Postin toiminta ihmetyttää....

Tilasin Nellyn verkkokaupasta paketin Joensuuhun, jonka toimittaa Posti. Lähetyksenseurannasta huomasin, että paketti on matkalla Kuopioon ja arvioitu toimitusaika on maanantai 1.7.2019. Asuinpaikkani on Kuopio, mutta vietän kesäloman Joensuussa. Paketti on ohjautunut Kuopioon siitä syystä, että minulla on jäänyt ''oma noutopiste'' palvelu päälle Postin sivuilta. Noh...soitto Postin asiakaspalveluun ja kysyn jos paketin voisi ohjata Joensuuhun sillä sinne se on alunperin tilattukkin( paketti on tällä hetkellä Vantaan postin logistiikkakeskuksessa). Asiakaspalvelusta todetaan vain lyhyesti, että ''Ei onnistu, sinun täytyy ottaa yhteys lähettäjään, joka muuttaa tilausosoitteeksi Joensuun''....TÄH??!....Tuotteet on tilattu Joensuuhun joka lukee myös tilausvahvistuksessakin, mutta minua käsketään ottamaan yhteys lähettäjään joka korjaa tilausosoitteen Joensuusta Joensuuksi?

Kuinka voi olla mahdollista, että paketti joka on tällä hetkellä Vantaan Postilla, ei voida muuttaa tilausosoitetta Joensuuhun? Postin asiakaspalvelusta kerrotaan, että paketin voi jättää noutamatta ja uudelleenohjata Joensuuhun jonka hinnaksi tulee noin 10 euroa. Kuinka tämä sitten on mahdollista, että paketin voi uudelleenohjata Joensuuhun ilman yhteydenottoa Nellyyn, mutta nyt paketin ohjaus Joensuuhun ei ole mahdollista ilman, että otan yhteyttä Nellyyn?? Miksi Nelly pitäisi tapaukseen ylipäätään edes sotkea?

Nellyyn ei ole asiakaspalvelunumeroa ja yhteyttä voi ottaa vain viestillä nettisivujen kautta, joka on jo tehty, mutta tuskin ehtiivät lukea sitä kuin pakettia aletaan jo kuljettamaan Kuopioon. Tilatuilla vaatteilla on kiire, joten lähdenkö ajamaan vaatteita autolla Joensuusta niin, että Posti maksaa bensakulut koska on lähettämässä tuotteita väärään osoitteeseen?!

Onko Posti menetellyt tapauksessa oikein koska minulle tämä ei ainakaan tee yhtään mitään järkeä.... luulisi, että ihmiset usein ostavat tuotteita verkkokaupoista esim. syntymäpäivälahjaksi tuttavilleen, jotka asuvat eri paikkakunnalla, mutta sitten paketin lähetys voi tyssätä täysin tällaiseen.

Onko muilla vastaavanlaisia kokemuksia Postista tai oma noutopiste -palvelusta?

1

185

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Posti ei välttämättä toimita pakettia annettuun osoitteeseen, vaan omaan varapaikkaansa johonkin muualle. Paska firma. Olen kieltänyt heitä kuskaamasta pakettiani varapaikkaan, mutta eivät välitä, eivätkä vastaa, käyttävät vastaanottajaa ilmaisena apurina

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      50
      4154
    2. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      35
      1959
    3. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      153
      1346
    4. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      154
      1232
    5. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      42
      1024
    6. Miten suhtautuisit

      jos saisit tietää, että kaivatullasi on kokkeliriippuvuus?
      Ikävä
      192
      992
    7. Sari Multala teki "riikkapurrat"

      Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.
      Maailman menoa
      229
      976
    8. Sinut mies vain haluan

      Olet kohtaloni. Kaikessa riipaisevassa rakkaudessa, sinä se olet. ❤️
      Ikävä
      80
      947
    9. Mitähän sä näit siinä akassa?

      Älä nyt vain sen kanssa ala mitään.
      Ikävä
      55
      820
    10. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      122
      815
    Aihe