Kaikki käskee päivittään kymppiin ja nyt sitten uskallauiduin.
Mutta sain jo asennusvaiheessa huomata että melkoinen moka tuli tehtyä kun Core2 Duo T5200 oli vääntänyt 2 tuntia päivitystä ja edelleen jatku.
Lopulta se aukes mutta tää on aivan helvetin hidas!
Mitäs nyt sitten tehdään?
Vedettiinkö nenästä?
11
121
Vastaukset
- Anonyymi
Hanki nopeampi kone jos kaksi tuntia tuntuu hitaalta mutta älä ylläty jos ei nopeudukkaan "minuuttiin".
- Anonyymi
HP DV5 ja muistiakin 4gigaa.
Kai se on sitten vanha, Mutta kyllä siinä Windows 7 toimi vielä jotenkin. - Anonyymi
Tervetuloa Windows 10:in ihmeelliseen maailmaan. Huomaat pian, että teit oikein kun heitit menneisyyden sivuikkunasta tienposkeen ja avasin oven tulevaisuuteen.
- Anonyymi
Näitä neuvojia on niin moneen lähtöön ja jos se nyt toimisi tehokkammissa Core 2 duo prossuissa, tuo on niite tehottomapia.
Prossu jonka passmark luku on alle 3000, en suosittele päivittään ja nyt kevään päivityksen jälkeen se PM 3000 myös alkanut mennä hitaiksi.
PM 3000 on siis ollut se työergonoominen tehoraja w10 konee jo vuoden, Toson w10 koneita ei juurikaan työelämässä ole eikä taida tullakkaan.
Jotkut kunnat jakaneet lapsille alaarvoisen hidasta w10 kalustoa, ei hyvä.
Suosittelen palauttaa koneeseesi sen w7 tai harkita jotain kevyt järjestelmää kuin CloudReady (CromeOS tapainen) tai Lubuntu jotka voit asentaa ilmaiseksi. - Anonyymi
Mun vanhassa tuplaydinpöytiksessä toimii kymppi paremmin kuin alkuperäinen seiska. Passmark on vain noin 2000 ja näytönohjain nykymittapuulla olematon. Kokonaisuuden kruunaa seiskan näyttödriver, mikä valmistajan mukaan ei tue kymppiä. Seiska oli 32-bittinen, mutta kympiksi pistin 64-bittisen.
Yhdellä tutulla on HP-läppäri, minkä passmark on vain 500 tuplaytimellä 1 GHz. Ja silti kymppi toimii.- Anonyymi
Toimiihan avaajallakin, mutta on hidas!
Mikä sitten on se tuskan raja? - Anonyymi
Aukeeko edes kymmenessä minuutissa se sun tuttus HP?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Aukeeko edes kymmenessä minuutissa se sun tuttus HP?
Minulla on Windows 10 7" tabletti, 16G tallennustila ja 1G käyttömuistia.
Aukeaa ½-minuutissa ja sulkeutuu alle 10-sekunnissa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Aukeeko edes kymmenessä minuutissa se sun tuttus HP?
En ole mitannut, mutta läppäri aukee varmaan minuutissa kuten mun pöytiskin.
Kympin palauttaminen seiskaksi kesti jotain 10 minuuttia, kun joskus kokeilin pöytäkoneella. Seiskan vaihtaminen kympiksi vei reilusti yli tunnin.
Alussa voi hidastella myös taustapäivitysten takia. Kun avaan ja suljen koneen, päivitän Updatesta, että päivitykset eivät hidasta käyttämistä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
En ole mitannut, mutta läppäri aukee varmaan minuutissa kuten mun pöytiskin.
Kympin palauttaminen seiskaksi kesti jotain 10 minuuttia, kun joskus kokeilin pöytäkoneella. Seiskan vaihtaminen kympiksi vei reilusti yli tunnin.
Alussa voi hidastella myös taustapäivitysten takia. Kun avaan ja suljen koneen, päivitän Updatesta, että päivitykset eivät hidasta käyttämistä.w10 käynistyy vielä pitkän aikaa kun Kirjausikkuna tai työpöydän auetua.
wlankin aukeaa vasta aijan päästä.
Se että saa selaimmesta sivun auki kestää hitaassa koneessa julmetun kauvan. - Anonyymi
Paska puhetta että PM 500 kone aukeais edes minuutissa!
Pelkkä selaimmen aukaisukin kestää tollasessa yli minuutin!
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä5610703Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on12810186- 227947
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1776384Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.385151- 694875
Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1324182Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris1293486- 633185
Adonikselle
Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin2293134