Paastoarvo vs. rasituskoe 2 h arvo

Anonyymi

Alkava sokeriaineenvaihdunnan häiriö voi näkyä ihmisillä eri tavalla. Joillakin voi olla paastoarvo koholla, mutta 2 h rasituskokeen normaali. Ja joillakin taas toisinpäin, paastoarvo normaali, mutta rasituskokeen arvo koholla. Ja joillakin voi olla kummatkin koholla.

Luin joskus aiemmin tuosta aiheesta erilaisia tutkimuksia ja törmäsin mm. asiaan, että niillä joilla paastoarvo normaali, mutta rasituskokeen 2 h arvo koholla, oli huonompi ennuste, kun yritetään estää heikentyneen glukoosinsiedon puhkeaminen varsinaiseksi diabetekseksi.

En enää valitettavasti muista tutkimuksen nimeä, enkä silloin saanut englanninkielisestä tutkimusraportista oikein selkoa mistä tuo asia johtuu (huonompi ennuste jos 2 h arvossa häikkää). Asiaan liittyi myös se, että kummassa tilanteessa sokeriarvon kohoaminen ensin näkyy (paasto vs. rasitus), niin kakkostyypin diabeteksen kehittyminen ilmeisesti alkoi eri tavalla näissä kahdessa tapauksessa.

Löytyykö palstalta asiaan perehtynyttä, joka tietäisi mistä edellä olevassa kyse?

1

101

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

        "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
        Maailman menoa
        66
        2265
      2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

        Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
        Maailman menoa
        230
        2162
      3. Onko kivaa jättää

        elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
        Ikävä
        120
        1468
      4. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

        Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
        Maailman menoa
        21
        1232
      5. En kerro nimeäsi nainen

        Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
        Ikävä
        71
        1200
      6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

        Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
        Ikävä
        113
        1120
      7. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

        Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
        Kaste
        102
        959
      8. Olet kiva ihminen

        En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
        Ikävä
        73
        949
      9. Auta mua mies

        Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
        Ikävä
        78
        899
      10. Ja tääkin vielä...

        Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
        Ähtäri
        33
        885
      Aihe