Miksi ei nostokölisiä?

Monet näyttävät kaipaavan mahdollisuutta päästä veneellä mataliinkin satamiin. Pienissä veneissä nostokölejä onkin, mutta miksei niitä tehdä isompiin, tuollaisiin karvan alle 30-jalkaisiin? Olisiko tekniikka liian kallista tai toteutus liian vaikeaa? Kärsisivätkö purjehdusominaisuudet liikaa?
41608
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

löytyy First 260, First 27´7, guy822...

Äänestä

Onhan noita tosiaan isojakin esim. jotkin Swanit. Nykyisin veneissä on varsin syvät evät. Pelkkä nostoköli ei riitä, vaan tarvitaan myös nostoperäsin, joka onkin jo selkeästi vaikeampi toteuttaa viisaasti vähänkin isommassa veneessä. Monessa veneessä on nykyään vain 15-30 cm köliä matalampi peräsin, joka on aika turvaton, jos köli nostetaan.

Jotta purjehdusominaisuudet eivät kärsisi, pitää kölin olla yhtä raskas ja syvä kuin kiintokölinkin. N. 30 jalkaisen kölit on tänäpäivänä n. 1000 kg painoisia. Sellaisen nostaminen vaatii jo aika jykevät systeemit.

Omassa veneessäni on nostoköli, mutta sitä ei tule käytettyä koskaan muulloin kuin noston ja laskun yhteydessä. Nosto tapahtuu vinssikammella vääntämällä n. 150 kierrosta, joka kestää 5-10 minuuttia. Myös peräsimen saa ylös aika helposti, mutta ohjaaminen ei onnistu kuin täysin alhaalla.

Äänestä
  • mielenkiinnosta vain kysyn, että mikä vene sulla on??

    Äänestä

  • Miten IMS-sääntö suhtautuu nykyisin nostoköliveneisiin?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vene-lehtipinon ostaja kirjoitti:

Monet näyttävät kaipaavan mahdollisuutta päästä veneellä mataliinkin satamiin. Pienissä veneissä nostokölejä onkin, mutta miksei niitä tehdä isompiin, tuollaisiin karvan alle 30-jalkaisiin? Olisiko tekniikka liian kallista tai toteutus liian vaikeaa? Kärsisivätkö purjehdusominaisuudet liikaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu