uuden auton bensa

Anonyymi

Olipa ylläri kun uuteen autoon WW suositus oli E5... tankkasin kyllä vahingossa E10, sitä halvempaa... Mites tekisin jatkossa`?

10

242

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sulla on ilmeisesti tehokas volkkari?

      • Ahdettu modernilla moottorinohjauselektroniikalla varustettu auto saattaa hyvinkin toimia taloudellisemmin paremmalla hyötysuhteella 98:lla. Siis niin paljon paremmin, että 98:n kovemmasta hinnasta huolimatta parantunut taloudellisuus tekee lopputuloksen edullisemmaksi.

        Tuohan riippuu niin monesta asiasta, että omalle autolleen ja ajotyylilleen sopivimman ratkaisun saa vain kokeilemalla. Ei 98:lle suunniteltu nykyaikaisella tavalla ohjattu ahdettu moottori hajoa, vaikka 95:sta käyttäisikin, mutta ajotuntuma ja taloudellisuus saattaa olla heikompi.


    • Anonyymi

      "Olipa ylläri kun uuteen autoon WW suositus oli E5... tankkasin kyllä vahingossa E10, sitä halvempaa... Mites tekisin jatkossa`?"

      Vedät vaan kaasu pohjassa kaikkien hidastelijoiden ohi kuten tähänkin saakka, ja paikassa kuin paikassa. Tärkeintähän saksalaisautoilijan elämässä on kuitenkin painaa kaasu pohjassa koko ajan välittämättä ympäröivästä liikenteestä vittuakaan. Sillä tavoin pääsee ainakin sinne lopulliseen lepopaikkaan nopeasti. Huilataanhan me kaikki vasta haudassa...

      https://youtu.be/Ryp0_47iZNM

      • Anonyymi

        Saksalaiset on aina olleet edelläkävijöitä kaasuttamisessa


      • Anonyymi kirjoitti:

        Saksalaiset on aina olleet edelläkävijöitä kaasuttamisessa

        Natsit tosin kävivät hakemassa kaasukammio-oppinsa Yhdysvalloista...


    • Anonyymi

      kiitoksen vastauksista,, siis ei mitään hätää :)

      terv, alkuperäinen kysyjä

    • Anonyymi

      Takuu tietysti laukeaa jos jotain posahtaa mootoris?

    • Anonyymi

      Ei poksaha mikään. Aivan sama kumpaa pensaa käytät!!!!!!!!!!!

    • Anonyymi

      Perussääntönä, että se kalliimpi E 5 käy kaikkiin bensiinikäyttöisiin autoihin.

    • Anonyymi

      Jos suositus E5 niin sitä on pakko tankata. Jossain on heikko kohta joka ei kestä E10. Ongelma voi tulla jo muutamasta tankkauksesta vuoden parin kuluttua. tai mahdollisesti vasta 2. tai 3. omistajalla,

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka ei suostu laskemaan bensan hintaa

      Sanna laski esimerkiksi sähkön arvonlisäveron 10 prosenttiin, jonka Riiikka anosti 25,5 prosenttiin. Sannan aikaan bens
      Maailman menoa
      78
      3189
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      137
      2805
    3. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      190
      2727
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      207
      2375
    5. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      127
      1797
    6. Kesäaika on normaaliaika...

      ...siten illalla on valoisaa tunnin pitempään, on sitten kesä tai talvi. Voi nauttia päivän jatkumisesta. Kuka nyt aamul
      Maailman menoa
      186
      1507
    7. Uusin tutkimus: Suomi on maailman toiseksi vähin rasistinen maa

      taakse jää mm. Ruotsi(7) ja Norja(8). Martin Paasi(kok.): Kumoaa vasemmiston väitteet. Kansainvälinen vertailu osoitta
      Maailman menoa
      40
      1468
    8. Kristityt kastoiva alunperin upottamalla - upotuskaste annettiin vain uskoon tulleille aikuisille

      Raamatussa on käännösvirhe. Kaste tulisi olla upottaa veteen, jota kreikan sana baptizo tarkoittaa. Aluseurakunta kast
      Kaste
      458
      1209
    9. Nyt mä vihaan sua kyllä

      Jos sä oot oikeasti tämä takana! En ois ikinä susta uskonut! 😠☹️
      Ikävä
      86
      1032
    10. Muslimiyhteisö jyrähti - Kova vaatimus Orpolle ILtalehti

      Eiköhän se ala olla aika pistää stoppi noille muslimien vaatimuksille Suomessa ? Ei Suomessa ole pakko oll
      Maailman menoa
      187
      975
    Aihe