Kiinnostaa korotettu Tiilerin Kulma-Lauri. Millaisia käyttökokemuksia? Käsittääkseni tiilipinta on mukava käytössä, koska ei tule tulikuumaksi niin kuin kaakelitakkojen ulkopinta. Onko samanlaisia havaintoja?
Kokemuksia Tiilerin Kulma-Laurista?
Raksamimmi
31166
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Juuri valoin pohjan Pikku-Laurille valmiiksi, ja nyt odottelen takkaa ja muuraria. Mitä kysymykseesi tulee, niin tottakai tiilipinta on miellyttävämpi lämpimänä kuin kaakeli. Olen saanut vain positiivisia kommentteja koskien tiilerin takkoja, joten ei muuta kuin tilaamaan!
Ihan perkuleen ruma, niinkuin kaikki muutkin löytämäni nurkaan tarkoitetut uunit. Kannattaa harkita vakavasti paikalleen muurattua yksilöllistä uunia.
Toinen raksamimmi
Itsellä valmistui paikalleen muurattu suoran seinän takkaleivinuuni. Muurari sanoi kasanneensa jonkusen tiilerin, ja kertoi sisuskalujen olevan ohuempaa tavaraa kuin mitä paikallaan muurattuna tulee. Eli esim. tulitiilet ovat modulitiiliä (leveys 85mm) kun taas paikallaan muuratussa yleensä taloustulitiiliä (leveys 123mm). Sama pätee ilmeisesti muissakin materiaaleissa joita takan sydämmessä käytetään. Tämähän ei vaikuta muuhun kuin lämmönvarauskykyyn, eli jos takalla oikeasti lämmittää, niin itse ainakin päädyin paikallaan muurattuun.
Epäilempä että ammattinsa osaava muurari tekee takan tiilistä samaan hintaan kuin tiileripaketti tulee muurauksineen (toki siitä paksummasta tavarasta).
Vielä en ole päässyt omaa takkaa kokeilemaan, kun pitää kuivua muutaman viikon. Luulen että ei tule tuottamaan pettymystä.