Pankkisalaisuus - mitä se tarkoittaa?

Anonyymi

Tänään uutisoitiin henkilöstä, joka meni asioitaan hoitamaan pankkiin, jossa hänellä on pankkitili. Pankkivirkailija oli alkanut kysellä, missä muissa pankeissa tällä henkilöllä on pankkitilejä. Rahanpesuunhan tässä viitataan eikä asia ole uusi, mutta eikös se ole pankkisalaisuus, jotta missä pankeissa ihmisillä on tilejä avattuna.

7

999

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pankkisalaisuus on se, ettet voi soittaa pankkiin ja kysyä naapurin tilin saldoa.

      • Anonyymi

        Eihä! Sen se, että emme saa kertoa mitä teemme sulkemisen jälkeen työpäivän päätyttyä.


    • Anonyymi

      ja virtuaalivaluuttana meille kaikille salaisuus

      • Anonyymi

        Sopii tosi hyvin mm. rahanpesuhommiin.


    • Anonyymi

      Ei muita tilejä.
      Siinäpä tarkistakoot :D

    • Anonyymi

      Kun pankki kertoo että lain mukaan sen on tunnettava asiakkaansa, ei pankin esittämillä kysymyksillä ole siinä mitään merkitystä. Pankit eivät saa lisäinformaatiota siitä mitä asiakas itsestään ja aikomuksistaan kertoo. Pankkkihan näkee tilitapahtumista kaikken sen minkä sen kuuluukin tietää. Jokainen pankki erikseen.

      On toki perusteltua saada tietää mistä raha on peräisin, mutta mitä virkaa on muutamilla satunnaisilla satasilla tai tuhansilla kun mikään laki ei kiellä pitämästä käteistä kotonaan. Pankkien kysymykset "poliittisesti vaikutusvaltaisten henkilöiden" tuntemisesta on epämääräisyydessään naivi ja itseasiassa perustuslaikien vastainen, jos pankki alkaa sen mukaan tekemään joitakin johtopäätelmiä.

      Omassa pankissani on mobiilisovellus joka luokittelee menoni. Pankille ei kuulu menoni, ja olen juuri henkilötietojeni vuoksi jättänyt ottamatta erilaisia kauppaketjujen etukortteja. Osuuspankki voisi kunnioittaa omia asiakkaitaan ja hyväksyä ettei sille kuulu ykstyisasiat.

      Noin yleisesti sanoen, pankkilait ja pankkien asema valtionhallinnossa ovat olleet pitkään väärin. Vaikka pankit ovat olevinaan kiinnostuneita rahanpesusta, samaan aikaan pikavippiyritykset harjoittavat koronkiskontaa tunnettuine ongelmineen. Pankkien ja muiden rahalaitoisten ekonomistit sanelevat VM:n politiikkaa siinä kuin etujärjestötkin ja tekevät sen miljoonatulollaan. Siinä köyhän satasilla ei ole mitään merkitstä vaikka sen lähdettä ei tunnettaisikaan.

      Suurin osa suomalaisista haluaa yksinkertaista ja perinteistä pankkipalvelua. Pankki tehköön tutkimuksiaan itsenäisesti ja viranomaisten kanssa, mutta sen ei pitäisi näkyä tavallisen ihmisen epäilynä ja yksityisasioiden tonkimisena.

    • Anonyymi

      Esimerkiksi S-Kaupan kassat pitää suunsa kiinni kassa työnsä kohokohdissa kuinka X tallettaa / nostaa rahaa tai kuinka paljon X nostaa rahaa pullokuiteissa.

      Turha toivo, vapaa ajalla huudellaan asiat ventovieraille. S-Pankissa pankkisalaisuutta ei ole, jos kassapalveluita käyttää. Salaisuudet säilyy kun käyttää vain verkkopankkia & automaattia jos käteistä kaipaa.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      68
      7584
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      124
      2989
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      150
      1838
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1679
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      122
      1512
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      171
      1461
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      132
      1192
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      78
      879
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      812
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      53
      774
    Aihe