Onkohan tällä huonekasvilla huonekasvilla joku muukin nimi,
kun kukaan ei oikein tiedä siitä kukkakaupoissakaan ?
Mistä saisi ostaa suutarinkukan ?
4
198
Vastaukset
- Anonyymi
Tarkoititko viheradiantumia?
- Anonyymi
Hei, kiitos vastauksesta, vaikka viheradiantmui ei ole etsimäni kasvi.
Tämä kasvi ei ole hentoinen eikä saniaisten sukua.
Osaisinko kuvailla kasvia:
Lehdet on suurimmillaan ehkä 5 cm halkaisijaltaan, pyöreähköt, pikkuisen "piparkakkureunaiset", yksiväriset keskivihreät, aavistuksen nurmikonvihreää tummemmat, eikä niin kirkkaanvihreät.
Se kasvaa vähän pehkomaisesti ja sitä voi pitää rönsyilemässä vaikka tason reunalta alaspäinkin. Sen voi antaa rönsyillä tai pitää leikkaamalla pehkomaisena.
Siihen tulee joskus mitättömän pieniä valkoisia kukkia kuin juorussa.
Varret eivät ole puumaisia vaan kun sen katkaisee, katkaisukohta on kostea.
Se lähtee helposti juurtumaan ja kasvaa aika nopeasti kuin "juoru",
mutta en tiedä onko se joku "juoru". Nyt en muista juorunkaan oikeaa nimeä...
"Ennen" se ei ollut ihan harvinainen kukka, nyt sitä ei näe missään enkä viherkasveja googlaamalla ole löytänyt sitä.
Siinä ei ole sinänsä mitään erikoista, se voisi olla vaikka rikkakasvi, mutta se
on helppo ja rehevä, kasvaa nopeasti ja sitä voi lisätä melkein mielin määrin.
Monta alkua samassa purkissa näyttää isona hyvältä.
Nimeä en tiedä, koska alun nappasin aikoinaan terveyskeskuksen aulasta, jossa se oli kasvanut aika isoksi ja huonosti hoidettuna säälin sitä kukkaa...
niinpä nappasin salaa oksan ennenkuin se kuolee kokonaan.
(Muutossa miehet palellutti sen kukan)
Eräs kukkakauppias ehkä viime vuonna tajusi mitä kukkaa tarkoitin, hän arveli, että sitä sanotaan suutarinkukaksi. Hän lupasi kesälomansa jälkeen tilata jostain sellaisen minulle. Se liike ei sitten auennutkaan enää kesäloman jälkeen.
Että tämmöinen tarina.
Onko lisää ehdotuksia ?- Anonyymi
Lisään vielä, että lehtien muoto on vähän samantapainen ja lehtiruodit kulkee samantapaisesti kuin "Aaroni parrassa" mutta etsimäni mutta siihen loppuu yhtäläisyys. Etsimäni kukka mahdollisesti "suutarinkukaksi" kutsuttu on sileälehtinen eikä sillä lailla rönsyilevä eikä hentoinen kuin Aaronin parta.
Kasvaa kyllä paljon suuremmaksi, on tukevampivartinen.
ap. edelleen
- Anonyymi
Kuvauksesi kuulostaa yhdeltä Liisankukka-lajilta, joka on lehdiltään yksivärinen kiiltävälehtinen ruukkukasvi. Liisankukkia on monenlaisia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä1012120Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2921907Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3441741Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.2051594Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1021593- 321301
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941123Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤671079- 511047
- 581038