mistä lähtisi vikaa etsimään kun ensiksi syttyi luistoneston valo ja hetken päästä moottorin vikavalo?
volvo v50 1.6 D 2008
2
526
Vastaukset
- Anonyymi
Vikakoodit lukemalla tietysti, selviää vika kuin vika?
- Anonyymi
lainaan tässä erään toisen merkin foorumilta löytynyttä viestiä, eli vaikka auto on eri, niin tämä kannattaa varmaan tarkistaa:
"Ihan murrosnivelen edessä etuakselilla on ABS-hammaskehät. Ne saattavat olla niin törkyisiä että anturit ei enää pysty lukemaan ja siksi valo palaa. Puhdistamalla ne sain omassa autossani ongelman ratkeamaan. ABS-kehät on siis kaikissa neljässä pyörässä ja jokainen pitää putsata. Tähän kelpaa hyvin tiskiharja jolla otetaan suuremmat paskat pois ja loput vaikka maalipensselillä ja tinnerillä tai muulla vastaavalla liuottimella.
On myös mahdollista että yksi tai useampi kehä on ruostunut niin että hampaistot on kuin venäläisellä rekkakuskilla suussa ;D. Tällöin ei auta kuin vaihtaa syöpyneet kehät uusiin. Itselläni oli etuvasen jo tässä kunnossa. Koska pelkkä kehä maksoi kolmekymppiä ja koko murros kehineen viitisenkymppiä, oli järkevintä vaihtaa koko murros. Sen kun joutuu siinä kuitenkin irrottamaan. Omani teetin korjaamolla.
Tuossa malliksi satunnainen googlen kuvahaulla löytynyt kuva, jotta tiedät suunnilleen minkänäköistä juttua alat etsimään. Tuo on jostain muusta autosta.
http://i201.photobucket.com/albums/aa57/amdaman/DSC02800.jpg
« Viimeksi muokattu: Toukokuu 25, 2013, 11:39:21 kirjoittanut jmanttari »
"
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joskus mietin
miten pienestä se olisi ollut kiinni, että et koskaan olisi tullut käymään elämässäni. Jos jokin asia olisi mennyt toisi244666- 883724
Ryöstö hyrynsalmella!
Ketkä ryösti kultasepänliikkeen hyryllä!? 😮 https://yle.fi/a/74-20159313483105- 542667
- 2062621
- 512599
Sukuvikaako ?
Jälleen löytyi vastuulliseen liikennekäyttäytymiseen kasvatettu iisalmelainen nuori mies: Nuori mies kuollut liikenne322400- 1522328
- 311955
Avustettu itsemurha herättää vahvoja tunteita - Laillista Sveitsissä, ei Suomessa
Hilkka Niemi sairastaa harvinaista PLS-sairautta. Hilkan on elettävä loppuelämänsä parantumattoman sairauden kanssa, jok1081539