Suoritetaan jatkotutkinnossa (siis tohtori/lisensiaatti) sivuaine ja minkä laajuisena? Opinto-oppaasta löysin vain maininnan että todistuksessa mainitaan sivuaine, mutta sitten en löytänyt sivuaineesta sen paremmin tietoa.
Laitokseltahan sitä pitäisi kysyä, mutta kysyn silti ensin täältä.
Laitokseltahan sitä pitäisi kysyä, mutta kysyn silti ensin täältä.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Tohtorin tutkinnossa yhtenä osana Muut tieteelliset opinnot 10 ov. Istutat sinne yhdessä ohjaajasi kanssa sellaiset suoritukset, jotka eivät istu pääaineopintoihin eikä metodiopintoihin. Käytännössä voivat (ainakin meillä) olla melkeinpä mitä tahansa. Kurssien osalta vain on sellainen rajoitus, että perustutkintokursseja ei hyväksytä.
Lisuriopinnoissa suoritetaan 45 ov:n potti, joka jakautuu pää-, sivu- ja yleisopintoihin. Pääopinnot ovat yleensä ohjaajan eli proffan alaa. Sivuaineet voivat olla melkein mitä tahansa hömppää, kuitenkin max. 15 ov. Tieteelliset yleisopinnot ovat 2-5 ov.
Tohtoriopinnoissa suoritetaan n. 45 ov:n potti eli ei tarvitse olla täsmälleen se määrä.