Kuka poliitikko jaksaisi tehdä töitä asian eteen? Lapsikato käy, tässä olisi pienimuotoinen kannustin lapsiperheille jäädä paikkakunnalle. Lapsiperheet kun eivät rahassa kylve, se on selvä se..
Kuntalisä takaisin?
Anonyymi
2<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Nostetaanko veroja, leikataanko muualta vai otetaanko lisää velkaa kuntalisän rahoitukseen. ?
..tai maksetaanhan sitä. Työssäkäyville, mutta ei kotihoidontuella oleville! Tämä syystä että tässä yhteiskunnassa ei tunnuta enää arvostavan kotiäitiyttä! Kaikki äidit vain aikaisin töihin, lapset muiden hoidettavaksi niin saadaan oravanpyörää pyöritettyä. Ja annapa olla kun erotut joukosta, ei tosiaan arvosteta isoa työtä lasten ensimmäisten vuosien perusturvallisuuden eteen tehdystä työstä, nähdään vain se mitä olet jättänyt tekemättä:
Olematta palkansaajana jossain perusduunissa.
Ja sitten ihmetellään, että miksi syntyvyys laskee jne. Siksi koska perheidylli aika ajaa ohitse, nyt vallitsee itsensä kehittämisen ja nautiskelun aika. Paksumpi pussi ja reteempää menoa! Hienot etelänlomat ja uudet rakennekynnet.