Päivän mannaa

Kaikki, joita Jumalan Henki kuljettaa, ovat Jumalan lapsia (Room. 8: 14).

”Jumalan Hengen vaikutuksen alaisina oleminen on samaa kuin sellaisen sydämen saaminen,

että me mielellämme kuulemme Jumalan Sanaa ja uskomme,
että meillä Kristuksessa on armo ja syntien anteeksiantamus,
ja että me tunnustamme ja maailmankin edessä osoitamme uskomme,
etsimme ennen kaikkea Jumalan kunniaa,
ettemme ole kenellekään pahennukseksi, vaan palvelemme muita ihmisiä,
olemme kuuliaisia, kärsivällisiä, puhtaita, laupeita, siveitä,
ja että, vaikka joskus paha meidät yllättää ja me lankeamme, kuitenkin kohta jälleen parannuksessa nousemme.

Kaikkea tätä näet opettaa ja näyttää Pyhä Henki, jos kuulemme Sanaa ja otamme sen vastaan emmekä tahallamme Häntä vastusta.

Varokoon siis jokainen tässä kohdassa pettämästä itseään; moni näet tahtoo käydä kristitystä, vaikka ei kuitenkaan ole. Se todetaan siitä, ettei Jumalan Henki heissä kaikissa vaikuta. Joku heissä vaikuttava henki heillä varmastikin on; ellei Jumalan Henki heissä vaikuta lihaa vastaan, silloin varmaan paha henki vaikuttaa ja yllyttää lihaan ja sen himoihin Jumalan Henkeä vastaan.

He ovat siis joko Jumalan rakkaita lapsia, poikia ja tyttäriä, iankaikkiseen elämään ja kunniaan kutsutuita, tai Jumalan hylkäämiä ja Hänestä erotettuja perkeleen lapsia,
tämän kanssa iankaikkisen tulen perillisiä.”

Jäsentelin hieman tekstiä paremmin luettavaan ja ymmärrettävään muotoon.

Eiköhän se, että on kiitollinen saamastaan armosta uskoa itsensä Jumalan lapseksi ja Jeesuksen oppien seuraajaksi anna ihmiselle ylhäältä apuja siihen, että Hengen hedelmä ja Pyhä Henki on apuana matkalla Tiellä. Uskon näin sen olevan. Kunnia ja kiitos Jumalalle!

12

195

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aamen! Kiitos näistä Kristuksen evankeliumin todistuksista. 👌😊

      • Anonyymi

        Kannattaa lukea jokapäivä tuo Manna omaksi rakennuksekseen.


    • Anonyymi

      Että sellainen oli päivän manaus.
      Aamen ei kiitos.

    • Anonyymi

      Mannaa Jumalan lapsille ...

      • Anonyymi

        Se on kuulkaas hyvin yksipuolinen ja köyhä eväs se.


    • Anonyymi

      Nuo jokapäiväiset mannat ovat mannalappuihin verrattavaa vauvauskovaisten lottokoneuskoa.

      • Mihin sinä uskot, anonyymi 17.7.2019 7:34?


      • Anonyymi
        tielläkenvaeltaa kirjoitti:

        Mihin sinä uskot, anonyymi 17.7.2019 7:34?

        Kokonaisen Raamatun ilmoitukseen, en lottoraamattuun joka vääristää kapeuttaa ja jättää ikuiseen lapsenuskoon arpojansa.

        Seon ihan sama akuin alkaisit mainostaa ihan oikeaa ruumiin ravintoa, joka aamulle kaksi kurkunviipaletta, puoli sokerinpalaa ryynejä ja taatelista haukkaus.


      • Anonyymi

        Luetko siis kokonaisen Raamatun päivässä? Minä luen luvun tai kaksi.


    • Epäuskoisille ei evankeliumin manna maistu. Heille Jeesus Kristus on veretön ja ruumiiton, heidän mielikuvituksissaan himot ja halut täyttävä:vankeliumi ei maistu ylpeille koska heidän syntinsä eivät maistu heille pahalta. Pilkka ja ylenkatse Kristuksen sanaa vastaan tulee esiin heidän viesteistään. Ja ennen muuta heidän oman tilansa tuntemattomuus loistaa heistä kauas.

      Kaiken maailman petolliset ihmeet, terveys- vouhotus ja siehotus täyttää heidän sydämensä.

      Kun aletaan puhumaan Jeesuksen lihan syömisestä ja hänen verensä juomisesta, jota ilman ei kukaan kristitty tule toimeen, silloin nähdään ettei heillä ole lainkaan pelastavaa uskoa, eikä yhteyttä todelliseen elävään Kristukseen.

      He ovat itse itselleen esteenä pelastukselle, yleys estää kohtasamasta syntejä ja tulemasta ainoan armahtajan Jeesuksen Kristuksen tykö.

      • Anonyymi

        onneksi meillä on ainakin yksi hyvä, suorastaan erinomainen


    • Anonyymi

      Miksi sinä vaito olet luterilaisempi kuin Martti itse?

      mitä sellaisesta on vietävänä taivaan tiskille, mienaatko että katkismuksella ovi narahtaa auki!!?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      57
      1598
    2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      364
      1151
    3. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      132
      918
    4. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      13
      732
    5. Voisit nainen joskus vastata minulle

      Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
      Ikävä
      63
      612
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      41
      588
    7. Päälle hautaus?

      Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
      Lieksa
      90
      548
    8. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      43
      513
    9. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

      Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
      Ikävä
      45
      498
    10. Mies Naiselle pyydän...

      älä satuta minua.
      Ikävä
      44
      456
    Aihe