islam ja suhtautuminen maahanmuuttoon

Nyt en halua provosoida enkä ilkeillä kenellekään. Tämä heti alkuun, koska tiedän miten rivakasti sensuuri täällä toimii. Tarkoitus ei siis ole ilkeillä, mustamaalata, vihapuhua tms.

Kysymys kuuluu, ja lähinnä kantasuomalaisille islamiin kääntyneille, miten suhtaudutte nykyisen kaltaiseen, ja varsinkin 2015 kaltaiseen, maahanmuuttoon? Totuushan on, että ylivoimaisesti suurin osa maahan tulleista oli islaminuskoisia. Onko kantasuomalaisten islamiin kääntyneiden keskuudessa ns. maahanmuuttokritiikkiä, ja jos, niin minkälaista? Yritn tehdä asiallisen aloituksen, toivottavasti keskustelu noudattaa samaa pyrkimystä.

2

235

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rehellisesti sanottuna en voi sanoa olevani kovinkaan perillä siitä, millaista on nykyisenkaltainen maahanmuutto. En ole perehtynyt maahanmuuttopolitiikkaan, enkä hirveästi ajatellut koko aihepiiriä.
      Islamiin kääntyneiden keskuudessa tiedostetaan se, että maahanmuuttajat ovat ihmisiä siinä missä muutkin eli joukossa voi olla myös epärehellisiä ihmisiä. Mutta ainakaan minun muslimituttavapiirissäni ei erityisesti keskustella koko maahanmuuttoaiheesta.

      • Kiitos asiallisesta vastauksesta. Ilmeisesti sinun tuttavapiirisi ei koostu ihmisistä, joille maahanmuutto olisi ajankohtainen keskustelun aihe. Sama tilanne tietysti kristittyjenkin keskuudessa. Tuskinpa kuitenkaa sinä sen enempää kuin ystäväpiirisikään on voinut välttyä huomaamasta, että suurelle osalle suomalaisia maahanmuutto on yhä tärkeämpi teema, mietitäänpä nyt vaikka perussuomalaisten vaalimenestystä ja vaalien jälkeistä gallup-nousua.

        Kristittyjen keskuudessa olen ollut havaitsevinani, että uskonto ei välttämättä ole se tekijä, jonka perusteella maahanmuuttoon suhtaudutaan joko kielteisesti, tai myönteisesti. Totta on, että tietynlainen islam-kritiikki on nostamassa päätään, mutta uskoisin sen johtuvan siitä, että suurin osa maahanmuutosta, ainakin ei-työperäisestä, tapahtuu nimenomaan muslimimaista.

        Kristittyjen joukossa on paljon ihmisiä, jotka ovat täysin tyytyväisiä nykyisen kaltaiseen maahanmuuttoon, tai olisivat sitä valmiita lisäämäänkin, niin työperäistä kuin ei-työperäistäkin. Sitten on olemassa kristittyjä, jotka suhtautuvat erittäin kriittisesti maahanmuuttoon, varsinkin tuohon ei-työperäiseen. Tässä joukossa en ole huomannut eroa sen suhteen, keskustellaanko maahanmuutosta muslimimaista, vai vaikkapa afrikkalaisista kristityistä siirtolaisista. Suhtautuminen on kielteinen.

        Mutu-tuntuma minulla oli, että kantasuomalaisilla muslimikäännynnäisilläkin olisi ollut vaihtelua suhtautumisessa maahanmuuttoon, ja kiinnostavaa olisi ollut tietää, missä määrin tulijoiden uskonto joko vaikutta, tai sitten ei vaikuta, suhtautumiseen tulijoita ja tulemista kohtaan. Sinun kokemuksesi ei kyllä nyt tue minun ennakkokäsitystäni ja siihen minun on tietenkin tässä vaiheessa luottaminen.

        Kiinnostavaa olisi kuulla muiden kokemuksia, ja miksi ei samalla laajentaisi kysymyksen kohdeyleisöä, vaikkapa maahanmuuttajataustaisiin Suomen kansalaisuuden saaneisiin, tai Suomessa syntyneisiin muslimeihin. Kantasuomalaisten käännynnäisten joukko kun on kuitenkin käsittääkseni niin pieni, että ehkä sieltä on hankala löytää eri tavalla ajattelevien ryhmiä, varsinkin, jos aihe ei ole erityisemmin tapetillakaan.


    Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      25
      3170
    2. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      12
      2299
    3. Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?

      Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.
      Puolanka
      74
      2193
    4. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      105
      1951
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      76
      1633
    6. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      43
      1458
    7. Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"

      Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta
      Suomalaiset julkkikset
      16
      1365
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      400
      1285
    9. Jos saisit antaa yhden neuvon

      jälkikasvullesi elämää varten, niin minkä antaisit?
      Sinkut
      114
      1130
    10. Tulipalo viimeyönä

      Olipa ikävä kuulla tämä tulipalo, nyt on jatkuvasti asuinpaloja.Grillikausi alkanut.Grillit pois parvekkeilta ja asuntoj
      Jämsä
      15
      1106
    Aihe