä melkein mielin määrin.
Monta alkua samassa purkissa näyttää isona hyvältä.
Nimeä en tiedä, koska alun nappasin aikoinaan terveyskeskuksen aulasta, jossa se oli kasvanut aika isoksi ja huonosti hoidettuna säälin sitä kukkaa...
niinpä nappasin salaa oksan ennenkuin se kuolee kokonaan.
(Muutossa miehet palellutti sen kukan)
Eräs kukkakauppias ehkä viime vuonna tajusi mitä kukkaa tarkoitin, hän arveli, että sitä sanotaan suutarinkukaksi. Hän lupasi kesälomansa jälkeen tilata jostain sellaisen minulle. Se liike ei sitten auennutkaan enää kesäloman jälkeen.
Että tämmöinen tarina.
Onko lisää ehdotuksia ?- Anonyymi
Lisään vielä, että lehtien muoto on vähän samantapainen ja lehtiruodit kulkee samantapaisesti kuin "Aaroni parrassa" mutta etsimäni mutta siihen loppuu yhtäläisyys. Etsimäni kukka mahdollisesti "suutarinkukaksi" kutsuttu on sileälehtinen eikä sillä lailla rönsyilevä eikä hentoinen kuin Aaronin parta.
Kasvaa kyllä paljon suuremmaksi, on tukevampivartinen.
ap. edelleen
- Anonyymi
Kuvauksesi kuulostaa yhdeltä Liisankukka-lajilta, joka on lehdiltään yksivärinen kiiltävälehtinen ruukkukasvi. Liisankukkia on monenlaisia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur1101641- 1671581
Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1681485Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."
The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise231298Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!
Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys901174Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän
Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c70961Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle
Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su146953- 92841
Sofia Virta vertasi Karjalan evakoita nykymatuihin
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta avasi sanaisen arkkunsa, eli tyhmyyden tynnyrinsä, valtiovarainministeri Riikka Purr185795Rokotevastaiset aiheuttaneet lasten kuolemat USA:ssa, eivätkä pyydä anteeksi
Jo kaksi lasta kuollut tuhkarokkoon Texasissa, koska rokotevastaiset ovat toimillaan tuhonneet suojaavan rokotekattavuud207759