Vanhat ravihevoset.

Lohari

Mun serkuilla on ex-ravihevosia. Niillä ei oo ratsastettu ja ne on aika vanhoi. Voiko niillä enää ratsastaa? (En tiiä ikää!)

5

703

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nisse

      kun vaan eka totuttaa.
      Mulla on ex ravureita ja kyllä niillä voi ratsastaa. Ravurit on tottuneet kantamaan valjaita. Ei mulla ainakaan ole ollut ongelmia.

      • MK

        oikuin saisin sellaisen ihanan RAVURIN


    • Guru22

      Olen ite kouluttanut monta vanhaa ravuria ratsuksi..pikkuhiljaa hyvä tulee.Totuttaa vaan selkään tulevaan painoon ja muu luonnistuu kyllä siitä eteenpäin helponlaisesti..pikkuhiljaa hyvä tulee...

    • hevosen ostaja

      Heips!

      Onko totta että vanhat ravihevoset myydään pilkkahintaan?

    • boubouboub

      On se vaan totta.

      MUTTA

      vanhoja ravihevosia EI PIKKUTYTÖT SAA OSTAA. Raviukot puhuu hevosesta kaikkea hyvää paskaa että saisivat niistä paremman hinnan teiltä ratsupuolen pikkulikoilta kuin teurasautosta. Kokemuksesta tiedän ettei ravihevosen kouluttaminen ratsuksi ole pieni ja vaivaton projekti, se vie monia vuosia ja monilta varmasti menisi jo hermot.

      Alle 16 vuotiaat älkää edes unelmoiko halvan vanhan ravihevosen ostoa.

      Itse ravihevosten kasvatusta seuranneena ja osallistuneena voin rehellisesti kertoa ETTÄ niistä hevosista ei pyritä tekemään kilttejä, ihania kultapalleroita, vaan säpäköitä KILPAHEVOSIA. Niistä ei pyritä tekemään pikkulasten ratsastuskoulu poneja missään vaiheessa. Ravureiden opetus on tähtäämistä ratojen voittoon. Yleensä hevoselle ei anneta paljoakaan armoa, niille kerrotaan että asiat tehdään nyt näin ja tulevaisuudessakin tehdään ja ne kyllä varmasti tekevätkin sitä ei muuta mikään. Se pitää ottaa huomioon myös ravurista ratsuksi - projektissa.

      En todellakaan väitä etteikö entisestä ravurista saisi hyvää ratsua, niistähän on jo eläviä todisteita.

      Aiheeseen liittyen :D

      Itelläkin 18v sh-tamma jolla ratsastettu vasta pari vuotta. Hyvin se maastoratsuna menee :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      156
      2677
    2. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      198
      1935
    3. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      71
      1696
    4. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      92
      1638
    5. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1401
    6. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      74
      1078
    7. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      81
      1040
    8. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      1019
    9. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      191
      944
    10. Milloin viimeksi

      Tunsit perhosia vatsassa? 🦋🦋
      Ikävä
      67
      911
    Aihe