Mulla on ollut nyt alle vuoden ajokortti. Sain yhden ylinopeussakon vähän aikaa sitten ja nyt rapsahti pysäköintivirhemaksu. Eihän pysäköintivirhemaksua lasketa niihin rikkeisiin joiden perusteella lähtee kortti? Ja eikö voimassaolevien lakien mukaan uuden kuljettajan rikkeet ole tiukentuneet? Ajoin kortin uudistuksen jälkeen, jolloin minun ei tarvinnut ajaa useampia vaiheita.
Ajolupa pois
Anonyymi
8240
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Pysäköintivirhemaksut eivät vaikuta ajo-oikeuteen.
Opettele kuitenkin pysäköimään oikein ettei sinusta tule katkeraa parkkiaktivistia tai peräti parkkiluikuria.
Kannattaako jollain taruolennolla pelotella, mitään parkkiaktivisteja ei ole edes olemassa. Tälläkin palstalla on yksi ainoa aktivisti, eikä hänkään trollaa parkkifirmoja vastaan, vaan niiden puolesta.
Kyseessä on siis tämä sinun paras ja ainoa ystäväsi, eli sinä itse. Hän on myös sinun pahin vihollinen ja ajaa sinut jatkuvasti kahnauksiin sekä saa sinut tuhlaamaan elämäsi pelkkään provoiluun.
Esimerkkinä parkkiaktivisteista toimivat anyhelp.fi ja 'oikeus ja kohtuus 'blogin kirjoittajat.
Viimeksi mainittu aiheuttaa 'vinkeillään' haittaakin, esimerkkinä Mikko joka päätyi ulosottoon yritettyään kiistää olleensa kuljettaja. Blokaajaa voisi myös kutsua parkkiluikuriksi, kuten nimimerkkiä 'hooN'.
Tämä toinen aktivisti taas yrittää saada konkreettisesti muutosta aikaan.
Enemmänhän tuo kuulostaa haktivismilta.
Sinun logiikalla Suomessa olisi n. 5,5 miljoonaa parkkiaktivistia, se että on kirjoittanut muutamia viestejä nettiin tai on ilmaissut mielipiteensä asiasta, ei tee kenestäkään mitään aktivistia.
Itselle on yksityinen valvonta täysin yhdentekevää, kun en koskaan maksa ainoatakaan valvontamaksua. On oikeastaan aika hauskaa vittuilla reklamaatioissa patelle, joka vastauksista päätellen käy kuumana, muttei voi mitään.
Yksittäisiä viestejä kirjoittavat ovat parkkiangstaajia. Sulla ei ole vielä alan termit halussa. Itse kuulut ryhmään parkkiluikuri.
Se on sitten 2 vuotta ajokieltoa.
Nyt tarkkana kyrvät ovat haukkana haaskalla, vältä sakko rysiä ja käy lindlissä!
Ei ole nimeni sakko. Älä minua neuvo välttämään rysiä.