Onkohan tällä huonekasvilla huonekasvilla joku muukin nimi,
kun kukaan ei oikein tiedä siitä kukkakaupoissakaan ?
Mistä saisi ostaa suutarinkukan ?
4
234
Vastaukset
- Anonyymi
Tarkoititko viheradiantumia?
- Anonyymi
Hei, kiitos vastauksesta, vaikka viheradiantmui ei ole etsimäni kasvi.
Tämä kasvi ei ole hentoinen eikä saniaisten sukua.
Osaisinko kuvailla kasvia:
Lehdet on suurimmillaan ehkä 5 cm halkaisijaltaan, pyöreähköt, pikkuisen "piparkakkureunaiset", yksiväriset keskivihreät, aavistuksen nurmikonvihreää tummemmat, eikä niin kirkkaanvihreät.
Se kasvaa vähän pehkomaisesti ja sitä voi pitää rönsyilemässä vaikka tason reunalta alaspäinkin. Sen voi antaa rönsyillä tai pitää leikkaamalla pehkomaisena.
Siihen tulee joskus mitättömän pieniä valkoisia kukkia kuin juorussa.
Varret eivät ole puumaisia vaan kun sen katkaisee, katkaisukohta on kostea.
Se lähtee helposti juurtumaan ja kasvaa aika nopeasti kuin "juoru",
mutta en tiedä onko se joku "juoru". Nyt en muista juorunkaan oikeaa nimeä...
"Ennen" se ei ollut ihan harvinainen kukka, nyt sitä ei näe missään enkä viherkasveja googlaamalla ole löytänyt sitä.
Siinä ei ole sinänsä mitään erikoista, se voisi olla vaikka rikkakasvi, mutta se
on helppo ja rehevä, kasvaa nopeasti ja sitä voi lisätä melkein mielin määrin.
Monta alkua samassa purkissa näyttää isona hyvältä.
Nimeä en tiedä, koska alun nappasin aikoinaan terveyskeskuksen aulasta, jossa se oli kasvanut aika isoksi ja huonosti hoidettuna säälin sitä kukkaa...
niinpä nappasin salaa oksan ennenkuin se kuolee kokonaan.
(Muutossa miehet palellutti sen kukan)
Eräs kukkakauppias ehkä viime vuonna tajusi mitä kukkaa tarkoitin, hän arveli, että sitä sanotaan suutarinkukaksi. Hän lupasi kesälomansa jälkeen tilata jostain sellaisen minulle. Se liike ei sitten auennutkaan enää kesäloman jälkeen.
Että tämmöinen tarina.
Onko lisää ehdotuksia ?- Anonyymi
Lisään vielä, että lehtien muoto on vähän samantapainen ja lehtiruodit kulkee samantapaisesti kuin "Aaroni parrassa" mutta etsimäni mutta siihen loppuu yhtäläisyys. Etsimäni kukka mahdollisesti "suutarinkukaksi" kutsuttu on sileälehtinen eikä sillä lailla rönsyilevä eikä hentoinen kuin Aaronin parta.
Kasvaa kyllä paljon suuremmaksi, on tukevampivartinen.
ap. edelleen
- Anonyymi
Kuvauksesi kuulostaa yhdeltä Liisankukka-lajilta, joka on lehdiltään yksivärinen kiiltävälehtinen ruukkukasvi. Liisankukkia on monenlaisia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
Jotenkin se harmittaa
Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian46700Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti
Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os2652Haluan kysyä vain yhden asian
Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs39579- 73562
- 22512