Suomalaiset on myrkytetty fosforilla

Anonyymi

Eu poisti suomesta fosfori rajat jotka aiemmin oli 50mg/kilo.. Eu lannoitteissa keskimääräinen fosforipitoisuus on noin150mg/kilo, näitä lannoiteitta suomessa käyttäen olemme siis altistuneet kolminkertaiselle fosfori annokselle vaikka 50mg oli määritelty tarkkojen ja viisaiden arvojen perusteella kunnioittaen suomen pitkiä maatalous ja maanviljelyperinteitä.

Fosfori aiheuttaa kaikenlaisia sairauksia koska se on niin hapanta, esim maaperän ja vesistöjen kautta elimistöön päädyttyään se esim vahingoittaa aivoja ja lisää skitsofrenian saamisen todennäköisyyttä. Uusien tutkimuksien mukaan raskasmetallit yms fosfori lisää skitsofrenian saamisen todennäköisyyttä. Tilastojen mukaan kaupungissa asuvat altistuvat enemmän näille myrkyllisille kemikaaleilla ja siksi saavat helpommin skitsofrenian mitä taajamissa asuvat.

11

181

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Fosfori lisää myös vesistöjen rehevoitymistä.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      koska se on niin hapanta, esim maaperän ja vesistöjen kautta elimistöön päädyttyään se esim vahingoittaa aivoja ja lisää skitsofrenian saamisen todennäköisyyttä.
      Tämä on palstan apulanta nuuskaajasta havaittavissa. Hesassa poltellaan pimeitä lannoitteita.

      • Anonyymi

        Skitsofreniaa esiintyy kuitenkin asukaslukuun suhteutettuna eniten Koillismaalla. Ei auta vaikka kuinka vaöehtelisit terveestä etelärannikosta.


    • Anonyymi

      Voivoi sitä EUta... mutta sieltä ne Suomea koskevat päätökset tulee. Voivoi sentään....

    • Anonyymi

      Harvempihan taitaa noita fosforilannoitteita ihan sellaisenaan syödä joten tuskimpa liikaa fosforia vielä puurostakaan saa päätellen että vegaaneilla tuo fosforin puute on varsin yleinen vaiva .

      Taitaa tuo liikafosfori tulla enempikin elintarviketeollisuuden lisäaineista joilla esim saadaan lihaan punaista väriä ja vettä painoa lisäämään :)

    • Anonyymi

      Harvempihan taitaa noita fosforilannoitteita ihan sellaisenaan syödä joten tuskimpa liikaa fosforia vielä puurostakaan saa päätellen että vegaaneilla tuo fosforin puute on varsin yleinen vaiva .

      Taitaa tuo liikafosfori tulla enempikin elintarviketeollisuuden lisäaineista joilla esim saadaan lihaan punaista väriä ja vettä painoa lisäämään :)

    • Anonyymi

      ”Fosfori aiheuttaa kaikenlaisia sairauksia koska se on niin hapanta,...”

      ”Happamilla mailla fosforia tarvitaan viljelyyn ja runsaan sadon tuottamiseen enemmän kuin neutraaleilla tai emäksisillä mailla. Yleensä muualla Euroopassa, jossa maat ovat neutraaleja tai emäksisiä”

      ”Suomi sijoittuu Euroopan maiden typpitaseiden vertailussa keskijoukkoon”
      https://www.luke.fi/ruokafakta/peltomaan_kasvit/typpi_ja_fosforitaseet/

    • Anonyymi

      Minkä tilastojen? Pellervonko. Eniten mielisairaita on Pohjois-Suomessa. Kuusamolaisten mielisairaudet ja muut häiriöt kiinnostavat kansainvälisiä tutkijoitakin. Sinä olet harvinaisen tietämätön, jos luulet etelärannikon nuorison esimerkiksi kittaavan valiota ja hotkivan lenkkimakkaroita yhdessä leipäviljojen kanssa. Etelärannikolla on paljon maahantuojia jotka tuovat herkkua Vietnamista asti.

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        ympäristökorvauksen mukainen lannoitus ja katsaus täydentävistä ...edellinen linkki ei toimi joten kopioi tuo niin pääset katsomaan miten homma oikein toimii


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      156
      11042
    2. Ikävä sinua mies

      Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i
      Ikävä
      47
      4315
    3. Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa

      Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58
      Parkano
      66
      4054
    4. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      197
      3664
    5. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      101
      3486
    6. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      101
      3340
    7. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      73
      1980
    8. Maajussi-Ville herättää kysymyksiä - Etsiikö oikeasti rakkautta vai mainostaako oliiviöljyä?

      Mitä mieltä olet: etsiikö Ville rakkautta vai mainostaako oliiviöljyään? Maajussille morsian -ohjelmassa yksi maajusseis
      Maajussille morsian
      16
      1305
    9. Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.

      Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      155
      998
    10. Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu

      Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun
      Maailman menoa
      269
      964
    Aihe