Missäs on Lieksan puheenparsi

Onkos asiat niin solmus, ettei niistä ovi ilmaista mielipidettään, ollan kuin hunnut silmillä
37<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 37

Vanhimmat

Mistä tässä ketjussa keskustellaan? Ihan mistä vaan?

Äänestä

Minä uusin ulko-oven. Ei ollut ovi ilmainen. Myyjä ei ollut Ollan, vaan Allan eikä hänellä ollut huntua silmillä. Solmus oli solmessa.

3Äänestä
  • Samat pekka kortit kuin yleensäkkin liekas, miksei tätä vääryyttä oikaista
    joo ja mustilla paroilla keitellään jo 21-volttista, mitenkähän korkealle nuo voltit vielä nouseekaan

    Äänestä

Täällä sensuuri iskee jos mainitsee valtuutettu Riikosen lähettämästä uhkausviestistä.

2Äänestä

Ei tuo Lean lehtikommentointi ollut yhtään koreampaa, samalla istuntomaksulla linnaan vaan ja tittelit ja tattelit narikkaan ja voisivat näyttää esimerkkiä muutamalle muulle paikkakunnan vaihdosta. Ei mahda kumpikaan olla kepuli istuntoihin tervemennyt

3Äänestä

Jos asiat ovat solmussa, niin se on ihmisten itsensä aiheuttamaa. Jokaisella on oma mielipiteensä, periaatteensa. Asiat ovat solmussa, jos ei osata kuunella vastapuolen mielipidettä. Väitellään, kinastellaan ja niin kaikki menee perselleen, niin että asia, mistä piti keskustella menee solmuun sanoisinko umpisolmuun.

3Äänestä
  • Siipeilijät elävät tällaisessa paikassa mihkään satumatta ja oikeen diskotelemalla
    -lupauksin ja keplotelemalla -lisääntyempä vielä, tämä lieksan maapero on tämmöstä

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Siipeilijät elävät tällaisessa paikassa mihkään satumatta ja oikeen diskotelemalla
    -lupauksin ja keplotelemalla -lisääntyempä vielä, tämä lieksan maapero on tämmöstä

    Anonyymi kirjoitti erinomaisen vastauksen aloitukseesi siitä miksi asiat menevät solmuun, mutta se ei tainnut miellyttää sinua koska yrität ohjata keskustelua taas näihin iänikuisiin diskottelujuttuihisi.

    2Äänestä

  • Uuninpankko kirjoitti:

    Anonyymi kirjoitti erinomaisen vastauksen aloitukseesi siitä miksi asiat menevät solmuun, mutta se ei tainnut miellyttää sinua koska yrität ohjata keskustelua taas näihin iänikuisiin diskottelujuttuihisi.

    Kyllähän tuo asia on juuri niin kuin mainitsemasi anonyymi ja sinä sen toteatte. Olen itsekin ollut erittäin maahanmuuttokriittinen monessa tilanteessa ja tällä palstalla, mutta sanoisin, että järkevä ihminen kuuntelee myös toista ihmistä ja toisia mielipiteitä, eikä jumitu vain yksinkertaiseen omaan itseensä. Jatkuvaa saman toistelua lukiessaan kanssamatkustajat alkavat epäillä toistelijan älykkyyttä ja sen vajautta.
    Haluttomuus ymmärtää, vaikka kykenisikin, tiettyjä asioita, osoittaa myös vähintään keskinkertaista tyhmyyttä ja tuhmuutta.

    2Äänestä

Lieksasta meinataan tehä ummikopaikka, minkä on kenen tahansa ryhmän helppo ottaa hallintaansa ja elellä lieksas piikkiimme...

miksi tämä on näin päästetty vinoutumaan

Äänestä
  • Niin se on. Täällähän on paljon ikänsä paikkakunnalla asuvia lieksalaisia kouluja käymättömiä syrjäytyneitä naisia ja miehiä. Heitä me työssä käyvät ja eläkeläiset elätämme päivästä toiseen, jotta jaksavat istua aamusta iltaan pulipenkeilläsä.

    Onneksi joukkoomme on tullut mukavia ulkomaalaisia naisia ja miehiä. Nuoret ulkomaiset miehet kiinnostavat varsinkin lieksalaisia teinityttöjä ja kesäaika onkin iloista romanssien aikaa kukoistavissa puistoissamme. Tällainen on iloa vanhoille silmillemme. Meistä vanhoista miehistä ei ole enää lieksalaisille naisille seuraa.

    2Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Niin se on. Täällähän on paljon ikänsä paikkakunnalla asuvia lieksalaisia kouluja käymättömiä syrjäytyneitä naisia ja miehiä. Heitä me työssä käyvät ja eläkeläiset elätämme päivästä toiseen, jotta jaksavat istua aamusta iltaan pulipenkeilläsä.

    Onneksi joukkoomme on tullut mukavia ulkomaalaisia naisia ja miehiä. Nuoret ulkomaiset miehet kiinnostavat varsinkin lieksalaisia teinityttöjä ja kesäaika onkin iloista romanssien aikaa kukoistavissa puistoissamme. Tällainen on iloa vanhoille silmillemme. Meistä vanhoista miehistä ei ole enää lieksalaisille naisille seuraa.

    "Mukavia ulkomaalaisia" niin kuin mm. Oulussa, Turussa, Helsingissä, Ruotsista puhumattakaan.

    Äänestä

Sanan vapaus on täysin viety lieksalaiselta jota mollataan vielä
uustulokaille tehhään näin sijaa lieksaan
miksei lieksalainen herää tästä rummutuksesta ja vaikuta asioihinsa oikealle mallille

Äänestä

Vielä tulee aika, kun mykkä poika laulaa ja sanan kahleet laukeaa. Unohdettu kansa näyttää voimansa.

2Äänestä
  • Tosi hienosti lausahdettu. Mieleeni tuli heti Veikko Vennamo ja Timo Soini korotettuna potenssiin kaksi molemmat.

    2Äänestä

  • No millä se nyt voimansa näyttää kun ei ole rahaa, kontakteja eikä vaikutusvaltaa.

    2Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    No millä se nyt voimansa näyttää kun ei ole rahaa, kontakteja eikä vaikutusvaltaa.

    Tekee satunnaisen väkivallanteon ja istuu loppuelämänsä linnassa?

    1Äänestä

  • Joo unohdetun kansan voimat ovat latauksessa ja sieltä kun se purkautuu on on sillä sitten voimaa ja rähinää, se on yhtä toimintaa siitälähtien.

    Äänestä

Kun väkisten ja laeilla puheenparsi tukitaan se pakkautuu ja tarvittaessa purkautuu oikein paukkuumalla, niin miten kauvan sitä vielä pystytään pitämään sisällään sitä purkupainetta -

Äänestä
  • Toimittajan kommentit
    Ruotsi on muuttunut jo vuosikymmeniä kiihtyvällä vauhdilla entistä monikulttuurisemmaksi yhteiskunnaksi. Ruotsi on äärimmäisen arvoliberalistinen maa, joka on toteuttanut monikulttuurisuuden ideologiaa siinä laajuudessa, että maan yhteiskunnallinen sietokyky lähestyy maksimipistettään. Mikäli ”turvapaikanhakijoiden” invaasio jatkuu vielä edelleen seuraa kymmenen vuoden sisällä täydellinen perikato, joka kenties kulminoituu tietynlaiseen sisällissotaan.

    Suomi seuraa Ruotsin valitsemaa tuhontietä. Suomen hallitus on jo tehnytkin esimerkiksi veronpäätöksiään sekä muita tiettyjä poliittisia ratkaisujaan suomalaisten etnokulttuurillisen sekoittumisen mahdollistamiseksi.

    Ruotsin, kuten myös Suomen poliittinen tilanne myös multikulttuurin suhteen on niin vakava, että näissä valtioissa pitäisi pikaisesti vaihtaa poliittista järjestelmää ja uusia niiden virkaatekevät järjestelmät. Yhteiskunnalliset ja poliittiset vallankumoukset ovat näissä maissa välttämättömiä.

    1Äänestä

Kenenkään puheenpartta ei ole tukittu. Suomen sananvapaus on maailman huippuluokkaa.

1Äänestä

Se on jokin muu mikä kasvattaa painetta tietyillä ihmisillä, mutta se ei ole ainakaan sananvapauden puute.

Äänestä

Lieksassa ei totuuksia voi kertoa, tästä kyllä sen puute monella jytkyttää jo ohimoissa
- näin siis odotelemme kieltemme vapauttajaa -ja sen tiiämme jo ketkä tämän meille järjestää, sitten ruoritaankin jutut ja toen pohjilta.

Äänestä
  • Niin kauan kuin Suomi on demokratia, kukaan ei vapauta teidän kieliänne. Kunnianloukkaus ja kiihottaminen kansanryhmää vastaan pysyvät rikoksina edelleen.

    1Äänestä

  • Suomen demokratia on tällähetkellä jo hävitetty,
    -on vain ajan kysymys koska tosi järestykset otetaan käyttöön

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Suomen demokratia on tällähetkellä jo hävitetty,
    -on vain ajan kysymys koska tosi järestykset otetaan käyttöön

    Meinasitko että tukiaiset tuplautuu kun pyssyllä uhataan, vai mikä se on nyt pinnalla oleva huoli mikä ei päättäjien korviin kantaudu?

    Äänestä

  • Miten kauan lieksaasa pystytään ajatuksen vinoutumilla pitää pelejä pystyssä ja kultureliselliä kaikinpuolin osoitaen sen vielä oikeutena .

    Äänestä

Suomi kääntyy-
- kuin väläys taivaalta, kunhan vieteri on kiristetty tarpeeksi tiukallee
- kaikella huuhailla lälätämisillä

Äänestä

Näyttää hyvin todennäköiseltä, että punaviherkepuli hallitus ei kestä neljää vuotta. Tulossa on uudet vaalit ja uusi hallitus, jonka runkona ovat perussuomalaiset ja kokoomus.
---
Kansan selvänäköisyys leviää yhä laajemmalla -

Äänestä

Tutkimuspäällikkö ennustaa, että vihreät nousee lähitulevaisuudessa suurimmaksi puolueeksi ja Pekka Haavisto jopa presidentiksi. Vihreäthän ovat suosituin puolue nuorten keskuudessa, ja nuorista kasvaa tulevaisuuden päättäjiä ja tekijöitä.

1Äänestä
  • Ei suomen talous kestä kovinpaljon jatsaamista, jotta sitäkautten kyllä nälkä nostaa ihmiset oikealle tielle
    -hyllyisä ei kauvaa tavaraa piisaa, jonsei sinne lisää teherä
    -eikä taivahasta mannaa tipu suun täytteheksi

    mailma opettaa

    Äänestä

  • Luoja varjele mitä touhotusta, onneksi tuo on vaan harhaista haihatusta. Parjauskampanja ei tainnut toimia.

    Äänestä

  • Unen näköä, ei ollakaan kaikkitietäviä.

    Äänestä

Brown hole rider mies ei tule ikinä presidentiksi, eikä vihreät valtapuolueeksi, tai sitten kansa on mennyt sekaisin jos niin käy!

Äänestä

lieksan kellarilaiset,
- tietääkös nämä enään oikeasta totuuvesta tiedotuksesta mitään
-valesmetiaa vain pystyy lieksas enään luurimaan ja vesitettyjä tietoja jaellaan-

Äänestä

Miksi näinkin sivistynyt alue kuin LIEKSA halutaan pullottaa

Äänestä

turhasta on lieksankaan palstalla haastella, miksei kattilaa kohenneta kunnolla

Äänestä

Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Onkos asiat niin solmus, ettei niistä ovi ilmaista mielipidettään, ollan kuin hunnut silmillä

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu