Onko kellään muulla kokemuksia Ebayn uudehkona kuljetuspalveluna tarjoamasta SpeedPAK toimijasta? Kyse on Kiinasta Suomeen tulevasta rahdista. Itsellä ensimäinen kerta ja heti ongelmia. Seurannan mukaan tavara kyllä lähti kohtuu nopeasti liikkeelle Kiinasta. Lensi Belgiaan ja sitten Suomeen. Mutta sitten homma jämähti paikoileen. Ajattelin ensin, että paketti on jossain Postin jonossa odottamassa ja selvittelin Postin kanssa asiaa mutta heillä ei sitä ole.
Kun lukee esim. Trackinmore sivun SpeedPak viestiosiota, niin homma alkaa kyllä näyttää kummalliselta. Siellä on satoja viestejä siitä, että SpeedPAK:in toimittama paketti ei ole koskaan tullut perille. Nyt on kulunut kohta PayPalin reklamaatioaika, eli 60vrk. kun paketti lähti Kiinasta eteenpäin.
SpeedPAK Kiina
15
5800
Vastaukset 15
- Anonyymi
Sama tilanne.. Tuli nopeesti suomeen, mutta pariin viikkoon ei ole status päivittynyt eikä pakettia kuulunut..
- Anonyymi
Ja sama täällä... seurannan mukaan paketti ollut kolme viikkoa Suomessa, mutta mitään ei ole sen jälkeen kuulunut...
79 vrk. viimeisestä skannauksesta Suomessa, jossa luvattiin paketin tulevan jakeluun muutamassa päivässä. Enpä ihmettelisi, että SpeedPAK ja Orangeconnex , joka omistaa tuon rysän, ei kohta olisi enää tarjoamassa kuljetuspalveluita, jos sama "palvelutaso" vain jatkuu.
- Anonyymi
Aha, sama ongelma täällä. Seurannan mukaan paketti on tullattu ja toimitetaan lähi päivinä. Pari viikkoa on mennyt viimeisesti skannauksesta. Onko teille muille tavara tullut koskaan perille?
- Anonyymi
Joko ovat paketit tulleet speedpakilla? Ja minkä firman kuljettamana tuli Suomen sisäisen siirron?
- Anonyymi
Kysyisin samaa, kuka nämä kuljettaa suomessa? Mullakin saapunut Suomeen ja seurannan mukaan "toimitetaan lähipäivinä" mutta mitään ei kuulu tai näy. Onko muilla tullut perille ja millä tavalla?
Kiitos.- Anonyymi
Itselle tulossa kiinasta Ebaystä lähetys Speedpak-toimituksella ja se tulee TNT:llä. Aika paska ratkaisu kyllä kun nuo kuriirithan yrittää toimittaa pakettia kotiin ja päivätyössä käyvä harvoin on päivällä kotona. Nytkin kahteen kertaan ovat yrittäneet toimittaa ja soittivat lopulta että olisi paketti. Käänsin sitten työpaikan osoitteeseen.
Ihmettelin ku kuriiri soitti että mistäköhän nyt on kyse. Koitin muistella että en ole muuta hiljattain tilannut kuin Ebaysta halpaa tavaraa että ei kai se kuriirilla tule. Mutta näköjään tulee. 25 euron tilaus.
- Anonyymi
Mulla lentäny kiinasta belgiaan mutta nyt ollu belgiassa jumissa 4pvä... Saa nähä saanko koskaan omaa pakettiani vai en :/ ei kyllä varmaan jatkossa tuu tilailtua ebaysta mitään jos paketit jää jumiin ulkomaille..
- Anonyymi
posti ainakin hautoo Suomessa Kiinan paketteja, omapostista voi suerata ja taaskin on paketti ollut yli 1kk ulkomaanterminaalissa, ja alle 20 e paketti, jos soitat sinne tulee helposti samanverra lisää ja yl reklamaatio ei nyt pelaa, puhelinnumero on aina värin, vaikka se on postilla, kun osaavat laittaa textareita.
- Anonyymi
Mulla ollut SpeedPAK-paketti jumissa jo 5kk, unohdin sen kokonaan tässä välissä ja lähdin nyt selvittelemään. Jämähtänyt siis Helsinkiin eikä sen jälkeen mitään tietoa missä on.
- Anonyymi
Täyttä huijausta tuo speedpak. Paketit eivät tuöe koskaan perille. Älkää koskaan tilatko mistään firmasta tavaraa jos toimitus on SpeedPak. Menee rahat hukkaan.
- Anonyymi
Lopettakaa se halvan krääsän tilaus Kiinasta.
- Anonyymi
Speedpak on todella epäluotettava. Ei tule perille ja jos tulee niin ei voi palauttaa. Älä osta kiinasta mitään kallista.
- Anonyymi
Itsellä tulossa paketti Kiinasta SpeedPakilla Hollannin kautta. Sieltä SpeedPakin seurantakoodi vaihtunut Hollannin postin seurantakoodiksi. Vielä joutuu jännittämään, että saapuuko paketti perille asti.
- Anonyymi
Kyllä, jos seuranta tiedot epätarkat,eikä eu:n sisälle saapuessaan saa seuraavan jakajan tietoja ja uutta seurantakoodia, ja varsinkin suomen rajojen sisällä pitäisi jo selvästi olla uuden toimittajan seuranta tiedot ,niin aika varma vale lähetys. Itse tyhmänä odotin pakettia turhaan. olettaen ,että se on vaan hidas...mutta kylläpäs täysi kuukausi suomessa, ja välillä kuriiri vaihtuen ilman todellista tietoa kenellä se paketti nyt on. lopulta tuli seurantaan että tänään se on toimitettu,ainoa vaan ettei mitään pakettia tai ilmoitusta postiin saapunut. tässä sitä huomenna sitten eskaloidaan eBaylle, joka monien tekstien mukaan paljon kaupiaan puolella, mutta toivoa on. KU SAVOLAINEN SUAP PUUKOSTA SELKÄÄN,SE KAEVAA SEN POIS JA PER#¤%¤ ,S"¤/%N* VIHOLLINEN KUATUU JA "#&&(/(%, ""%¤¤& ,.....LÄÄKKEED!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.
Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.2371511Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi
Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va2871089Miltä tuntuu vanhempi nainen olla
Pihkassa huomattavasti nuorempaan kolliin joka on uskollinen ja kiltti ja tottelee joka asiaa ja tykkää pussailla ja pan94844Sysmän "ilon päivä"
Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan68792Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä48733- 120643
Joka ilta mietin
sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka27595Riitastako pelastaja
Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt34584Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.49555Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.94525- 41511
- 32491
Kadutko mies sitä miten reagoit?
..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺48485- 35471
- 32454
Millaisen talvitakin haluaisit?
Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain77451- 77422
Onko kahvila Retro samalla pub???
Netin mukaan anniskeluoikeudet. Käykö tuolla kaljoitteluporukkaa? Onko iltaviihdettä? Olen muuttamassa marraskuussa Kuhm8417Oletteko täyttä sataa?
Muuta etunimienne kirjaimet numeroiksi. Esim. Mia ja Risto siitä tulee 8 numeroa. Laske ne yhteen . Paljonko tulee?33400Iivari esittää poliisin tutkintaa
Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivari on pannu ison pyörän liikkeelle. Entinen Kemijärven historian lyhimmän kaupunginj21391