uuden auton bensa

Anonyymi

Olipa ylläri kun uuteen autoon WW suositus oli E5... tankkasin kyllä vahingossa E10, sitä halvempaa... Mites tekisin jatkossa`?

10

239

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sulla on ilmeisesti tehokas volkkari?

      • Ahdettu modernilla moottorinohjauselektroniikalla varustettu auto saattaa hyvinkin toimia taloudellisemmin paremmalla hyötysuhteella 98:lla. Siis niin paljon paremmin, että 98:n kovemmasta hinnasta huolimatta parantunut taloudellisuus tekee lopputuloksen edullisemmaksi.

        Tuohan riippuu niin monesta asiasta, että omalle autolleen ja ajotyylilleen sopivimman ratkaisun saa vain kokeilemalla. Ei 98:lle suunniteltu nykyaikaisella tavalla ohjattu ahdettu moottori hajoa, vaikka 95:sta käyttäisikin, mutta ajotuntuma ja taloudellisuus saattaa olla heikompi.


    • Anonyymi

      "Olipa ylläri kun uuteen autoon WW suositus oli E5... tankkasin kyllä vahingossa E10, sitä halvempaa... Mites tekisin jatkossa`?"

      Vedät vaan kaasu pohjassa kaikkien hidastelijoiden ohi kuten tähänkin saakka, ja paikassa kuin paikassa. Tärkeintähän saksalaisautoilijan elämässä on kuitenkin painaa kaasu pohjassa koko ajan välittämättä ympäröivästä liikenteestä vittuakaan. Sillä tavoin pääsee ainakin sinne lopulliseen lepopaikkaan nopeasti. Huilataanhan me kaikki vasta haudassa...

      https://youtu.be/Ryp0_47iZNM

      • Anonyymi

        Saksalaiset on aina olleet edelläkävijöitä kaasuttamisessa


      • Anonyymi kirjoitti:

        Saksalaiset on aina olleet edelläkävijöitä kaasuttamisessa

        Natsit tosin kävivät hakemassa kaasukammio-oppinsa Yhdysvalloista...


    • Anonyymi

      kiitoksen vastauksista,, siis ei mitään hätää :)

      terv, alkuperäinen kysyjä

    • Anonyymi

      Takuu tietysti laukeaa jos jotain posahtaa mootoris?

    • Anonyymi

      Ei poksaha mikään. Aivan sama kumpaa pensaa käytät!!!!!!!!!!!

    • Anonyymi

      Perussääntönä, että se kalliimpi E 5 käy kaikkiin bensiinikäyttöisiin autoihin.

    • Anonyymi

      Jos suositus E5 niin sitä on pakko tankata. Jossain on heikko kohta joka ei kestä E10. Ongelma voi tulla jo muutamasta tankkauksesta vuoden parin kuluttua. tai mahdollisesti vasta 2. tai 3. omistajalla,

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moni islamilainen maa on jo kieltänyt burkat ja nigabit

      mm. Marokko, Tunisia ja Turkki. Miksi he ovat sen tehneet? No perusteet ovat selkeät ja yhteneväiset: turvallisuus, yhte
      Maailman menoa
      134
      2600
    2. Vain puolet SDP:n kannattajista luottaa puoluejohtoon häirintäkohussa

      Ja SDP on ilmoittanut, että ainoa rangaistus häirintään syyllistyneille kansanedustajille on puhuttelu - aina sama. Eli
      Maailman menoa
      100
      2115
    3. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      40
      1765
    4. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      40
      1589
    5. Kyllä mies pakit kestää

      Herranen aina nyt poijat! 😃 Jos pelkäätte pakkeja noin paljon niin hamekangasta hakemaan. Oon ite saanut useammatkin n
      Ikävä
      59
      1466
    6. Palomestari sytytti tulipalon Kankaanpäässä

      Kankaanpää ei yllätä koskaan. Oukarinkadulla syttyi rivitalossa tulipalo toukokuussa 2024. Nyt sen sytyttäjää syytetään
      Kankaanpää
      27
      1169
    7. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      58
      1130
    8. Kuka on Farmi Suomi Riiko?

      Farmi Suomi -realityssä Riiko Sakkinen on saanut paljon tv-aikaa. Riikon ajatuksia ja toisten nokittelua sekä lopulta pe
      Tv-sarjat
      11
      1120
    9. Vastuuhenkilöt

      Ketkä ovat Lapuan Kotiasunnot-yhtiön tili- ja vastuuhenkilöt? Nimet kehiin, julkista tietoa.
      Lapua
      62
      1080
    10. Pelataanko sivistyslautakunnan päätöksissä reilua ja avointa peliä?

      Huomasin, että sivistyslautakunta on tehnyt viikko sitten isoja miljoona päätöksiä lastemme koulukuljetuksissa ja kaup
      Ähtäri
      30
      746
    Aihe