ja nyt espanjaan elämään.
Otin 30 tonnia vippiä
17
169
Vastaukset
- Anonyymi
Oikein. Ota maksimivipit myös muista paikoista. Ja muuta ennemmin vaikka Brasiliaan. Ilmasto vastaa hyvin espanjan ilmastoa, hintataso on espanjan hintatasoa edullisempi ja siellä on helpompi kadota maan alle niin, ettei suomen viranomaiset sua löydä. Epsanjasta sut kuitenkin haetaan suomeen takaisin lyhentelemään velkoja aivan kuten Janitskinkin.
- Anonyymi
Kannattaa alkaa jo katselemaan työpaikkaa. Sulta on ennen joulua rahat loppu.
- Anonyymi
30 tonnia nyt ei kauaa riitä. Edes epsanjassa.
- Anonyymi
Puolen vuoden palkka. Varastaisinko sen pikavippiyhtiöltä ja hankkisin todennäköisesti loppuiäkseni seuraukset? Toisaalta pääsisin Espanjaan elämään nyt.
Toisaalta voisin tehdä vielä vuoden töitä, laittaa puolet palkasta säästöön ja lähteä Espanjaan vuoden päästä. Säästyisin seurauksilta mutta uusi työpaikka pitäisi etsiä kun rahat loppuu. Aloittajallahan ei tätä ongelmaa ole. - Anonyymi
Brasiliassa tai Kolumbiassa ellei Equadorissa sitten tarvitse asuntoakaan ollenkaan, voi asua taivasallla kesät talvet.
Etelä-Amerikasta turhin pikavippi-firmat lähtevät kaduilta etsimään maksamattomia laskuja varsinkaan kun on virallisesti "kadonnut" henkilö. - Anonyymi
Tuo raha palaa suurin piirtein elämän lähtökohtien järjestämiseen Espanjassa, jos ei meinaa asua narkkien kanssa puistossa.
- Anonyymi
Espanja on halpa maa, jossa 30 tuhatta riittää varmasti loppuelämäksi. Ei sillä luxuselämää saa, mutta sillä saa kohtuullisen asunnon Fuengirolasta uima-altaalla sekä elämisrahat ainakin 40 vuodeksi.
- Anonyymi
Saa jo köyttä rasvata jos haluaa saada 30 000€ riittämään loppuelämäksi. Espanja ei kovin paljoa Suomea halvempi ole. Joitain kymmeniä prosentteja. Edes 300 000€ ei riitä 40 vuodeksi.
Kymppitonni käteisenä niin joku marokkolainen kääntää heti kohdatessa ne.
- Anonyymi
Espanjasta ei saa 30.000 eurolla mitään asuntoa. Ehkä telttapaikan Sierra Nevadan vuoristosta.
Jos haluat halvalla asunnon omaksi (100-200euroa), niin sen saat Tsernobylistä. Osta saman tien useampi ja vie sinne samanlaiset taivaanrannanmaalarit mukanasi, täältä uikuttamasta.
Hyvää loppuelämää vippiesi kanssa. - Anonyymi
Joillakin on nyt hieman ongelmia ymmärtää kuinka vähän 30 donaa oikeasti on. Pari vuotta sillä voi pärjätä, jos sniiduilee, mutta että loppuelämän.
Lasketaan nyt vaikka 10 vuotta. Se tekee 3000€ vuodessa. Luuleeko joku ihan oikeesti että sillä pärjää? 250€ kuukaudessa ei riitä mihinkään. Takas peruskouluun siitä. - Anonyymi
Täytyy arvostaa tuota peliliikettä!
Itse onnistun viime viikolla nostamaan usealta eri lainantarjoajalta yhteensä
100 000 euroa. Suunnitelmana oli laittaa puolet ruletissa punaiselle. Voitolla maksaisin velkoja takaisin ja itsellekin jäisi vielä sievoinen summa. Vastaavasti tappiolla kassassa olisi edelleen 50 000 euroa, joilla voisi lähteä juurikin jonnekin Brasiliaan yms auringon alle viettämään helppoa elämää. Onnistuin voittamaan punaisella 50 000 euroa, sitten iski ahneus. Päätin laittaa uudelleen voittamani
50 000 euroa tällä kertaa mustalle. Ajattelin, että vaikka nyt ei osuisi olisin silti omillani lähtöpisteessä. Osuin uudelleen oikeaan ja nyt kassassani oli 200 000 euroa. Onneksi todellisuudentajuni heräsi ja ymmärsin lopettaa pelaamisen. Maksoin velat pois ja itsellenikin jäi reippaasti rahaa ostaa uusi auto sekä viedä tyttöystäväkin lomalle!- Anonyymi
"Maksoin velat pois ja itsellenikin jäi reippaasti rahaa ostaa uusi auto sekä viedä tyttöystäväkin lomalle! "
Ja sitten heräsit? - Anonyymi
Tämä oli fiksua rahankäyttöä. Elämämkolun käyneet luuserit vain eivät ole hoksanneet tätä helppoa ansaintakeinoa. Isoilla panoksilla kun pelaa, niin voitot ovat todennäköisemmät.
- Anonyymi
Olen asunut Espanjassa vanhassa rantahuvilassa jo 8 vuotta eikä normaali eläminen täällä maksa kuin 200-250 euroa kuukaudessa. 30 tuhannella täällä olisi jo rikas.
- Anonyymi
Sama juttu Kalliossa. 30 000€:llä olisit illan rikas ja 200-250€/kk pärjää hyvin jos ei asuminen maksa.
Ei muut EU-maat ole kuin muutamia prosentteja halvempia asua. Alkoholi ja joku paikallinen tuote voi maksaa vähemmän. Moni asia suunilleen saman verran.
- Anonyymi
Aloitus lienee jonkin sortin vitsi. Tuolla summalla ei kannata matkustaa Porvoota kauemmas. 😊
- Anonyymi
Aurinkorannikolla asuukin jo enemmän suomalaisia kuin Vantaalla.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m2725380- 704956
Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o1234365Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest484066- 513820
Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä363707- 413408
SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo863086Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv662949Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu232688