Uroksen sijoitussopimus

Anonyymi

Hei!
Olemme ottamassa koiraa ja kasvattajan kanssa olemmekin pitäneet jo yli vuoden yhteyttä kunnes vihdoin näyttäisi siltä että tästä pentueesta voisi meille sopiva pentu löytyä <3 Keskustelun aiheeksi nousi mahdollisuus sijoitusuroksesta. ALkuun en ajatukselle lämmennyt mutta nyt asiaa pohdittuani- miksikäs ei?!
Kasvattajan kanssa olemme tosiaan jo tulleet tutuiksi, mutta mitä kaikkea uros koiran sijoituksessa ja sijoitussopimuksessa tulisi olla? Millainen on hyvä sijoitussopimus näin koiran ottajan kannalta. Kasvattaja ei ilmeisesti kennelliiton sopimuspohjaa ainakaan suoraan käytä. Muistaakseni kennelliiton sopimuksessa on kolmet pennut mainittuna, mutta kasvattaja puhui viidestä pentueesta. Näistä
asioistapystyn onneksi ja aionkin vielä kasvattajan kanssa tarkemmin keskustella, mutta haluaisin jotain pointteja jo valmiiksi ja jotta tiedän mitä "vaatia"/mihin ei kannata suostua. Koira ei toki meille ensimmäinen ole, mutta ensimmäinen sijoitusuros kylläkin.

5

2214

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos kennelliiton valmista pohjaa ei käytetä, niin siihen on aina ja joka kerta hyvä syy. Tässä tapauksessa syy on se, että vaatimukset ovat niin kohtuuttomat, ettei siihen kennelliitto suostumustaan antaisi. Kierrä kaukaa, tai jollet tajua kiertää, niin muista vanha sanonta: Annat pikkusormen, ja se vie koko käden.

      • Anonyymi

        Hei, ilmaisin huonosti itseäni.; kennelliitoon pohjaa toki käytetään mutta muokattuna. Miten monta pentuetta yleensä uroskoirilla teetetään? Vertailin eri rotujenkin välillä ja kyllä pentueita näytti olevan siitä 3 ylöspäin. korkeisiinkin lukuihin. Toki ymmärrän ettei rodun kannalta ole tarkoituksen mukaista käyttää yhtä uroskoiraa kaikille tyttökoirille, näin kärjistettynä!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hei, ilmaisin huonosti itseäni.; kennelliitoon pohjaa toki käytetään mutta muokattuna. Miten monta pentuetta yleensä uroskoirilla teetetään? Vertailin eri rotujenkin välillä ja kyllä pentueita näytti olevan siitä 3 ylöspäin. korkeisiinkin lukuihin. Toki ymmärrän ettei rodun kannalta ole tarkoituksen mukaista käyttää yhtä uroskoiraa kaikille tyttökoirille, näin kärjistettynä!

        Sijoitussopimuspohjaa ei voi muokata. Sopimuspohja on idioottivarma ja antaa vaihtoehdoksi vain ja ainoastaan kolme pentuetta ja viiden vuoden iän rajapyykin, jolloin omistusoikeus siirtyy, vaikka kolmea pentuetta ei vielä olisi siitetty.

        Kennelliitto vaatii kaikkia kennelliiton jäseniä noudattamaan sopimuspohjaa. Mihinkään muuhun ei siis ole kennelliiton lupaa, joten kyse ei enää ole kennelliiton sopimuksesta, jos sitä muutetaan. Kyse on vähän vakuuttavamman näköisestä huijauksesta, piste. Kukaan tervejärkinen ei lähde törttöilyyn, joka on aivan yksiselitteisesti jo kennelliiton mukaan kohtuutonta. Jokainen tervejärkinen kiertäisi tuollaista yrittävän kasvattajan kaukaa siitäkin huolimatta, että hän neuvotteluiden päätteeksi suostuisi kennelliiton määrittelemiin ehtoihin.

        Sijoitussopimuspohja löytyy perusgooglettelulla, joten ole hyvä ja lue se.


    • Kasvattajan vaatimus tuntuu vähän oudolta, minä ainakin jättäisin ottamatta.
      Siinnä voi olla ehtoja, jotka eivät ole todellakaan sinun kannalta hyviä, eikä tasapuolisia.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      152
      1313
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      120
      1069
    3. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      33
      832
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      215
      808
    5. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      792
    6. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      64
      752
    7. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      141
      734
    8. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      46
      674
    9. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      57
      632
    10. Joko kaupungin johtaja saa iskeä kuokkansa kunttaan

      Särkiperällä tapahtuu 25.8 2026 klo.10.00 Fingrid Oy:n ja kahden maanomistajan kanssa maan lohkominen.Mahdollisesti täss
      Pyhäjärvi
      61
      581
    Aihe