Haksahdin maksamaan pahasti oppirahat yrittäjyyden alkutaipaleella kun luulin Ukko.fi - palvelun olevan edullinen pienyrittäjille suunnattu palvelu. Onneksi näistä veloituksista tuli puhetta kaverini kanssa, joka pyörittää huomattavasti isompaa liiketoimintaa kuin itse ja hänen tilitoimisto kulut ovat murto-osa Ukko.fin perimistä palkkioista. 10 000 euron alvillisesta laskutuksesta Ukko.fi perii 740.00 euron palkkiot, joka jo tuollaisenaan on huomattavasti kalliimpi kuin useiden tilitoimistojen kulut. Lisäksi en tiennyt että YELliä voi myös maksaa vähemmän. Ukko.fi "pakottaa" maksamaan YELliä tuosta 10000 euron laskutuksesta 1500.00 eur. Kun minimi YEL on koko vuodelle 3000 euroa vaikka joka kuukausi tekisin tuon 10000 euron laskutuksen. Miksi Ukko.fissä ei ole mahdollisuutta maksaa YELliä minimiä tai haluamaansa määrää? Lisäksi aivan käsittämätön tuo 7.4% komissiot liikevaihdosta. Edullinen ja järkevä ratkaisu pienyrittäjällä, no ei todellakaan. Kannattaa pyytää tarjoukset pikimmiten tilitoimistoista. Ukko.fin kuukauden 740 euron veloituksella saa tilitoimiston palvelut vuodeksi eikä tarvitse itse tehdä kaikkia duuneja..
Ukko.fi - ei mitään järkeä!!!
8
428
Vastaukset
- Anonyymi
Laskutus sanomasi mukaan alvillisena 10.000€/kk, alvittomana noin 8000 euroa, ja vuodessa 100.000 euroa. Tavaramyyntihän noiden ukkojen ym. kautta ei voi laskuttaa, joten koko 100k myyntisi täytyy siis olla palveluiden myyntiä.
On päivänselvää ettei kenenkään tuon kokoista tai suurempaa liikevaihtoa tekevän kannata käyttää Ukko, Eezy, Odeal etc. laskutuspalveluita. Asia ratkeaa yksinkertaisella päässälaskullakin.
Nuohan laskutuspalvelut ovat sellaisia osa-aikayrittäjien, pätkäyrittäjien ja muiden, suunnilleen kymppitonnin tai kahden liikevaihtoa pyörittävien surkimusten palveluja.
Oikeat yrittäjät, jotka vuosikausia saavat koko elantonsa omasta yrityksestään ja yrittämisestään, heille laskutuspalvelut eivät sovellu oikeastaan koskaan. Veloitukset ovat aivan liian korkeita ja laskuttaminenkin turhan hankalaa. - Anonyymi
Tilitoimiston kustannukset tuntuvat olevan murheesi #1. Miksi et tee kirjanpitoasi itse esim. Excelillä, mikä tuossa kokoluokassa onnistui helposti.
- Anonyymi
Omatekoinen Exceli-viritelmä ja sen ylläpito on suunnilleen typerintä ajankäyttöä mitä yrittäjä voi itselleen keksiä. Vähän niin kuin kehittelisi itselleen oman tekstinkäsittelyohjelman, vaikka ilmaisia ja satasen tai parin tekstureita on netti pullollaan.
Toki voi ottaa kynän ja ruutuvihkon firman kirjanpitovälineikseen, jos haluaa astua vielä yhden takapakin askeleen lisää. Hiukan lisää oman ajan haaskausta täydelliseen typeryyteen. - Anonyymi
Sitä se on silloin kun ei ole kykyä siihen, mikä valitettavasti useimman kohdalla on näin. Näiltä ihmisiltä puutuu yleensä looginen ja matemaattinen hamottamiskyky puhumattakaan keskittymiskyvystä. Valmiilla ohjelmalla päästään jonkinlaiseen lukujen pyöritykseen mutta käyttäjälle jää puuttumaan ymmärrys tuloksen muodostumisesta. Excelissä on kaikki käyttäjän hallinnassa ja päivitykset voi tehdä itse. Know your numbers!
- Anonyymi
Nämä "kevytyrittäjä" ja muut sen kaltaiset oikeastaan vain yrittäjien tilaamia ja maksamia palveluita. Yhtä hyvin voi kirjanpidon tehdä itse tai palkata kirjanpitäjän.
Jokaisen pk-yrittäjän tulisi osata laskutus, kirjanpito, ym. toimistorutinit. Muuten yrittäminen on heikoilla kantimilla.
- Anonyymi
ukko . fi on osuuskunta, kun laskutat ukko.fi kautta olet osuuskunnan jäsen et yrittäjä.
kaikki tekemäsi toiminta tapahtuu ukko.fi y-tunnuksella, tarkoittaen sitä että et saa hankinnoistasi mitään vähennyksiä liiketoiminnallesi, vaan ukko.fi saa ne.
jos jatkat yrittämistä niin suosittelen siirtymään esim. op kevytyrittäjöksi siellä saat vähentää kaikki kulut- Anonyymi
> et saa hankinnoistasi mitään vähennyksiä liiketoiminnallesi, vaan ukko.fi saa ne.
No ei saa niitä ALV-vähennyksiä edes Ukko hyväksensä. Mitään tavarakauppaahan ei edes hyväksytä Ukkoon, vaan vain pelkkää oman työn myymistä.
- Anonyymi
Pysykää kaukana UKKO.FIstä, mikä tahansa paikallien kirjanpitäjä auttaa paremmin ja osaa paikalliset kuviot. Saatte ihan varmasti kokonaisedullisemman palvelun. ukko.fi takana on sellainen hämäräkaarti, ettei paremmasta väliä. Päätavoite on saada yrittäjältä mahdollisimman suuri viipale ja sitoa yrittäjä siihen alusta saakka.
Kun käytön on oppinut, vaihtamisen vaiva suojaa, että käytät kalliisti jatkossakin. Vanhan ajan tilitoimisto on se joka toimii ja tuntee asiakkaansa, haluaa pitää sen ja joustaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 377088
Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu353721Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka533632Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu463514- 563101
Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1253087Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod342779- 342652
Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint272445Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1252418