Kun lähes kaikissa raskaustesteissä sanotaan että " voit tehdä testin aikaisintaan sinä päivänä jolloin kuukautistesi tulisi alkaa " , niin mitä päivää tuolla tarkoitetaan jos kierto on vaihteleva? Esim. mulla kierto 23-29vrk, joten mikähän oikeasti oikea ajankohta..
Höhlä kysymys
-malttamaton-
3550
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
mitä pidemmälle odotat niin sitä varmempi vastaus.. Mä kävin viimeksi ehkäyneuvolassa "tikkutestissä" ja se täti sanoi et se testi näyttää kyllä plussaa jo 4 päivää ennen kun pitäis alkaa.. Eli mitä aiemmin teet se luultavasti näyttää negaa.. Plussahan ei kai koskaan ole "väärä", nega voi olla..
silloin testi tehdään sen pitemmän kierron mukaan eli sä teet aikaisintaan testin kun kierto on 29. jos mahdollista odotat viel muutaman päivän ellei menkat ala. mut "perus sääntö" on tuo että pisimmän kierron mukaan!!!
Eikö todella ole mahdollista odottaa niin kauan, että kuukautiset ovat varmasti myöhässä? Ymmärrän kyllä, että turhan monet naiset ovat liian "hysteerisiä" koska toivovat raskautta niiiiin paljon, että pelkkä testin tekeminen muodostuu viihteeksi; se pitää tehdä heti ja sitten pohditaan, että oliko se nyt välttämättä negatiivinen!
Jos sitä on raskaana ja raskaus tulee jatkumaan, niin pelkkää odottamistahan se kaikki tulee olemaan, eli sitä voisi harjoitella jo sen testin tekemisen kanssa. Sitä varmempi tulos, kun jaksaa edes vähän odotella!
Toivotaan, että sulla tärppäsi!