Sprayhood ja ikkunat

PVC ei tunnetusti kestä kovin hyvin venekuomujen ikkunoina ja vielä muuttu sameaksi. Onko parempaa metriaalia saatavanaan? Maailmalla tekevät spayhoodin ikkunoita polykarbonaatista, mutta se lienee melkoisen jäykkää ja kuomu ei ole siten alaslasketttavissa.
2181
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Srayhoodin muovi-ikkunat voi uusia n 10 kuluttua 40€/m2. Seuraava kerta sitten kokonaan uusi kangas ikkunoineen. Akryyli ja polykarbonaattikin vanheneva ja uusittava 1,5- 2 x hitaammin. Ikuista veneessä on vähän.
seppomartti

Äänestä
  • Seppomartti kirjoitit polykarbonaatin vanhenemisesta ja uusimisesta.
    Kyllähän kaikki materiaali vanhenee mutta ainakin kovapintaiset polykarbonaatti ikkunani on kestäneet veneessäni 40 vuotta täysin kirkkaina ja rikkoontumattomina, joten miksi ne pitäisi uusia?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

PVC ei tunnetusti kestä kovin hyvin venekuomujen ikkunoina ja vielä muuttu sameaksi. Onko parempaa metriaalia saatavanaan? Maailmalla tekevät spayhoodin ikkunoita polykarbonaatista, mutta se lienee melkoisen jäykkää ja kuomu ei ole siten alaslasketttavissa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu