Yhden vanhan seinäkellon sisältä löyty ohje puhdistus aineen valmistukseen KELLON pesua varten. Yks aine-osa oli saksansuopa, sitä ei paikallinen apteekki tuntenu, tuntisko joku mitä se on ja millä voi korvata?
KELLON PESU
3
368
Vastaukset
Saksansuopa
Kalisaippua. Suopa valmistetaan rasvasta, öljystä tai rasvahaposta, joka saippuoidaan kalilipeällä eli kaliumhydroksidilla. Saksansuopa on pehmeää ja läpikuultavaa hyytelöä, väriltään vihreää tai ruskeaa. Kuvanveistäjät käyttivät saksansuopaa muottien puhdistamiseen. Saksansuopaa on käytetty myös tuhohyönteisten torjunnassa.
lähde: Google
Googlen mukaan saksansuovalla myös puhdistettiin univormuja (nappeja, metallikoristeita?) ja saksansuopaa oli myös eläinlääkärin matkassa (hevosille?).Hyvä, kiitos tiedoista. Millähän sen vois nykyaineissa korvata?
Kävisiköhän esimerkiksi mäntynestesaippua? Ei ole samaa tavaraa, vaikka mäntysaippuaa nimitetään myös mäntysuovaksi. Käyttö on kuitenkin hyvin samantapaista ja aineenakin samanoloista tahmeaa tököttiä, joskin saksansuopa kuulema haisee pahalle.
Kun luin vähän enemmän saksansuovan käyttötarkoituksista valkeni, että saksansuopaa voi käyttää pyykkäämiseen ja että eläinlääkärit käyttivät saksansuopaa ihan saippuana: käsien ja instrumenttien desinfioimiseen kentällä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.933970Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j973337Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1302654Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2152063Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä
Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m891826Mikä ihme teitä savolaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.211809Varusmiehen kuolema
Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä991780- 1141607
Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?11311- 571222