Vetääkö Mercosur-sopimus Rinteen hallituksen kölin alta? Asetelmaan liittyy useitakin ongelmakohtia. Miten suhtaudumme Amazonasin sademetsävyöhykkeen tuhoamisen eskalaatioon? Miten suhtaudumme geenimanipuloidun soijan vyöryyn EU-alueelle? Lihan tuontiin ja lihan hintaan liittyy siihenkin ongelmia. Onhan niitä seikkoja. Kun haeskelin tuossa Argentiinan, Brasilian, Paraguayn ja Uruguayn väestömääriä, niin yhteismääräksi sain jotain 230 miljoonaa ja voihan se olla tilastojen jälkeenjääneisyyden takia jo hiukan enemmänkin.
Sattumoisinko Junckerin vallankäytön liki viimeisenä "saavutuksena" sovittiin Mercosur-sopimuksen hyväksymisestä? Vai onko vielä mitään sovittu? Tällä tietämällä EU-päätöksenteko taapertaa enemmän tai vähemmän "Rampana Ankkana". Juncker komissaareineen (Katais-Jyrki siinä mukana) taisi suunnitelmallisesti ajoittaa sopimuksen hyväksynnän juuri tähän ajalliseen saumaan.
Ajoituksellisesti Mercosur-sopimus osuu myös Suomen kannalta Rinteen hallituksen askelmerkkien hakemisvaiheeseen. Jos tosiaan mm. ilmastomuutoksesta paljon ääntä pitäneille Vihreille ja demareille ynnä Vasemmistoliitolle nyt sitten käykin Mercosur-sopimuksen hyväksyminen, niin sitä hyväksyntää lienee realistista luonnehtia niin, että siinä Rinteen hallitusta vedetään kölin alta. Niellä hotkaiseeko Suomi eli Rinteen hallitus toiaankin kyseisen sopimuksen?
Vetääkö Mercosur-sopimus Rinteen kölin alta?
4
91
Vastaukset
- Anonyymi
Sopimushan on erinomainen.
Etelä-Amerikka saa vietyä maataloustuotteita Eurooppaan ja Eurooppa koneita ja laitteita toiseen suuntaan.
Maailma ei muutaman hurmoshengen toiveita tottele vaan elää omaa elämäänsä. Jos halutaan käydä kauppaa rasistisesti vain samanlaisten kanssa, niin Suomi kävisi kauppaa vain itsensä kanssa.
Sitäpäitsi mikään ei viittaa siihen, että suomalaiset olisivat fiksumpia tai korkeampia moraalisesti kuin eteläamerikkalaiset keskimäärin.- Anonyymi
Kuka otti esiin rasistiset ajatukset?
Ilmastonmuutoksesta ja geenimanipuloinnista on kysymys. - Anonyymi
Sopimus on tosiaan hyvä. Kannattaa laajemminkin huomioida miten EU edistää vapaata kauppaa. Lyhyen ajan sisällä on saatu sopimukset Kanadan, Japanin ja nyt Mercosurin kanssa. Britit saa vapaasti siirtyä näivettymään itsekseen.
Median kertoman mukaan kaikkien EU-jäsenmaitten pitää hyväksyä Mercosur-sopimus ja siunaus on saatava myös europarlamentilta, jonka uusi kokoonpano valittiin viime kuussa, siis toukokuun eurovaaleissa. Asia tulee siis vääjäämättä meillä Suomessa Rinteen hallituksen ja eduskunnan esityslistoille. Samoin taoahtuu kaikissa muissa EU-jäsenmaissa. Miten mahtanevat mm. Puola ja Unkari suhtautua sopimukseen? Tai suuret maatalousmaat Saksa, Ranska, Italia, ym.?
Meillä Suomessakin nimen omaan maataloussektori on jo ilmoittanut erittäin kriittisen suhtautumisensa Mercosur-sopimukseen. Mitä tekee Keskusta puolueena? Poliittisessa kentässämme varmaankin Kokoomus kannattanee sopimuksen hyväksymistä semmoisenaan ilman mitään huomautuksia. Kokoomus sattuu olemaan kuitenkin oppositiossa. Sinänsä on mielenkiintoista nähdä, hyväksyykö kokoomuslainen ympäristöaktivisti ja europarlamentaarikko Pietikäinen sopimuksen semmoisenaan.
Oma tapauksensa on myös Suomen YLE, joka mediana on jo kuukausikaupalla osallistunut ilmastonmuutoskampanjointiin suurella antaumuksella. Mikä tulee olemaan YLEn linja nyt kesällä ja syksymmällä? Radio- ja televisiohiljaisuusko? Vaiko Mercosur-sopimuksen ottaminen suorasuuntauksellisen kriittisyyden kohteeksi?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986128KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495577Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522639Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521042036Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071758- 1151626
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191603Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801267- 731177
Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään
hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä188988
