Voittaja on selvillä

Palautekirjoitukseni toimittajan aika pahaan ja uskovia mollaavaan juttuun. Toimittajan kolumnin otsikko oli " Peli on kesken, vaikka voittaja on selvillä."

Kirjoitin:

Voittaja on ollut selvillä jo alusta alkaen

Ev.lut. kirkko Suomessa on kansankirkko, jolla on myös julkisoikeudellisia toimia, esimerkiksi avioliittoon vihkiminen. Kirkossa toimitaan kirkkolain mukaan. Kun siinä laissa sanotaan, että avioliittoon vihitään mies ja nainen, niin jos toisin toimitaan, niin silloin rikotaan lakia, poiketaan Raamatun Sanasta. Kyse ei ole tasa-arvottomuudesta.

Toimittajan mukaan Pride-viikon aikana on kuulunut äärikonservatiivista mölinää. Kysehän on ollut puolustaa kirkkoamme, Sanaa sen perustana. Toimittajan mukaan "...oman elämänsä päiviräsäset varmaankin keskittyvät... muiden ihmisten panohommien pohtimiseen." Aika pahasti luultu ja sanottu. Miten ne liittyvät Prideen, kirkkoon ja uskovan ihmisen ajatuksiin?

Toimittaja kertoo, ettei ole kirkon jäsen, koska ei ole uskovainen. Silti hän lopettaa kolumninsa huutoon (koska lopussa on huutomerkki) "Luojalle kiitos!"

Ketä luojaa hän kiitti? Sitä ennen hän kirjoitti, että "Suomen laki on herran sanan kirjaimellisen tulkinnan yläpuolella." Maallisesti kyllä on, mutta Raamattu on hengellinen lakikirja. Herran Sana on se, jota Häneen uskova ja Hänen lapsekseen kääntyneen tulee lukea, kuunnella ja elää Sanan mukaan.

Siispä Luojamme on ja pysyy voittajana, täällä ajassa ja ajattomuudessa! Rukoillaan, että kirkkolaki pysyy Sanassa. Maallisen lain mukaan kaikilla on tasa-arvoisuus avioitua, mutta Taivaallisen lain mukaan avioliitto kuuluu miehelle ja naiselle.

xxx xxxx
Armoitettu Jumalan lapsi

2

196

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pridee tarkoittaa nimenomaan kieroutuneesta seksuaalisuudesta ylpeilyä suomeksi. On selvää ettewi tällaisille uskovaisille JUmalan sana kelpaa.

      • Anonyymi

        Bidee on alapesuun tarkoitettu allas ja taas pride on suomennettuna ylpeys. Pridee on ainakin minulle uusi sana, mutta aina oppii. Se prime oli kyllä paras!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      42
      2106
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      170
      1858
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1300
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1140
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      91
      885
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      72
      857
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      829
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      43
      826
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      31
      763
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      54
      681
    Aihe