Suomalaiset on myrkytetty fosforilla

Anonyymi

Eu poisti suomesta fosfori rajat jotka aiemmin oli 50mg/kilo.. Eu lannoitteissa keskimääräinen fosforipitoisuus on noin150mg/kilo, näitä lannoiteitta suomessa käyttäen olemme siis altistuneet kolminkertaiselle fosfori annokselle vaikka 50mg oli määritelty tarkkojen ja viisaiden arvojen perusteella kunnioittaen suomen pitkiä maatalous ja maanviljelyperinteitä.

Fosfori aiheuttaa kaikenlaisia sairauksia koska se on niin hapanta, esim maaperän ja vesistöjen kautta elimistöön päädyttyään se esim vahingoittaa aivoja ja lisää skitsofrenian saamisen todennäköisyyttä. Uusien tutkimuksien mukaan raskasmetallit yms fosfori lisää skitsofrenian saamisen todennäköisyyttä. Tilastojen mukaan kaupungissa asuvat altistuvat enemmän näille myrkyllisille kemikaaleilla ja siksi saavat helpommin skitsofrenian mitä taajamissa asuvat.

11

160

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Fosfori lisää myös vesistöjen rehevoitymistä.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      koska se on niin hapanta, esim maaperän ja vesistöjen kautta elimistöön päädyttyään se esim vahingoittaa aivoja ja lisää skitsofrenian saamisen todennäköisyyttä.
      Tämä on palstan apulanta nuuskaajasta havaittavissa. Hesassa poltellaan pimeitä lannoitteita.

      • Anonyymi

        Skitsofreniaa esiintyy kuitenkin asukaslukuun suhteutettuna eniten Koillismaalla. Ei auta vaikka kuinka vaöehtelisit terveestä etelärannikosta.


    • Anonyymi

      Voivoi sitä EUta... mutta sieltä ne Suomea koskevat päätökset tulee. Voivoi sentään....

    • Anonyymi

      Harvempihan taitaa noita fosforilannoitteita ihan sellaisenaan syödä joten tuskimpa liikaa fosforia vielä puurostakaan saa päätellen että vegaaneilla tuo fosforin puute on varsin yleinen vaiva .

      Taitaa tuo liikafosfori tulla enempikin elintarviketeollisuuden lisäaineista joilla esim saadaan lihaan punaista väriä ja vettä painoa lisäämään :)

    • Anonyymi

      Harvempihan taitaa noita fosforilannoitteita ihan sellaisenaan syödä joten tuskimpa liikaa fosforia vielä puurostakaan saa päätellen että vegaaneilla tuo fosforin puute on varsin yleinen vaiva .

      Taitaa tuo liikafosfori tulla enempikin elintarviketeollisuuden lisäaineista joilla esim saadaan lihaan punaista väriä ja vettä painoa lisäämään :)

    • Anonyymi

      ”Fosfori aiheuttaa kaikenlaisia sairauksia koska se on niin hapanta,...”

      ”Happamilla mailla fosforia tarvitaan viljelyyn ja runsaan sadon tuottamiseen enemmän kuin neutraaleilla tai emäksisillä mailla. Yleensä muualla Euroopassa, jossa maat ovat neutraaleja tai emäksisiä”

      ”Suomi sijoittuu Euroopan maiden typpitaseiden vertailussa keskijoukkoon”
      https://www.luke.fi/ruokafakta/peltomaan_kasvit/typpi_ja_fosforitaseet/

    • Anonyymi

      Minkä tilastojen? Pellervonko. Eniten mielisairaita on Pohjois-Suomessa. Kuusamolaisten mielisairaudet ja muut häiriöt kiinnostavat kansainvälisiä tutkijoitakin. Sinä olet harvinaisen tietämätön, jos luulet etelärannikon nuorison esimerkiksi kittaavan valiota ja hotkivan lenkkimakkaroita yhdessä leipäviljojen kanssa. Etelärannikolla on paljon maahantuojia jotka tuovat herkkua Vietnamista asti.

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        ympäristökorvauksen mukainen lannoitus ja katsaus täydentävistä ...edellinen linkki ei toimi joten kopioi tuo niin pääset katsomaan miten homma oikein toimii


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olit niin lähellä

      Taas söpis olit siinä ihan käden etäisyydellä❤️ Jos sinä ja minä olisimme olleet kahden, olisin hypännyt sun kaulaan. Sa
      Ikävä
      86
      4446
    2. Kun me näemme taas

      Siihen on viikkoja, korkeintaan kuukausia. Jännite välillemme vetää meidät ennemmin tai myöhemmin toistemme läheisyyteen
      Ikävä
      26
      2452
    3. Elokapinan mielenosoitussarja alkaa

      Varma kesän merkki on, kun planeetastamme huolestuneet ihmiset alkavat pitää tilaisuuksia muistuttaakseen ihmisiä siitä,
      Maailman menoa
      457
      2096
    4. Eipäs sitten ryypätä kesälomalla

      Työnantaja voi antaa potkut, vaikka olisi ryypännyt 2-4 viikkoa sitten. Vaikka olenkin raivoraitis, niin en kannata tuo
      Maailman menoa
      180
      2024
    5. Mitä elukkaa kaivattusi

      muistuttaa? Vastaan ite myöhemmin. Miehelt.
      Ikävä
      27
      1440
    6. Pysyä yhdessä vai ei

      En tiedä, ollaan asuttu samassa asunnossa kohta joku 5 vuotta. Olisi sanomista vähän kaikesta mutta eniten itseä ottaa p
      Parisuhde
      95
      1320
    7. Oletko mielikuvasi kaivatusta muuttunut

      Lähiaikoina? Jos, mihin suuntaan? Miten ja miksi?
      Ikävä
      112
      1312
    8. Marinin hallitus onnistui työllisyystoimissa

      https://www.kauppalehti.fi/uutiset/marinin-hallitus-saavutti-tavoitteensa-merkittava-onnistuminen-tyollisyydessa-tuore-m
      Maailman menoa
      238
      1178
    9. Haleja ja pusuja

      Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺
      Ikävä
      11
      1009
    10. Tänään oli

      Noiiiiin 🤏 vähällä ettei tapahtunut jotain mieletöntä. Valitettavasti olosuhteet esti. Odota hetki vielä 😘
      Ikävä
      33
      1007
    Aihe