Kiinnostava tieto, oli ruotsalaisessa tv-ohjelmassa, missä käsiteltiin vaihdevuosia.
Se on outoa, että siinä ohjelmassa, naiset kyselivät menopaussin ja omien elämiensä tarkoitusta. Vastaukseksi tuli, että voi paremmin keskittyä, lastenlasten hoitamiseen.
Ei ihan riittävä vastaus, ja suoraan sanoen, tosi konservatiivinen, patriarkaatin näkemys, että niin olisi. Onko jo enemmistö, suomalaisistakin naisista, yksineläviä ja lapsettomia, saati isoäitejä.
Miesten "elämän tarkoituksen" perään, ei edes kysellä, kun ikääntyvät, mutta naisten, pitäisi jotenkin perustella olemassaolonsa, varmaankin pyydellä anteeksi, että ovat olemassa, kun ovat vaihdevuosi-iässä.
Pitäkään ääntä itsestänne naiset, älkää suostuko sivuun heitettäviksi, itseänne koskevista asioista. Vaatikaa parempaa ja perusteluja, esim. lääketieteen nimissä, tehtäville toimenpiteille.
Eläinkunnasta vain pallopää- ja miekkavalailla, on vaihdevuodet
2
268
Vastaukset 2
- Anonyymi
Sata vuotta sitten keskimääräinen elinikä oli melkeinpä puolet vähemmän kuin nykyään. Eli vaihdevuodet ja vanhukset olivat entisaikaan harvinaisuuksia. Syy vaihdevuosiin on liian korkea elinikä. Samoin kuin lähes kaikkiin muihinkin nykyajan sairauksiin. Naisilla on vaihdevuodet, miehillä eturauhasvaivoja. Molemmille tulee syöpiä, diabetestä ja dementiaa. Ei ikääntyminen ole pelkkiä vaihdevuosia, vaan keho pettää ennemmin tai myöhemmin molemmilta sukupuolilta.
Vaikea uskoa, että jokin sairasteleva ja tosi vanha eläin saisi poikasia, vaikka ei olisi ollut "vaihdevuosia". Vai monenko 20-vuotias koira, kissa tai hevonen vielä poikii?- Anonyymi
Höpö höpö. Sata vuotta sitten lapsikuolleisuus laski keskimääräistä elinikää.
Vanhuksia kyllä oli sekä vaihdevuosia.
Ei naisen elämän ole tarkoitus päättyä vaihdevuosiin!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan bisneksillä ei mene hyvin
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä3071380Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja
Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma301137- 62902
- 72901
Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta
Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html444837- 48671
Mies, olenko ymmärtänyt oikein?
Ystävyys/salainen suhde/molemmat ovat täysin poissuljettuja asioita? Nainen73625Kiteen Pallon superpesisjoukkue pelaa huumeiden vaikutuksen alaisena
Huumerikos. Yleisesti uskotaan, että se seikka, että eräs KiPan pelaaja kärähtää huumeista, on vain jäävuoren huippu. M92621Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl463605- 38592