Vetääkö Mercosur-sopimus Rinteen kölin alta?

Vetääkö Mercosur-sopimus Rinteen hallituksen kölin alta? Asetelmaan liittyy useitakin ongelmakohtia. Miten suhtaudumme Amazonasin sademetsävyöhykkeen tuhoamisen eskalaatioon? Miten suhtaudumme geenimanipuloidun soijan vyöryyn EU-alueelle? Lihan tuontiin ja lihan hintaan liittyy siihenkin ongelmia. Onhan niitä seikkoja. Kun haeskelin tuossa Argentiinan, Brasilian, Paraguayn ja Uruguayn väestömääriä, niin yhteismääräksi sain jotain 230 miljoonaa ja voihan se olla tilastojen jälkeenjääneisyyden takia jo hiukan enemmänkin.

Sattumoisinko Junckerin vallankäytön liki viimeisenä "saavutuksena" sovittiin Mercosur-sopimuksen hyväksymisestä? Vai onko vielä mitään sovittu? Tällä tietämällä EU-päätöksenteko taapertaa enemmän tai vähemmän "Rampana Ankkana". Juncker komissaareineen (Katais-Jyrki siinä mukana) taisi suunnitelmallisesti ajoittaa sopimuksen hyväksynnän juuri tähän ajalliseen saumaan.

Ajoituksellisesti Mercosur-sopimus osuu myös Suomen kannalta Rinteen hallituksen askelmerkkien hakemisvaiheeseen. Jos tosiaan mm. ilmastomuutoksesta paljon ääntä pitäneille Vihreille ja demareille ynnä Vasemmistoliitolle nyt sitten käykin Mercosur-sopimuksen hyväksyminen, niin sitä hyväksyntää lienee realistista luonnehtia niin, että siinä Rinteen hallitusta vedetään kölin alta. Niellä hotkaiseeko Suomi eli Rinteen hallitus toiaankin kyseisen sopimuksen?

4

84

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sopimushan on erinomainen.

      Etelä-Amerikka saa vietyä maataloustuotteita Eurooppaan ja Eurooppa koneita ja laitteita toiseen suuntaan.

      Maailma ei muutaman hurmoshengen toiveita tottele vaan elää omaa elämäänsä. Jos halutaan käydä kauppaa rasistisesti vain samanlaisten kanssa, niin Suomi kävisi kauppaa vain itsensä kanssa.

      Sitäpäitsi mikään ei viittaa siihen, että suomalaiset olisivat fiksumpia tai korkeampia moraalisesti kuin eteläamerikkalaiset keskimäärin.

      • Anonyymi

        Kuka otti esiin rasistiset ajatukset?

        Ilmastonmuutoksesta ja geenimanipuloinnista on kysymys.


      • Anonyymi

        Sopimus on tosiaan hyvä. Kannattaa laajemminkin huomioida miten EU edistää vapaata kauppaa. Lyhyen ajan sisällä on saatu sopimukset Kanadan, Japanin ja nyt Mercosurin kanssa. Britit saa vapaasti siirtyä näivettymään itsekseen.


    • Median kertoman mukaan kaikkien EU-jäsenmaitten pitää hyväksyä Mercosur-sopimus ja siunaus on saatava myös europarlamentilta, jonka uusi kokoonpano valittiin viime kuussa, siis toukokuun eurovaaleissa. Asia tulee siis vääjäämättä meillä Suomessa Rinteen hallituksen ja eduskunnan esityslistoille. Samoin taoahtuu kaikissa muissa EU-jäsenmaissa. Miten mahtanevat mm. Puola ja Unkari suhtautua sopimukseen? Tai suuret maatalousmaat Saksa, Ranska, Italia, ym.?

      Meillä Suomessakin nimen omaan maataloussektori on jo ilmoittanut erittäin kriittisen suhtautumisensa Mercosur-sopimukseen. Mitä tekee Keskusta puolueena? Poliittisessa kentässämme varmaankin Kokoomus kannattanee sopimuksen hyväksymistä semmoisenaan ilman mitään huomautuksia. Kokoomus sattuu olemaan kuitenkin oppositiossa. Sinänsä on mielenkiintoista nähdä, hyväksyykö kokoomuslainen ympäristöaktivisti ja europarlamentaarikko Pietikäinen sopimuksen semmoisenaan.

      Oma tapauksensa on myös Suomen YLE, joka mediana on jo kuukausikaupalla osallistunut ilmastonmuutoskampanjointiin suurella antaumuksella. Mikä tulee olemaan YLEn linja nyt kesällä ja syksymmällä? Radio- ja televisiohiljaisuusko? Vaiko Mercosur-sopimuksen ottaminen suorasuuntauksellisen kriittisyyden kohteeksi?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      241
      14064
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      60
      7177
    3. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      199
      6852
    4. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      101
      4739
    5. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      74
      4657
    6. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      24
      4625
    7. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      74
      4337
    8. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      75
      4112
    9. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      100
      3896
    10. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      93
      3701
    Aihe