Päivän mannaa

Kaikki, joita Jumalan Henki kuljettaa, ovat Jumalan lapsia (Room. 8: 14).

”Jumalan Hengen vaikutuksen alaisina oleminen on samaa kuin sellaisen sydämen saaminen,

että me mielellämme kuulemme Jumalan Sanaa ja uskomme,
että meillä Kristuksessa on armo ja syntien anteeksiantamus,
ja että me tunnustamme ja maailmankin edessä osoitamme uskomme,
etsimme ennen kaikkea Jumalan kunniaa,
ettemme ole kenellekään pahennukseksi, vaan palvelemme muita ihmisiä,
olemme kuuliaisia, kärsivällisiä, puhtaita, laupeita, siveitä,
ja että, vaikka joskus paha meidät yllättää ja me lankeamme, kuitenkin kohta jälleen parannuksessa nousemme.

Kaikkea tätä näet opettaa ja näyttää Pyhä Henki, jos kuulemme Sanaa ja otamme sen vastaan emmekä tahallamme Häntä vastusta.

Varokoon siis jokainen tässä kohdassa pettämästä itseään; moni näet tahtoo käydä kristitystä, vaikka ei kuitenkaan ole. Se todetaan siitä, ettei Jumalan Henki heissä kaikissa vaikuta. Joku heissä vaikuttava henki heillä varmastikin on; ellei Jumalan Henki heissä vaikuta lihaa vastaan, silloin varmaan paha henki vaikuttaa ja yllyttää lihaan ja sen himoihin Jumalan Henkeä vastaan.

He ovat siis joko Jumalan rakkaita lapsia, poikia ja tyttäriä, iankaikkiseen elämään ja kunniaan kutsutuita, tai Jumalan hylkäämiä ja Hänestä erotettuja perkeleen lapsia,
tämän kanssa iankaikkisen tulen perillisiä.”

Jäsentelin hieman tekstiä paremmin luettavaan ja ymmärrettävään muotoon.

Eiköhän se, että on kiitollinen saamastaan armosta uskoa itsensä Jumalan lapseksi ja Jeesuksen oppien seuraajaksi anna ihmiselle ylhäältä apuja siihen, että Hengen hedelmä ja Pyhä Henki on apuana matkalla Tiellä. Uskon näin sen olevan. Kunnia ja kiitos Jumalalle!

12

105

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aamen! Kiitos näistä Kristuksen evankeliumin todistuksista. 👌😊

      • Anonyymi

        Kannattaa lukea jokapäivä tuo Manna omaksi rakennuksekseen.


    • Anonyymi

      Että sellainen oli päivän manaus.
      Aamen ei kiitos.

    • Anonyymi

      Mannaa Jumalan lapsille ...

      • Anonyymi

        Se on kuulkaas hyvin yksipuolinen ja köyhä eväs se.


    • Anonyymi

      Nuo jokapäiväiset mannat ovat mannalappuihin verrattavaa vauvauskovaisten lottokoneuskoa.

      • Mihin sinä uskot, anonyymi 17.7.2019 7:34?


      • Anonyymi
        tielläkenvaeltaa kirjoitti:

        Mihin sinä uskot, anonyymi 17.7.2019 7:34?

        Kokonaisen Raamatun ilmoitukseen, en lottoraamattuun joka vääristää kapeuttaa ja jättää ikuiseen lapsenuskoon arpojansa.

        Seon ihan sama akuin alkaisit mainostaa ihan oikeaa ruumiin ravintoa, joka aamulle kaksi kurkunviipaletta, puoli sokerinpalaa ryynejä ja taatelista haukkaus.


      • Anonyymi

        Luetko siis kokonaisen Raamatun päivässä? Minä luen luvun tai kaksi.


    • Epäuskoisille ei evankeliumin manna maistu. Heille Jeesus Kristus on veretön ja ruumiiton, heidän mielikuvituksissaan himot ja halut täyttävä:vankeliumi ei maistu ylpeille koska heidän syntinsä eivät maistu heille pahalta. Pilkka ja ylenkatse Kristuksen sanaa vastaan tulee esiin heidän viesteistään. Ja ennen muuta heidän oman tilansa tuntemattomuus loistaa heistä kauas.

      Kaiken maailman petolliset ihmeet, terveys- vouhotus ja siehotus täyttää heidän sydämensä.

      Kun aletaan puhumaan Jeesuksen lihan syömisestä ja hänen verensä juomisesta, jota ilman ei kukaan kristitty tule toimeen, silloin nähdään ettei heillä ole lainkaan pelastavaa uskoa, eikä yhteyttä todelliseen elävään Kristukseen.

      He ovat itse itselleen esteenä pelastukselle, yleys estää kohtasamasta syntejä ja tulemasta ainoan armahtajan Jeesuksen Kristuksen tykö.

      • Anonyymi

        onneksi meillä on ainakin yksi hyvä, suorastaan erinomainen


    • Anonyymi

      Miksi sinä vaito olet luterilaisempi kuin Martti itse?

      mitä sellaisesta on vietävänä taivaan tiskille, mienaatko että katkismuksella ovi narahtaa auki!!?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      74
      5518
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      35
      3071
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      40
      2684
    4. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      27
      2045
    5. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2032
    6. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      1859
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      95
      1822
    8. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      174
      1752
    9. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      24
      1478
    10. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      94
      1240
    Aihe