Jos feminismi tulee a-kirkkoon

Anonyymi

21

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Feminismi ei pyri tasa-arvoon vaan se on pyrkimys päästä hallitsemaan miehiä itsekorotuksen, halveksunnan ja alistamisen keinoin.

      • Näin on näppäimet, eikämuuksi muutu.

        Valittamisen sijaan, opettele uimaan.


      • Anonyymi
        Exap kirjoitti:

        Näin on näppäimet, eikämuuksi muutu.

        Valittamisen sijaan, opettele uimaan.

        "Valittamisen sijaan, opettele uimaan."

        Ja mitähän tuo tarkoittaa selkokielellä?

        Nimimerkki tyhmä


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        "Valittamisen sijaan, opettele uimaan."

        Ja mitähän tuo tarkoittaa selkokielellä?

        Nimimerkki tyhmä

        "Valittamisen sijaan, opettele uimaan."

        Ilmeisesti se oli tarkoitettu neuvoksi exapin siittiölle, joka hävisi uimakilpailun kohti munasolua?


      • Anonyymi kirjoitti:

        "Valittamisen sijaan, opettele uimaan."

        Ilmeisesti se oli tarkoitettu neuvoksi exapin siittiölle, joka hävisi uimakilpailun kohti munasolua?

        Ilmeisesti se nyt oli kuitenkin tarkoitettu valittajalle, jolla ei ole ns. "kykyä" elää maailmassa, jossa on muitakin sukupuolia kuin miehet.

        Luuletko, että maailman eliitti ajaa köyhien etuja ? Ja silti ihan tavallisen sukankuluttajankin on tässä maassa leipänsä tienattava. Jos ei miehessä ole miestä elää feministien keskellä, niin olkoon sitten elämättä.

        Kummallisia valittajia.


    • Anonyymi

      Jospa se ois naisten vuoro hallita miehiä, kun miehet ovat nyt oman osansa naisten alistamisesta tehneet. Naisten vaan pitäisi ymmärtää että uskonnot, kuten kristinusko, ovat olleet miesten keksintöjä naisten alistamiseksi ja pitämiseksi kurissa. Joten ensin jumalat ja uskonnot helvettiin niin se on ensimmäinen askel kohti naisten valtaa.

      • "Naisten vaan pitäisi ymmärtää että uskonnot, kuten kristinusko, ovat olleet miesten keksintöjä naisten alistamiseksi ja pitämiseksi kurissa. "

        Tuo päätelmä ei ole mitenkään kaukana totuudesta !

        Tosiasiassa naiset ovat olleet varsin monen perheen sekä kärsivä, alistettu että koossapitäväkin osa.

        Toosin, on niitä esimerkkejä toiseenkin suuntaan. Mutta kaikki kunnia naisille, jotka ovat pitäneet perheet pystyssä, kun mies on kuin mikäkin maan matonen.


      • Anonyymi

    • Anonyymi

      Uimaan liiveihin?
      Riippuu tietysti naikkosen rintavarustuksista.
      Noh, ne rinnat ei minulle niin paljoa merkitse kuin se, mitä niiden rintojen kantajan pään sisällä on. Toisaalta rinnat naisella ovat lapsia varten ja se navan alta alkava pehko ja sen ympäristö on aikuiselle miehelle paljon tärkeämpi kohde noin lisääntymisenkin kannalta.

      • Kommentointisi osoittaa teennäistä kunnioitusta toista sukupuolta kohtaan, mutta silti kovin lapsellista suhtautumista siihen tosiasiaan, että suu on muutakin kuin suutelemista varten.


    • Feminismin tulo a-kirkkoon on silleen mission impossible, vaikkakin se olisikin epäilemättä tervetullut tuulahdus.

      Jos koko a-kirkon johto olisi feministejä, niin kenties saataisiin jotakin järkeä a-kirkon johdon toimiin. Ainakaan miesjohtoisena se ei ole edennyt 1300-luvun tasoa pidemmälle. Ainakaan älyllisesti.

    • Anonyymi

      No eipä ole feminismiä Adventtikirkossa näkynyt, joten taas ihan turhaa pillastumista tämäkin aloitus.

      • Anonyymi

        Ei niin, koska adventtikirkkoa hallitsevat haisevat vanhat ukot, kuten muitakin lahkoja. Uskonnot ovat miesten keino pitää naiset hiljaisina.


    • Anonyymi

      Adventtikirkon syntyyn vaikutti nainen nimeltään Ellen. Tästä alkoi naispappien eksytyksen historia.

      Naispappeudessa vaikuttaa feminismi vrt. Ev.lut kirkkoa jossa yli puolet naisen näköisiä pappeja.
      Nykyisin Adventtikirkon jäsenistä yli 80% on naisia. Adventtikirkko on koko historiansa aikana hyväksynyt naispappeuden.

      Akkavalta on lisääntynyt yhteiskunnassamme hurrikaanin tavoin.

      • Anonyymi

        "Akkavalta on lisääntynyt yhteiskunnassamme hurrikaanin tavoin."

        Voi reppanaa! Tutiseeko puntit...?

        Neuvoksi, ala käydä itsepuolustuskursseilla, ettet vaan joudu jonkun naisen pahoinpitelemäksi tai raiskaamaksi.

        Lapsiakaan ei kannata enää tähän maailmaan siittää, tai jos olet jo ehtinyt niin tekemään kaikesta naisvihastasi/-pelostasi huolimatta, niin neuvo jälkeläisiäsi, etteivät vaan enää jatkaisi lisääntymistään, sillä sodat, kaikenlainen terrorismi sekä naisten harjoittama pedofilia tulevat räjähdysmäisesti lisääntymään naisten päästyä valtaan. Ja sanomattakin on selvää, että tulevaisuuden psykopaattiset hirmuhallitsijat tulevat olemaan naisia.

        Myös luvut sarjamurhaajien osalta tulevat kääntymään päinvastaisiksi eli yli 90% tulevaisuuden sarjamurhaajista tulee olemaan naisia.


      • Anonyymi

        Adventismi ja Ellenisi on sekoittanut pääsi jutuista päätellen.
        Ev. lut 50% naispappeja ja mikä hengellinen tilanne nyt?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Adventismi ja Ellenisi on sekoittanut pääsi jutuista päätellen.
        Ev. lut 50% naispappeja ja mikä hengellinen tilanne nyt?

        "Adventismi ja Ellenisi on sekoittanut pääsi jutuista päätellen."

        Minulla ei mitään Elleniä ole, eikä adventismikaan sekoita enää päätäni.

        "Ev. lut 50% naispappeja ja mikä hengellinen tilanne nyt?"

        Ei ainakaan yhtään huonompi kuin sinun hengetön tilasi.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      409
      3457
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      315
      1571
    3. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      85
      1379
    4. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      110
      1377
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1348
    6. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      59
      1306
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      48
      1199
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      81
      1115
    9. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      29
      1007
    10. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      34
      913
    Aihe