uuden auton bensa

Anonyymi

Olipa ylläri kun uuteen autoon WW suositus oli E5... tankkasin kyllä vahingossa E10, sitä halvempaa... Mites tekisin jatkossa`?

10

159

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sulla on ilmeisesti tehokas volkkari?

      • Ahdettu modernilla moottorinohjauselektroniikalla varustettu auto saattaa hyvinkin toimia taloudellisemmin paremmalla hyötysuhteella 98:lla. Siis niin paljon paremmin, että 98:n kovemmasta hinnasta huolimatta parantunut taloudellisuus tekee lopputuloksen edullisemmaksi.

        Tuohan riippuu niin monesta asiasta, että omalle autolleen ja ajotyylilleen sopivimman ratkaisun saa vain kokeilemalla. Ei 98:lle suunniteltu nykyaikaisella tavalla ohjattu ahdettu moottori hajoa, vaikka 95:sta käyttäisikin, mutta ajotuntuma ja taloudellisuus saattaa olla heikompi.


    • Anonyymi

      "Olipa ylläri kun uuteen autoon WW suositus oli E5... tankkasin kyllä vahingossa E10, sitä halvempaa... Mites tekisin jatkossa`?"

      Vedät vaan kaasu pohjassa kaikkien hidastelijoiden ohi kuten tähänkin saakka, ja paikassa kuin paikassa. Tärkeintähän saksalaisautoilijan elämässä on kuitenkin painaa kaasu pohjassa koko ajan välittämättä ympäröivästä liikenteestä vittuakaan. Sillä tavoin pääsee ainakin sinne lopulliseen lepopaikkaan nopeasti. Huilataanhan me kaikki vasta haudassa...

      https://youtu.be/Ryp0_47iZNM

      • Anonyymi

        Saksalaiset on aina olleet edelläkävijöitä kaasuttamisessa


      • Anonyymi kirjoitti:

        Saksalaiset on aina olleet edelläkävijöitä kaasuttamisessa

        Natsit tosin kävivät hakemassa kaasukammio-oppinsa Yhdysvalloista...


    • Anonyymi

      kiitoksen vastauksista,, siis ei mitään hätää :)

      terv, alkuperäinen kysyjä

    • Anonyymi

      Takuu tietysti laukeaa jos jotain posahtaa mootoris?

    • Anonyymi

      Ei poksaha mikään. Aivan sama kumpaa pensaa käytät!!!!!!!!!!!

    • Anonyymi

      Perussääntönä, että se kalliimpi E 5 käy kaikkiin bensiinikäyttöisiin autoihin.

    • Anonyymi

      Jos suositus E5 niin sitä on pakko tankata. Jossain on heikko kohta joka ei kestä E10. Ongelma voi tulla jo muutamasta tankkauksesta vuoden parin kuluttua. tai mahdollisesti vasta 2. tai 3. omistajalla,

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      85
      3962
    2. 52
      3285
    3. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      160
      3012
    4. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      61
      2946
    5. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      77
      2464
    6. Suomalainen lähti ilman takkia sotaan

      Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.
      Maailman menoa
      5
      2286
    7. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      25
      1974
    8. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      62
      1951
    9. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      164
      1929
    10. Kaivattusi ominaistuoksu?

      Itse vastaan juustonaksu 😅
      Ikävä
      92
      1317
    Aihe