Eurosportin ohjelmatietojen mukaan se ei esitä Wimbledonin tennisturnausta. Kuitenkin Eurosport 2 -kanavalla alkoi juuri ruotsinkielinen lähetys Wimbledonista. Antamalla väärät ohjelmatiedot saadaan katsojien määrä pysymään mahdollisimman pienenä, mistä etenkin mainostajat pitävät.
Grand Slam -turnausten lähetysoikeudet olisi hyvä saada jollekin muulle, esimerkiksi Viasatille. C Moren tennislähetykset pilaa täysin sietämätön selostaja Jari Hedman. Eurosport puolestaan lähettää milloin mainoksia, milloin joitakin moneen kertaan nähtyjä "Viisi parasta" -kokoelmia juuri silloin kun ruudussa pyörisivät tiedot pelaajista. Usein mainoksia esitetään myös pelin jo alettua.
Eurosport ei ole kiinnostunut katselijan edusta.
Grand Slam -turnausten lähetysoikeudet olisi hyvä saada jollekin muulle, esimerkiksi Viasatille. C Moren tennislähetykset pilaa täysin sietämätön selostaja Jari Hedman. Eurosport puolestaan lähettää milloin mainoksia, milloin joitakin moneen kertaan nähtyjä "Viisi parasta" -kokoelmia juuri silloin kun ruudussa pyörisivät tiedot pelaajista. Usein mainoksia esitetään myös pelin jo alettua.
Eurosport ei ole kiinnostunut katselijan edusta.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Eurosport oli aikoinaan kohtuullisen hyväkin urheilukanava. Heti kun meni maksulliseksi, ohjelmien taso ja samalla urheilulajien määrä laski kummasti. Ei sieltä nykyisin tule juuri mitään mielenkiintoista eikä se maksullisena jaksa edes enää kiinnostaa. Lähettävätköhän enää pyöräilyn ympäriajojakaan ollenkaan. Tässäkin kohtaa raha ratkaisee ja kuluttaja on toisarvoisessa asemassa. Nämä maksulliset kanavat on lähes kaikki pelkästään mainostajia varten. Mitä enemmän saadaan mainostajia kanavalle sen parempi. Ohjelman tasosta ei niin väliä.
Eurosportin ohjelmatiedot oli eilen ainakin ihan sekaisin, tänään oli niin ainakin jonkin aikaa ettei ohjelmatietoja ollut lainkaan ja tennisselostukset oli vain ruotsiksi vaikka tiedän että Eurosportilla on myös suomalaisia selostajia. Ja jotka ovat satakertaa parempia kuin C Moren Jari Hedman.
Jokin on nyt pahasti sekaisin Eurosportilla ja mitä mainoksiin tulee niin sen jälkeen kun Discovery Networks osti enemmistön Eurosportista niin ainakin 1-kanavallla pyörii lähes pelkästään kaikenlaisia vedonlyönti-, kasino ym. pelimainoksia, liekö edes Suomen oloissa laillisiakaan kun Veikkauksella on täällä laillinen monopoli.
Ainoa valopilkku on se Elisan "määräajaton" hintasaarnaaja-mainos.
Outoa on, että kun käynnissä on maailman tunnetuin ja arvostetuin tennisturnaus, jonka tv-oikeudet Eurosportilla on, se esittää tennistä vain toisella kanavallaan. Toisella pyörii joitakin uusintoja. Luulisi mainostulojakin kertyvän enemmän Wimbledonin avulla kuin iänikuisilla uusinnoilla.
Tänään Eurosport 2 näyttää jo ainakin DNA:n tv-ohjelmaoppaan mukaan Wimbledonia. Sen sijaan Eurosportin omien nettisivujen mukaan kyseinen kanava esittää iltapäivällä vanhoja uusintoja, ei tennistä.
Melko surullinen tapaus tämä urheilukanava "ohjelmatietoineen".
Hyvä, että tennis siirtyi kakkoselle, niin Eurosport1 voi keskittyä näyttämään pian alkavaa Ranskan ympäriajoa.
Eurosport tuntuu olevan aivan sekaisin teknisesti. Vasen käsi ei tiedä, mitä oikea tekee. Tänään Eurosport 2 aloitti Wimbledonin ruotsinkielisellä selostuksella, jota kesti 12 minuuttia. Sitten kieleksi vaihtui suomi.
Ruotsinkieliseen selostukseen palattiin noin kello 16.20 muutamaksi minuutiksi, sitten taas suomea. Lisäksi Eurosport 2:n lähetyksen alkaessa esiteltiin koko päiväksi suunniteltu Wimbledonin televisiointiohjelma. Sen mukaan myös Eurosport ykkösellä olisi esitetty tennistä! Ykköskanavalla ei kuitenkaan tennistä näkynyt minuuttiakaan.
Mitään näin amatöörimäistä en muista nähneeni millään katselemallani kanavalla koskaan.
Surkuhupaisa sekoilu jatkuu Eurosportilla. Omien nettisivujensa mukaan Eurosport ei vieläkään televisioi Wimbledonia, vaan esittää vanhoja uusintoja. Tänään Eurosport kakkosella alkoi noin kello 22.15 pyöriä info, jonka mukaan parhaillaan käynnissä ollut miesten kaksinpeli jatkuisi Eurosport ykkösellä.
Ykkösellä esitetään kuitenkin ikivanhaa uusintaa snookerista. Sekään ei tosin ole, mitä Eurosportin omat ohjelmatiedot lupaavat. Toivottavasti Eurosport ei saa jatkoa Wimbledonin esittämiselle, että näemme ensi kesänä ottelut loppuun saakka.
Eurosport on surkuhupaisuudessaan jo enemmän kuin huvittava. Kanavan oma ohjelmaopas ei vieläkään tiedä, että Eurosport esittää Wimbledonin tennistä. Selostus on tänään kaksikielinen: yhtä aikaa sekä suomeksi että ruotsiksi!
Eurosport on surkuhupaisuudessaan jo enemmän kuin huvittava. Kanavan oma ohjelmaopas ei vieläkään tiedä, että Eurosport esittää Wimbledonin tennistä. Selostus on tänään kaksikielinen: yhtä aikaa sekä suomeksi että ruotsiksi!
Huomenna myös saksaksi?
Harmi, ettei saa ääntä pois. Nämä selostajat puhuu pelin päälle koko ajan.
Pilaavat katselun.
Wimbledonin televisiointi on Eurosportin tekniikalle liian vaikea tehtävä. Lähes kaikkina päivinä, eilinen miesten loppuottelu mukaan lukien, "selostus" alkaa samanaikaisesti sekä suomeksi että ruotsiksi.
Naisten loppuottelun päätyttyä tekninen vika katkaisi myös Eurosportin lähetyksen ennen palkintojenjakoa. Onneksi TV5 toimi normaalisti ilman häiriöitä.